Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Jak dobierać zawory termostatyczne?

Partner:
ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
Tagi:
esbe,
instalacje grzewcze,
zawory termostatyczne

Przy modernizacji lub remoncie instalacji sanitarnej inwestorzy często decydują się na montaż dodatkowej armatury, poprawiającej wydajność i komfort jej użytkowania. Są to zazwyczaj zawory termostatyczne - łatwe w instalacji, działające bez potrzeby montażu sterownika.

Z kursu dowiesz się:
  • jak wyznaczyć wielkość zaworu termostatycznego,
  • czym może skutkować niewłaściwe dobranie zaworu,

Jaki zawór termostatyczny zastosować?

Wiele osób decyduje się na montaż zaworów mieszających, dopasowanych do instalacji, czyli o takiej samej wielkości przyłącza. Na pierwszy rzut oka takie postępowanie wydaje się sensowne, jednak przy stosowaniu armatury regulacyjnej należy przyjrzeć się dokładniej jej właściwościom.
W przypadku mieszających zaworów 3-drogowych najważniejszym parametrem jest wartość Kvs – przepływ przez zawór przy stracie ciśnienia 1 bar wyrażona w m³/h. Właśnie ze względu na wielkość przepływu powinien za każdym razem być dobierany zawór mieszający.

Termostatyczne zawory mieszające znacząco różnią się budową i konstrukcją, dzięki której mają różną dokładność regulacji i wielkości przepływu. Dla przykładu na rysunku pokazane są przekroje dwóch typów zaworów – VTA322 i VTA522 produkcji ESBE. Oba typy zaworów mają taką samą wielkość przyłączy, ale różnią się wielkością przepływu.

Przekroje zaworów termostatycznych VTA322 i VTA522
Przekroje zaworów termostatycznych VTA322 i VTA522
Fot.: ESBE

Można zaobserwować patrząc na kierunki przepływu – zwłaszcza wody ciepłej i zimnej – że wielkość szczelin, przez które przepływa woda jest różna. Właśnie ze względu na te różnice oba zawory mają inne wielkości przepływu i stosowane są w różnych aplikacjach. Te różnice lepiej obrazuje rysunek, który przedstawia 4 typy zaworów termostatycznych produkcji ESBE – wszystkie mają taką samą wielkość przyłącza – GZ1”. Poniżej pokazane są maksymalne wielkości ogrzewania podłogowego, które może obsłużyć każdy z tych zaworów (wielkość powierzchni grzewczej obliczona dla q = 55 W/m², ΔT = 5 K i Δp = 15 kPa).

Zawory obsługujące określone wielkości ogrzewania podłogowego
Zawory obsługujące określone wielkości ogrzewania podłogowego
Fot.: ESBE

Za duży lub za mały zawór

Wynika z tego, że dobór właściwego zaworu jest bardzo ważny – pozwala uniknąć bardzo wielu problemów z użytkowaniem zaworów. Mniej groźne jest w tym przypadku przewymiarowanie zaworu, będzie ono skutkowało niedokładną regulacją temperatury zmieszania. Dobór zbyt małego zaworu to niestety dużo większy problem – może spowodować złe działanie instalacji grzewczej, zbyt małą jej wydajność lub zbyt małą ilość wody podawanej do przyborów łazienkowych.

Jak wyznaczyć wielkość zaworu

Właściwy dobór zaworów mieszających nie jest mocno skomplikowany. Korzystając z narzędzi ESBE, bardzo łatwo jest wyznaczyć właściwą wielkość zaworu. Wystarczy do tego kilka podstawowych informacji dotyczących budowy instalacji – ilość przyborów w instalacji c.w.u., moc grzejników lub moc (albo powierzchnia) ogrzewania podłogowego. Najbardziej przydatne informacje znajdują się w Przewodniku ESBE, gdzie w bardzo przystępny sposób pokazane są informacje dotyczące właściwej wielkości zaworów w zależności od aplikacji:

Przewodnik ESBE

Dobór zaworu do instalacji c.w.u. - zalecane wartości KVS
Dobór zaworu do instalacji c.w.u. - zalecane wartości KVS
Fot.: ESBE
Przykład doboru zaworu termostatycznego z przewodnikiem ESBE
Przykład doboru zaworu termostatycznego z przewodnikiem ESBE
Fot.: ESBE

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: