Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Technologia LED stosowana w oświetleniu obiektów przemysłowych

Partner:
Informator Budowlany - murator
Informator Budowlany - murator
Tagi:
oświetlenie hali,
oświetlenie przemysłowe,
technologia LED

Oświetlenie obiektów przemysłowych wymaga stosowania rozwiązań, które spełnią niezbędne wymagania przy możliwie niskich kosztach eksploatacji. W przypadku tego typu budynków mamy do czynienia ze stosunkowo dużymi powierzchniami oraz znaczną wysokością lokowania opraw oświetleniowych. Z tych powodów należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich ich typów oraz rozmieszczenie. Zadanie to należy powierzyć projektantowi oświetlenia, który dysponuje specjalistyczną wiedzą z zakresu techniki świetlnej.

Wymagania prawne związane z oświetleniem obiektów przemysłowych

Wymagania związane z oświetleniem hal przemysłowych wynikają z zapisów normy PN-EN 12464-1 „Światło i oświetlenie.  Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach”. Określono w niej parametry oświetlenia dla miejsc pracy we  wnętrzach, w których spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących [1], a także  uwzględniono jego cechy ilościowe i jakościowe [1]. Ww. wytyczne są dla projektanta oświetlenia podstawą do ustalenia wszystkich  parametrów, jakie powinno spełniać urządzenie oświetleniowe zastosowane w obiektach przemysłowych. Należy pamiętać, że są one zróżnicowane dla różnych typów zadań wzrokowych (rodzajów pracy) wykonywanych w danym obiekcie. Podstawowe wartości głównych parametrów oświetleniowych zostały zamieszczone  w rozdziale 5. ww. normy. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, że interpretacja wymagań oraz realizacja projektów oświetleniowych wymusza posiadanie specjalistycznej wiedzy z zakresu techniki świetlnej.

Modernizacja istniejących systemów oświetleniowych z wykorzystaniem technologii LED

Modernizacja oświetlenia hali, mająca na celu zmniejszenie mocy zainstalowanej, a tym samym kosztów eksploatacji przy zachowaniu wymagań oświetleniowych, składa się z kilku etapów, które można podzielić na trzy podstawowe: wymiana tradycyjnych źródeł światła w istniejących oprawach oświetleniowych na ich energooszczędne odpowiedniki bez zmiany liczby i miejsc lokowania tradycyjnych opraw, wymiana opraw oświetleniowych na nowoczesne – wykonane w technologii LED, oraz zainstalowanie systemów sterowania oświetleniem.

Wymiana źródeł światła
W oświetleniu hal przemysłowych stosowane są obecnie oprawy oświetleniowe typu High Bay do lamp wyładowczych i oprawy do świetlówek. W przypadku tych pierwszych, w których wykorzystywane są głównie lampy metalohalogenkowe o mocach od 70 do 400 W, wymiana źródła światła na ich bardziej efektywny odpowiednik LED nie jest zalecana ze względu na znaczne różnice w ich kształcie w stosunku do lamp wyładowczych. Ponadto może to skutkować zmianą rozsyłu strumienia świetlnego oprawy, czego wynikiem będzie zmiana wartości natężenia i równomierności oświetlenia na płaszczyźnie pracy. Takie przekształcenie przestrzennego rozsyłu strumienia świetlnego oprawy wymaga wykonania nowego projektu oświetleniowego, który prawdopodobnie skoryguje liczbę potrzebnych opraw oraz ich rozmieszczenie w pomieszczeniu. Trudno w takim przypadku przewidzieć pozytywne efekty energetyczne, zwłaszcza gdy trzeba zwiększyć liczbę opraw tradycyjnych ze źródłem LED. Jeśli chodzi o oprawy typu High Bay, to ich wymiana na oprawy wykonane w technologii LED obecnie wydaje się najbardziej racjonalna, przy czym należy pamiętać, że w tym celu niezbędne jest przygotowanie nowego projektu oświetleniowego. Rzadko się zdarza, żeby taka modyfikacja nie wymagała zmiany liczby i rozmieszczenia opraw (jest to możliwe, jednak zawsze takie zmiany należy zweryfikować projektem oświetleniowym).
W przypadku opraw do świetlówek liniowych istnieje możliwość wymiany tradycyjnych źródeł światła na tuby LED. Trzeba wówczas zwrócić szczególną uwagę na typ tradycyjnej oprawy oświetleniowej. Jeżeli jest ona wyposażona w reflektor (odbłyśnik), to zamiana źródła światła prawdopodobnie spowoduje zmianę rozsyłu strumienia świetlnego oprawy i ten fakt, tak jak opisywany powyżej, może skutkować zmianą dotychczasowych parametrów oświetleniowych w pomieszczeniu. Przy oprawach świetlówkowych, w których zastosowany jest klosz rozpraszający światło (oprawa bez reflektora) użycie tub LED może przyczynić się do obniżenia mocy oprawy i całego systemu oświetleniowego, a także spowodować znaczne oszczędności w kosztach eksploatacji.

Galeria
Pokaz slajdów:

Ważnym parametrem, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy zastosowaniu tub LED jest sposób ich zasilania. W ofercie wielu firm znajdują się rozwiązania, które można wprowadzić do opraw świetlówkowych wyposażonych w tradycyjny układ zasilający (dławik magnetyczny i zapłonnik) i wówczas wystarczy wymienić świetlówkę na tubę LED, a zapłonnik na starter LED (zwykle dostarczany jest w zestawie). W tym przypadku zmiana okablowania oprawy oświetleniowej nie jest wymagana. Wiele oferowanych typów tub LED ma możliwość zasilania bezpośrednio z sieci 230 V. Zwykle są to te same typy, które można stosować w oprawach z dławikiem magnetycznym. Przy wersji zasilanej również bezpośrednio napięciem sieciowym 230 V wymagane jest zasilanie dwustronne. W oprawach oświetleniowych wyposażonych w elektroniczny układ zasilający świetlówkę, należy używać tub LED przystosowanych do zasilania przez statecznik elektroniczny. Na rynku dostępne są tuby LED, które można zasilać statecznikami elektronicznymi do świetlówek, lecz w tym przypadku warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta, ponieważ zwykle są one odpowiednie dla ograniczonej liczby ich typów.

Rys. 3. Zasilanie tuby LED przez tradycyjny układ zasilający świetlówkę
Rys. 3. Zasilanie tuby LED przez tradycyjny układ zasilający świetlówkę
Fot.: dr inż. Andrzej Wiśniewski
Rys. 4. Zasilanie tuby LED bezpośrednio napięciem 230 V
Rys. 4. Zasilanie tuby LED bezpośrednio napięciem 230 V
Fot.: dr inż. Andrzej Wiśniewski
Rys. 5. Zasilanie tuby LED statecznikiem elektronicznym do świetlówki
Rys. 5. Zasilanie tuby LED statecznikiem elektronicznym do świetlówki
Fot.: dr inż. Andrzej Wiśniewski
Tab. 1. Ogólne porównanie mocy świetlówek liniowych T8 z mocą odpowiedników tub LED
Tab. 1. Ogólne porównanie mocy świetlówek liniowych T8 z mocą odpowiedników tub LED
Fot.: dr inż. Andrzej Wiśniewski

Nowe oprawy oświetleniowe LED stosowane w oświetleniu obiektów przemysłowych
W oświetleniu obiektów przemysłowych ze względu na ich specyfikę (duże powierzchnie i znaczną wysokość montowania opraw oświetleniowych) stosuje się dość powszechnie oprawy typu High Bay do lamp metalohalogenkowych o mocy 250 i 400 W. W pomieszczeniach o wysokości poniżej 10 m wykorzystuje się dość często oprawy hermetyczne do świetlówek.
Technologia produkcji opraw LED rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki czemu istnieje wiele rozwiązań, które można zastosować zamiast tradycyjnych opraw. Przykładem mogą być oprawy oświetleniowe firmy Ledvance High Bay LED o mocy 120 i 200 W, które pod względem oświetleniowym zastępują powszechnie wykorzystywane tradycyjne oprawy typu High Bay do lamp metalohalogenkowych o mocach 250 i 400 W. Mogą być stosowane w temperaturach otoczenia od –30 do 50°C.
W niższych halach przemysłowych lub mających możliwość zawieszenia opraw nad stanowiskami pracy powszechnie stosowane są oprawy hermetyczne do świetlówek liniowych T8 i T5. Można je również zamienić na oprawy wykonane w technologii LED, np. Ledvance Damp Proof.

Galeria
Pokaz slajdów:

Oszczędności w zużyciu energii elektrycznej przy zastosowaniu opraw LED zamiast tradycyjnych opraw oświetleniowych

Użycie nowoczesnych technologii LED umożliwia zmniejszenie mocy zainstalowanej urządzenia oświetleniowego, a tym samym wpływa bezpośrednio na oszczędności w jego użytkowaniu, przy zachowaniu takich samych warunków oświetleniowych. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej jest jednym z czynników umożliwiających obniżenie kosztów eksploatacji oświetlenia. W przytoczonych przykładach pominięto wpływ systemu konserwacji oświetlenia, wynikający z przyjęcia różnych okresów wykonywania podstawowych czynności polegających na czyszczeniu pomieszczenia i opraw oświetleniowych oraz wymiany źródeł światła. Dla zobrazowania potencjalnych oszczędności spowodowanych zastosowaniem opraw LED w tab. 2. i 3. przedstawione zostały przykładowe wyniki symulacyjnych obliczeń oświetleniowych dla hali przemysłowej o wymiarach: długość: 65 m, szerokość: 35 m, wysokość: 8 m. Uwzględniono w niej również wybrane wymagania oświetleniowe zgodnie z wytycznymi PN-EN 12464-1:2012, zakładając średnią wartość natężenia oświetlenia na płaszczyźnie pracy Eśr ≥ 300 lx, a równomierność oświetlenia na płaszczyźnie roboczej δ ≥ 0,60.

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: