Nowoczesne oświetlenie domu – ekologicznie i ekonomicznie. LED – oświetlenie bez ograniczeń

2016-07-01 14:56
Oświetlenie LED
Autor: Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Gdziekolwiek mieszkamy i chcemy korzystać z podstawowych wygód, potrzebujemy energii w dwóch formach: cieplnej i elektrycznej. Ta druga jest elementem tzw. głębokiej termomodernizacji, czyli tej związanej z wnętrzem domu. Równie istotnej. O tym, jak i dlaczego przeprowadzić termomodernizację domu jednorodzinnego pod kątem oświetlenia, rozmawiamy z Bogdanem Ślękiem, wiceprzewodniczącym Polskiego Komitetu Oświetleniowego i ekspertem firmy Philips Lighting Poland.

Oświetlenie LED
Autor: Centrum UNEP/GRID-Warszawa LED – oświetlenie bez ograniczeń

Dlaczego w aspekcie termomodernizacji zmiana oświetlenia na ledowe, energooszczędne jest taka ważna?
Z wielu względów, w których jako najważniejsze wymieniłbym: energooszczędność, trwałość, troska o środowisko, ale także swoboda w zakresie aranżowania światłem. Pozostając już przy samej energooszczędności zwróćmy uwagę, że oświetlenie odpowiada średnio za 20% zużycia energii elektrycznej, a więc mówimy o konkretnych sumach, jakie możemy zaoszczędzić, już od pierwszego rachunku za energię.

A konkretnie jakie to oszczędności w kontekście energooszczędności?
Gdy w ramach termomodernizacji swojego domu zmienimy wszystkie żarówki i lampy tradycyjne na ledy, możemy się spodziewać oszczędności na poziomie 80 – 90%. Przyjmując za modelową trwałość lampy LED o bardzo dobrej jakości, wynoszącą obecnie około 15 lat, po tym czasie zaoszczędzimy tyle, by móc kupić ukochanej 750 róż, 30 butelek oryginalnego szampana czy też pojechać na 5 wycieczek do europejskich miast. Oczywiście nie musimy czekać aż tak długo, ale faktycznie, gdybyśmy na bieżąco wrzucali zaoszczędzone pieniądze do skarbonki, zebrałaby się z tego całkiem spora suma!

Tym większa, im więcej mamy w domu świateł
Dokładnie tak! W ostatnich latach zresztą nastąpiła w tym przypadku mała rewolucja. Badania konsumenckie wskazują jednoznacznie, że rośnie liczba punktów świetlnych w domach. To już nie czasy, gdy mieliśmy 5 – 6 lamp w całym mieszkaniu. Teraz zaczynamy cieszyć się domem, planować bardziej szczegółowo. Inwestujemy nie tylko w wyposażenie wnętrz, ale również odpowiednie oświetlenie i podświetlenie naszego domu. Takie, które podkreśli jego walory.

Jak przeprowadzić swoją prywatną rewolucję LED w domu?
W sumie możemy to zrobić bardzo prosto i szybko, bowiem wystarczy wymienić wszystkie tradycyjne żarówki na LED. A proste, ponieważ ledy kupimy dziś z każdym rodzajem gwintu. Możemy je zastosować zarówno w oświetleniu ogólnym, jak również użyć w miejscu pracy, gdy wykonujemy czynności wymagające więcej skupienia, a także zastosować w roli światła akcentującego, za pomocą którego możemy podkreślić piękno aranżacji naszego domu.

Żarówki LED są jednak droższe od żarowych, a więc należy się liczyć z wysokim kosztem takiej kompleksowej modernizacji oświetleniowej.
Faktycznie są droższe, jednak proszę zwrócić uwagę, że z roku na rok tanieją. Kosztują obecnie już od 20 zł. Mam tu na myśli żarówki LED sprawdzonych, znanych producentów, a nie tanie produkty z nieznanego źródła. Żarówka LED kosztująca kilka złotych najczęściej nie spełnia wszystkich wymaganych przez normy parametrów trwałości, jakości światła, jak i bezpieczeństwa. Z prostego powodu: inwestowanie w unowocześnianie technologii, stosowanie optymalnych, wymaganych przez normy komponentów czy testowanie np. trwałości LED przy pomocy specjalistycznego sprzętu, po prostu kosztuje. Kupujmy więc źródła światła sprawdzonych producentów, a będziemy się cieszyć przez kilkanaście lat trwałością i wysoką jakością światła. Poniesiemy jednorazowy koszt, jednak nasza inwestycja szybko się zwróci a zauważymy to już przy pierwszym rachunku po wymianie.

Za oświetleniem LED przemawiają także aspekty związane z zanieczyszczeniem środowiska.
By żarówki tradycyjne czy halogeny świeciły z taką samą mocą, jak LED – musimy zużyć znacznie więcej energii elektrycznej. To powoduje, że do środowiska emitowana jest znacznie większa ilość zanieczyszczeń. Mało kto wie, że przy produkcji energii, do środowiska – oprócz dwutlenku węgla – emitujemy również tlenki azotu, tlenki siarki odpowiadające za „kwaśne deszcze“, ale również niebezpieczne metale ciężkie, takie jak np. rtęć. Wymieniając oświetlenie na LED, przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska aż o 80% w stosunku do sytuacji przed modernizacją oświetlenia. Im bardziej energooszczędne lampy stosujemy, tym mniejszy jest nasz negatywny wpływ na środowisko. Technologia LED pozwoliła mam również wyeliminować najbardziej niebezpieczne substancje stosowane w starszych technologiach.

Wspomniał Pan o nieograniczonych możliwościach aranżacyjnych technologii LED.
Tak naprawdę to temat rzeka, ale najważniejsze, byśmy pamiętali, że obecnie dobrej jakości lampy LED – jeśli chodzi o parametry – w niczym nie ustępują żarowym. Przeciwnie – dają znacznie większe możliwości. Są dostępne w pełnej skali barwowej: od chłodnych, niebieskich kolorów, po ciepłe, kojące barwy. Dostępne są również w wersjach umożliwiających przyciemnienie światła do naszych indywidualnych preferencji. W dobrych, sprawdzonych produktach wysoki wskaźnik oddawania barw (od 80 CRI) sprawia, że światło „nie przekłamuje” barw otoczenia i wiernie oddaje piękno naszego domu. Prawdziwą rewolucję zapewnia natomiast system inteligentnego oświetlenia, sterowanego za pomocą smartfona.

Czy jest możliwa aranżancja wnętrz za pomocą światła LED?
Tak! I to od razu w skali 16 mln kolorów – jeśli sięgnie się po najbardziej nowoczesne z dostępnych na rynku rozwiązań! W tak zaawansowanej technologii dostępne są zarówno LEDowe zamienniki żarówki, jak i nowe oprawy oświetleniowe LED. Nie dość, że jest ona energooszczędna to jeszcze pozwala swobodnie sterować światłem. Możemy je dopasować do rytmu swojego dnia: ustawić chłodną barwę na pobudkę, a wieczorem ciepłą i wyciszającą. Możemy też ustawiać przeróżne sceny świetlne, które przypominają nam ulubione krajobrazy: czy to będzie zachód słońca, lawendowe pole czy też efekt zorzy polarnej. Albo podkreślić odpowiednią barwą wybrane elementy wnętrza. Możemy też korzystać z szeregu aplikacji, dzięki którym światło będzie się zmieniało w rytm muzyki lub współgrało kolorystycznie z grą czy filmem. Do systemu można podłączyć nawet 50 lamp i żarówek LED naraz, co pozwala swobodnie zarządzać całym domowym oświetleniem przy pomocy urządzenia mobilnego. W przypadku tak nowoczesnej technologii ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia. Po raz pierwszy żyjemy więc w czasach, w których możemy korzystać z oświetlenia bez żadnych ograniczeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej