Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Fasady

Aluprof SA
Aluprof S.A.
ul. Warszawska 153
43-300 Bielsko-Biała
tel.: +48 (33) 819 53 00
http://www.aluprof.eu/
aluprof@aluprof.eu

Aluprof SA to jeden z wiodących europejskich dystrybutorów systemów aluminiowych dla budownictwa. W ofercie firmy dostępne są systemy okienno – drzwiowe, fasadowe oraz rolet i bram.

Systemy aluminiowe w Europejskim Centrum Solidarności

Tagi:
ALUPROF
,
Europejskie Centrum Solidarności
,
systemy aluminiowe

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku jest jednym z ciekawszych budynków użyteczności publicznej ostatnich lat. Obiekt łączy funkcje muzeum i centrum kultury, a poziom jaki reprezentuje pod względem jakości wystaw, funkcjonalności, a także obsługi gości i realizowanych w nim projektów sprawił, że ECS zostało uhonorowane prestiżową Nagrodą Muzealną Rady Europy 2016. ECS charakteryzuje nowatorski charakter inwestycji: podkreśla go zarówno bryła budynku, jak i zastosowane w nim materiały i rozwiązania.

Bryła Europejskiego Centrum Solidarności wprowadza nie tylko w historię powstania ruchu społecznego Solidarność, ale również w industrialną przestrzeń stoczni, jej historię i architekturę stoczniową. Starannie zaprojektowane jasne wnętrze ogrodu zimowego i znajdująca się w nim zieleń, kontrastująca z masywną bryłą budynku, zawsze zaskakuje odwiedzających ECS. Sam budynek jest także bardzo interesujący ze względu na zastosowane w nim rozwiązania - został bowiem zbudowany w standardzie budynku pasywnego. Gmach ECS jest ogrzewany za pomocą pomp ciepła, których dolne źródło znajduje się pod płytą fundamentową na głębokości ok. 100 m. Na elewacji zastosowano blachy stalowe Corten, stal stale rdzewiejaca, w charakterystycznym rudym kolorze. Materiał ten, jak i kształt samej bryły obiektu, to znak rozpoznawczy Europejskiego Centrum Solidarności, nadający mu mocny akcent industrialny.

Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Fot.: ALUPROF

Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Fot.: ALUPROF
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Fot.: ALUPROF

Przeszklone fasady ECS zaprojektowano w systemach aluminiowych Aluprof - ich powierzchnia wynosi 2200 m². Fasady pionowe zostały wykonane w systemach słupowo-ryglowych MB-SR50N HI oraz MB-SR50A, natomiast przeszklenia dachowe (świetliki) - w systemie słupowo-ryglowym MB-SR50 HI. W inwestycji zastosowano nietypowy sposób montażu okien i drzwi. Okna i drzwi wejściowe zamontowane są w warstwie ocieplenia z wełny mineralnej grubości 280 mm. Stolarka oparta jest na konsolach, które umożliwiły właśnie takie jej odsunięcie od powierzchni żelbetowej ściany. Drzwi wejściowe wykonano w systemie Aluprof MB-70HI, a okna w systemach Aluprof MB-86 AERO i MB-86SI. Skrzydła drzwiowe są oszklone zespoleniami dwukomorowymi o niskim współczynniku izolacyjności termicznej. W obiekcie zastosowano również inne rozwiązania, które przyczyniają się do oszczędności energii w budynku: m.in. windy osobowe i towarowe z energooszczędnymi napędami z wolnoobrotowymi silnikami synchronicznymi wyposażonym w ekonomiczny system odzyskiwania energii oraz centrale wentylacyjne nawiewno-wyciągowe z odzyskiem ciepła (powyżej 50% ciepła wentylacyjnego).

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: