Lepik na zimno. Gdzie można wykorzystać lepik na zimno, jakie ma właściwości?

2018-09-10 8:41
Lepik na zimno
Autor: Mariusz Bykowski Lepik na zimno to produkt wszechstronny. Przeznaczony m.in. do klejenia papy dachowej

Lepik na zimno to produkt wielu zastosowań. Remont dachu, klejenie pokryć dachowych z papy, pokryć bitumicznych - w tych wszystkich m.in. pracach sprawdzi się lepik na zimno. Jak należy stosować lepik na zimno?

Lepik na zimno - zastosowanie

Lepik na zimno na bazie asfaltu działa jak klej. To produkt uniwersalny. Świetnie sprawdzi się w pracach dekarskich, takich jak remont dachu czy renowacja, naprawa pokryć dachowych z pap asfaltowych lub pokryć bitumicznych bezspoinowych, a także klejenie materiałów na bazie bitumu do różnego typu podłoży, m.in. z: cegieł, betonu, metalu, drewna czy ceramiki. Lepik na zimno sprawdza się także jako hydroizolacja balkonu, tarasu czy fundamentów. Lepik na zimno tworzy po szybkowiążącą masę, która jest trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Zalety lepiku na zimno

Lepik bitumiczny stosowany na zimno jest produktem gotowym do użycia, nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Jest również łatwy w zastosowaniu. Zaletą lepiku na zimno jest jego silne wiązanie z podłożem. Dzięki temu powłoka jest bardzo trwała i jednocześnie zabezpieczona przed działaniem słabych kwasów, zasad i innych związków. Dzięki modyfikacji kauczukiem syntetycznym oraz specjalnymi domieszkami lepik na zimno wykazuje wyższą odporność na spękania pod wpływem niskich temperatur.

dane techniczne Przykładowy lepik na zimno
temperatura powietrza i podłoża podczas stosowania od +5oC do +35oC
pyłosuchość po 6 godzinach
czas schnięcia minimum 24 godziny
zużycie 0,8-1,5 kg/m2 do 1,5 kg/m2 na jedną warstwę hydroizolacji
ilość warstw - klejenie pap: 1 warstwa
- powłoki hydroizolacyjne: 2-3 warstwy
czyszczenie narzędzi benzyną lakową lub innym rozcieńczalnikiem organicznym
Lepi na zimno do klejenia gontów bitumicznych
Autor: Technonicol Lepik na zimno polecany jest do renowacji starych pokryć dachowych, m.in. z gontów bitumicznych

Lepik na zimno - jak stosować?

Lepik na zimno jest produktem łatwym w użyciu, wymaga jednak wcześniejszego przygotowania podłoża. Powierzchnia, na której lepik na zimno ma być zastosowany, powinna być sucha, oczyszczona z luźnych elementów i pyły, pozbawiona ostrych krawędzi. Z ewentualnych elementów metalowych powinna być usunięta rdza. Powierzchnie porowate trzeba uprzednio wyrównać.

  • Beton, który jest dość chłonny, najlepiej jest wcześniej zagruntować, np. specjalistycznym gruntem bitumicznym.
  • W przypadku starych pokryć z papy usunąć luźne jej fragmenty i inne zanieczyszczenia istniejące pęcherze i wybrzuszenia przeciąć na krzyż i podkleić.

Lepik na zimno najwygodniej jest nakładać szczotką dekarską, pacą albo szpachlą. Jest to produkt dość wydajny. Po kilku minutach od nałożenia lepik dobrze jest lekko docisnąć, dzięki czemu zwiększy on swoje właściwości wiążące. Najlepsze warunki stosowania lepiku na zimno to temperatura od 5 do 30ºC.
Pojemniki z lepikiem na zimno zaleca się przechowywać w temperaturze pokojowej, co ułatwia nakładanie materiału.

Lepik na zimno - przykładowe instrukcje stosowania

Klejenie pap asfaltowych do podłoża i między sobą Nanieść lepik całopowierzchniowo na szerokość przyklejanej papy. Odczekać 15-20 minut, rozłożyć papę i dokładnie docisnąć ją do masy.
Wykonywanie bezspoinowych powłok wodochronnych Po wyschnięciu roztworu gruntującego nałożyć 2-3 warstwy lepiku w ilości 1,5 kg/m² na jedną warstwę. Każdą kolejną warstwę nakładać prostopadle do poprzedniej, aby uniknąć nieciągłości warstwy izolacyjnej. Łączne zużycie lepiku wynosi od 3,0 do 4,5 kg/m². Grubość warstw kontrolować poprzez zużycie materiału.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej