Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Instalacje wodne

Toaleta publiczna - wstydliwy problem? Zobacz toalety publiczne na świecie

Tagi:
toaleta publiczna
,
toalety publiczne

Choć w toalecie najważniejsze są higiena, czystość i bezpieczeństwo to wygląd toalety ma również niebagatelne znaczenie. Zobacz te budynki w innych krajach? Jakie toalety publiczne buduje się na świecie?

Toaleta publiczna, model typowy WcTop, projekt: Budotechnika
Toaleta publiczna, model typowy WcTop, projekt: Budotechnika
Fot.: www.budotechnika.com.pl

Toalety publiczne są konieczne w każdym mieście, na każdej plaży, w parku, przy boisku i na turystycznym szlaku. Toalety przenośne, takie jak na przykład wszechobecne niebieskie ToiToi są dobre na placu budowy lub podczas organizowania imprez masowych, ale nie jako stały element architektury miejskiej czy architektury krajobrazu.

Konieczne stałe toalety publiczne

Błędem było nie tak dawne przekształcenie działających w mieście toalet publicznych w bary czy kawiarnie, jak to miało miejsce w Warszawie (najbardziej znane przykłady to kawiarnie w Parku Skaryszewskim i Parku Morskie Oko czy bary na Placu Trzech Krzyży lub skrzyżowaniu ulic Pięknej i Kruczej). Wkrótce okazało się bowiem, że bezpieczna, sprawna i czysta toaleta publiczna jest w mieście konieczna.

Przeczytaj także: Konkurs na projekt toalety publicznej rozstrzygnięty 

Brak wolno stojących toalet publicznych to duży problem. Świadczą o tym między innymi konkursy na projekt toalety publicznej, organizowane od niedawna przez firmy z branży sanitarnej we współpracy z władzami wielu miast w Polsce. Dzięki konkursom powstają interesujące projekty, a biorą w nich udział nie tylko studenci, ale także wiele uznanych pracowni architektonicznych.
Podobnie jest na świecie. I, jak pokazują to przykłady z różnych miejsc i różnych krajów, mogą to być budynki interesujące, estetyczne i bardzo ciekawie zaprojektowane.


Toaleta publiczna w Uster, Szwajcaria

To projekt pracowni Gramazio&Kohler Architektur. Budynek położony jest na skraju parku miejskiego (Municipal Park). Ma bardzo prostą bryłę i wyrazisty kolor elewacji zbudowanej z 995 aluminiowych pasków. W zależności od kąta padania promieni słonecznych zmieniają one barwę z jaskrawozielonej na żółtawą. Budynek tak wyrazisty, że trudno go nie zauważyć.

Galeria
Pokaz slajdów:

Modułowa toaleta publiczna na drodze do Morskiego Oka

Jest to udany projekt toalety publicznej w Tatrzańskim Parku Narodowym, na drodze do Morskiego Oka, autorstwa pracowni "Architekci Opaliński Włoskowicz". Rozczłonkowany budynek modułowy, zbudowany jest z prostych kubicznych brył i ma eleganckie elewacje z kamienia oraz szkła (ukryte, proste szklane płaszczyzny to doświetlenie bocznych ścian poszczególnych pomieszczeń toalety).

Modułowa toaleta publiczna na szlaku do Morskiego Oka, projekt: "Architekci Opaliński Włoskowicz"
Modułowa toaleta publiczna na szlaku do Morskiego Oka, projekt: "Architekci Opaliński Włoskowicz"
Fot.: ow-architekci.pl

Toaleta publiczna w Akkarvik, Norwegia

Toaletę (projekt Manthey Kula) na Lofotach na dalekiej północy, zbudowano w ramach norweskiego projektu Narodowe Trasy Turystyczne. Stanęła ona na miejscu zniszczonej w trudnych warunkach górskich starej toalety. Budynek musiał być solidny i trwały, zbudowano go więc ze stali i posadowiono na betonowym fundamencie. Duże przeszklenia w górnej partii budynku umożliwiają dobre doświetlenie wnętrza i jednocześnie... piękny widok na góry.

Galeria
Pokaz slajdów:

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: