Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Fasady

Kształtowanie architektoniczno-przestrzenne przeszklonych osłon z punktowym mocowaniem szyb

Tagi:
ściany osłonowe
,
szklane elewacje

Rozwiązania architektoniczno-budowlane najbardziej wyróżniające architekturę początku XXI wieku to takie, które ze względu na poziom techniki budowlanej stały się możliwe do realizowania dopiero w ostatnich latach. Należą do nich m.in. bezramowe, punktowo mocowane przeszklenia oparte na lekkich, filigranowych konstrukcjach, dające wrażenie niemal pełnej transparentności budynku.

Systemy konstrukcyjne

Dostępne technologie wznoszenia przeszklonych ścian osłonowych z punktowo mocowanym oszkleniem są zróżnicowane przede wszystkim pod względem sposobu rozwiązania konstrukcji wsporczej, na której znajdują się uchwyty do mocowania szyb. Ze względu na pracę tworzących ją pojedynczych elementów można wyróżnić ustroje prętowe, cięgnowe i prętowo-cięgnowe. Odrębną grupę stanowią konstrukcje, w których elementami nośnymi są żebra szklane.

Typ 1. – konstrukcja prętowa
Jest to najprostszy pod względem technicznym rodzaj konstrukcji. Polega na umieszczeniu elementów mocujących przeszklenie na sztywnych słupach, wykonanych najczęściej z metalowych profili zamkniętych. Stosowany jest przy przeszkleniach o wysokości 6–10 m. Ograniczenie wielkości konstrukcji wynika z ryzyka wyboczenia zbyt smukłych słupów lub zastosowania słupów o nieestetycznie dużych przekrojach. Konstrukcje prętowe mogą być także wykorzystane w przeszkleniach opartych na krzywiznach o niewielkich promieniach i rozpiętościach.
Typ 2. – konstrukcja cięgnowa
Konstrukcje tego typu przenoszą jedynie siły rozciągające. W przeszklonych elewacjach z punktowym mocowaniem szyb polegają na umieszczeniu elementów mocujących przeszklenie na krzyżujących się, sprężonych linach stalowych. Jest to rozwiązanie stosowane rzadko, ponieważ znaczny stopień wstępnego sprężenia lin wywołuje bardzo duże wartości reakcji podporowych i wymaga przeprowadzania częstych kontroli stanu technicznego konstrukcji.
Typ 3. – konstrukcja prętowo-cięgnowa
Jest to rodzaj konstrukcji oparty na zastosowaniu stalowych prętów ściskanych i rozciąganych cięgien napinających. Pozwala na uzyskanie maksymalnej powierzchni i wysokości przeszklenia, otwierając największe możliwości architektoniczne. Występuje kilka odmian konstrukcji prętowo-cięgnowych, różniących się kombinacją poddawanych ściskaniu prętów i rozciąganych cięgien. Najprostsza polega na zastosowaniu sztywnych pionowych słupów połączonych z poziomymi prętami prostopadłymi do płaszczyzny przeszklenia i stężonych cięgnami.

Odmianą tego typu konstrukcji są analogicznie rozwiązane dźwigary poziome. Tak ukształtowane, pojedyncze elementy konstrukcyjne są zazwyczaj jeszcze stężane między sobą dodatkowymi linami stalowymi. Pozwala to, w zależności od szczegółowych rozwiązań i wymiarów, na wykonywanie przeszkleń o wysokości do ok. 20 m.
Odmianą bardziej zaawansowaną technicznie jest konstrukcja, w której rozciągane cięgna zostały wytworzone ze stalowych lin, a poddawane ściskaniu elementy prętowe zredukowane do prostopadłych do płaszczyzny przeszklenia ściskanych prętów poziomych. Konstrukcja taka stanowi formę kratownicy, w której pasy górne i dolne – poddawane siłom rozciągającym – wykonane są z cięgien linowych. Ze względu na duże wartości reakcji podporowych, występujących przy wstępnie naprężanych cięgnach, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio sztywną i wytrzymałą konstrukcję podpór. Odmianą systemu z wiązarami w układzie pionowym są analogiczne rozwiązania poziome.

Konstrukcja prętowo-cięgnowa z zastosowaniem cięgien ze stalowych linek - pionowy układ wiązarów
Konstrukcja prętowo-cięgnowa z zastosowaniem cięgien ze stalowych linek - pionowy układ wiązarów

Konstrukcja prętowo-cięgnowa z zastosowaniem cięgien ze stalowych linek - poziomy układ wiązarów
Konstrukcja prętowo-cięgnowa z zastosowaniem cięgien ze stalowych linek - poziomy układ wiązarów

W konstrukcjach prętowo-cięgnowych z zastosowaniem lin stalowych poważny problem eksploatacyjny stanowi konieczność regularnej kontroli naprężenia cięgien, które napinają się pod wpływem niskiej temperatury w zimie, a wiotczeją w lecie na skutek gorąca. Proces ten można ograniczyć, zastępując je pełnymi prętami stalowymi w znacznie mniejszym stopniu reagującymi na obciążenia termiczne.
Konstrukcje prętowo-cięgnowe projektowane są zazwyczaj jako elementy konstrukcyjne, w których układy prętów ściskanych i cięgien poddawanych rozciąganiu usytuowane są w jednej płaszczyźnie. Tak ukształtowane wiązary dla usztywnienia w kierunku prostopadłym są dodatkowo stężane cięgnami z wiązarami sąsiednimi. Cięgna rozciągane stosowane są w układzie opasującej soczewki po dwóch stronach prostopadłych do płaszczyzny przeszklenia prętów ściskanych, równoważą siły ssania i parcia wiatru. Najczęściej stosuje się jedną linę kompensującą siłę ssania wiatru i jedną nawietrzną (naciskową) równoważącą siłę jego parcia, przy czym liny te powinny mieć możliwość swobodnego przemieszczania się.

Konstrukcje prętowo-cięgnowe w jednej płaszczyźnie w układzie pionowym i poziomym, prostopadłym do przeszklenia; zasada równoważenia parcia i ssania wiatru przez konstrukcje prętowo-cięgnowe
Konstrukcje prętowo-cięgnowe w jednej płaszczyźnie w układzie pionowym i poziomym, prostopadłym do przeszklenia; zasada równoważenia parcia i ssania wiatru przez konstrukcje prętowo-cięgnowe

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: