Szczelny taras

2009-04-21 15:38

Firma Izohan wprowadziła do sprzedaży nowy, specjalistyczny produkt – IZOHAN szczelny taras – dwuskładnikową, mineralną mikrozaprawę uszczelniającą do hydroizolacji tarasów i balkonów.

Zastosowanie

IZOHAN szczelny taras jest mineralną mikrozaprawą uszczelniającą, mostkującą pęknięcia, twardniejącą hydraulicznie powłoką przeznaczoną do hydroizolacji podłoży mineralnych na tarasach i balkonach. 

Charakterystyka produktu:

  • nadaje się pod okładzinę ceramiczną,
  • można go aplikować na wilgotne podłoża, 
  • możliwość szybkiego przyklejania okładziny ceramicznej, 
  • nie zawiera rozpuszczalników, 
  • materiał elastyczny, mostkujący pęknięcia, 
  • odporny na promieniowanie UV.

Sposób stosowania

Przygotowanie podłoża
Podłoże musi być suche lub mało wilgotne, czyste i nośne. Należy usunąć z niego wszelkie substancje antyadhezyjne: tłuszcze, powłoki malarskie, nacieki cementowe, środki zapobiegające przywieraniu oraz inne znajdujące się na nim luźne części. Jeżeli poprzednio ułożono powłokę bitumiczną, to trzeba ją usunąć. Bezpośrednio przed aplikacją należy przygotowane podłoże lekko zwilżyć, unikając przy tym stojącej wody. Jeśli występują ubytki w podłożu, to należy je zniwelować, np. zaprawami naprawczymi z serii IZOHAN RENOBUD R.

Aplikacja materiału
IZOHAN szczelny taras dostarczany jest w dwóch oddzielnych opakowaniach. Przy mieszaniu należy komponent proszkowy wsypać do komponentu płynnego i mieszać wolno mieszadłem tak długo, aż powstanie jednorodna homogeniczna masa. Po czasie dojrzewania wynoszącym ok. 5 minut materiał należy ponownie wymieszać. W zależności od panujących warunków atmosferycznych i chłonności podłoża można, w celu osiągnięcia odpowiedniej konsystencji związanej z rodzajem aplikacji, dodać do 3% wody (przed mieszaniem!). Wymieszany, gotowy do obróbki materiał należy zużyć w czasie 1 godziny. Stężony materiał nie może być ponownie zamieszany i obrabiany.
IZOHAN szczelny taras można nanosić za pomocą pędzla, szpachli lub urządzenia natryskowego. Pierwszą cienką warstwę nanosi się w celu zamknięcia porów w podłożu – koniecznie pędzlem, wcierając w podłoże. Po naniesieniu należy odczekać ok. 3–4 godz., aby warstwa wyschła. Również między drugą i ewentualną trzecią warstwą należy zachować odstęp czasu wynoszący 4 godz. W jednej aplikacji roboczej nie aplikujemy warstwy grubszej niż 2 mm (optymalnie 1 mm). Zalecana łączna grubość warstwy to 2 mm. Po upływie ok. 24 godz. na wyschniętą powłokę można przyklejać okładziny ceramiczne.
Szczególnej uwagi wymaga przygotowanie podłoża na złączach elementów pionowych z powierzchnią poziomą. Powierzchnie te różnie pracują względem siebie i naprężenia powstające pomiędzy tymi płaszczyznami koncentrują się w narożnikach.
Z tego względu we wszystkich narożnikach powinny być wtopione IZOHAN taśmy uszczelniające 120/120.
IZOHAN szczelny taras w stanie rozrobionym oraz w czasie wiązania jest rozpuszczalny w wodzie i wrażliwy na działanie mrozu. Podczas wiązania miejsca izolowane należy chronić przed opadami przez ok. 12 godz.

Obciążenie

Możliwe jest obciążenie powierzchni:

  • deszczem: po około 12 godz.,
  • ruchem pieszych: po 24 godz.,
  • warstwą okładziny ceramicznej: 24 godz.
Szczelny taras
Autor: Izohan
Dane techniczne
skład komponent A – wodna dyspersja tworzyw sztucznych
komponent B – modyfikowana mieszanka cementowa
proporcje mieszania (proszek:płyn) 3:1 wagowo
masa właściwa [kg/dm3] 1,6
przyczepność powłoki [MPa] do betonu ≥0,8
do cegły ≥0,8
przyczepność  powłoki po cyklach zamrażania i odmrażania [MPa] ≥1,0
wydłużenie względne przy maks. naprężeniu [%] ≥78
grubość warstwy powietrza równoważna dyfuzji pary wodnej [m] ≤4
odporność na wodę pod ciśnieniem przy ciśnieniu 0,5 MPa brak przecieku
temperatura obróbki [°C] od + 8 do +25
maksymalna grubość jednej warstwy [mm] 2
nakładanie kolejen warstwy po [h] ok. 3–4
czas przydatności wymieszanej masy do aplikacji [min] maks. 60
aprobata techniczna ITB AT-15-6882/2006
masa opakowania [kg] 32 (w tym worek 24 kg + wiadro 8 kg)

Zużycie

Wydajność – ok. 1,5 kg/m2/mm grubości warstwy. Przy zalecanej grubości warstwy 2 mm – zużycie wynosi 3 kg/m2.

Przechowywanie

Termin przechowywania w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach producenta wynosi 360 dni od daty produkcji – w suchym pomieszczeniu i temperaturze od +5 do +25°C. Należy unikać zawilgocenia.

Uwaga

Związany materiał jest trudny do usunięcia. Zaleca się mycie narzędzi wodą natychmiast po każdorazowym wykorzystaniu. Stwardniałe zabrudzenia usuwać mechanicznie. Wszystkie wymienione parametry odnoszą się do temperatury +23°C i 55% wilgotności względnej powietrza. Wyższe temperatury i niższa wilgotność powietrza przyspieszają, a niższe temperatury i wyższa wilgotność powietrza opóźniają czas obróbki i przebieg twardnienia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej