Biodesign Pools. Baseny jak jeziora

2015-08-21 18:54
Przykład zastosowania opatentowanej metody Biodesign Pools
Autor: Garden Basen w Osieku na krótko przed ukończeniem, lipiec 2015. Przykład zastosowania opatentowanej metody Biodesign Pools. Niecka może mieć nieregularny kształt i łagodnie schodzące brzegi, a zastosowanie róznych rodzajów kamiennego granulatu umożliwia uzyskanie bardziej naturalnego efektu, niż w klasycznych basenach

Biodesign Pools to alternatywa dla tradycyjnych technologii wykonywania basenów zewnętrznych. Wykorzystanie żywicy i granulatu kamiennego daje nowe możliwości projektantom.

Typowy basen kąpielowy ma nieckę o regularnej formie. Prostokątny zarys, jednakowa głębokość, to najczęściej spotykany wariant. W Europie Zachodniej od lat rośnie zainteresowanie innymi rodzajami basenów. Jedną z alternatyw są stawy kąpielowe, w których woda oczyszczana jest w naturalny sposób przez rośliny. Uzyskaniu naturalnego wyglądu basenu służy również technologia Biodesign Pools.

Biodesign Pools

Opracowana przez włoską firmę Biodesign Pools metoda pozwala na uzyskanie zróżnicowanej głębokości i linii brzegowej przypominającej naturalną. Według przedstawicieli firmy, prace podzielić można na siedem etapów.
W pierwszym z nich powstaje wykop o kształcie przyszłego basenu. Możliwe jest nieregularne ukształtowanie dna, z rynnami, wypiętrzeniami czy obszarem płycizn, albo np. niewielką wyspą. Po wykonaniu wykopu umieszcza się w nim obiegowy system wody. Gdy montaż zostanie zakończony, wykop zabezpieczany jest ochronną warstwą materiału geotekstylnego.

Kolejnym etapem jest ułożenie wodoodpornej hydroizolacja EPDM. Do tego celu stosowany jest materiał o grubości 1,5 mm, najgrubszy ze stosowanych szerzej w inżynierii środowiska. Elastyczność na poziomie ok.  300 % chroni powłokę przed uszkodzeniami. Na tym etapie uszczelniane są wszystkie dysze, odpływy denne oraz skimmery obiegu wody.

Następnie niecka jest usztywniana. Pierwszą, gęstą siatkę wzmacniającą umieszcza się na folii EPDM. Tak przygotowane podłoże pokrywane jest żywicą wymieszaną z granulatem kwarcowym. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, rozkładana jest kolejna siatka wzmacniająca.

Druga siatka pokrywana jest warstwą widoczną dla użytkownika. Na tym etapie ważny jest dobór odpowiedniego kamienia, odpowiadającego wyglądem użytkownikowi. Kamienny granulat wymieszany z żywicą po stwardnieniu szlifuje się. Wypiaskowana powloka, po oczyszczeniu z pyłu, może być pokryta ostatnią warstwą transparentnej żywicy chroniącej przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Technologia wymaga staranności wykonania i odpowiedniego czasu, pozwala jednak dowolnie kształtować zbiorniki wodne o różnej powierzchni, nawet znacznej. Największy na świecie basen wykonany metodą Biodesign Pools znajduje się w Polsce. Wykonany przez białostocką firmę Garden basen znajduje się w Osieku koło Oświęcimia. Po ośmiomiesięcznej pracy w 2015 roku ukończony został zbiornik o powierzchni 1350 m2, uzupełniony jeszcze o mniejszy brodzik.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej