Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Dachy

Bauder
Bauder Polska sp. z o.o.
ul. Kutrzeby 16 G lok. 141
61-719 Poznań
tel. (061) 88 57 900
faks: (061) 82 07 201
http://www.bauder.pl/pl/bauder-polska.html
info@bauder.pl

Bauder - producent płyt izolacyjnych z poliuretanu PIR, pap bitumicznych, folii z tworzyw sztucznych. Firma oferuje doradztwo i rozwiązania w zakresie dachów płaskich, dachów zielonych i dachów stromych.

Systemy dachów zielonych - podstawy projektowania i założenia techniczne

Tagi:
bauder
,
dachy zielone

W fazie projektowania dachu zielonego należy uwzględnić obciążenia powierzchni i wysokość układu zazielenienia dachu. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, że realizacja zazielenienia dachu nie będzie zgodna z założeniami statycznymi. Poza tym bardzo ważnym z punktu techniki budowli jest: spadek dachu, odwodnienie połaci, ochrona ogniowa oraz zabezpieczenie od działania sił wiatru.

Podstawy projektowania dachu zielonego

Zazielenienie ekstensywne
Dach z zielenią ekstensywną to układ cienkowarstwowy o odpowiednio niskim obciążeniu. Stosuje się w tym przypadku roślinność nie wymagającą dodatkowego nawadniania i specjalnej pielegnacji, przeznaczona do stałego użytkowania. Jest to forma zazielenienia korzystna cenowo. Dla trawników czy podobnych pokryć grubość warstwy wegetacyjnej powinna wynosić przynajmniej 20 cm.

Zazielenienie intensywne
Przy odpowiednich założeniach technicznych budowy pozwala na ukształtowanie i użytkowanie dachu przypominające wolny, naturalny teren. Przy odpowiedniej grubości warstwy wegetacyjnej na dachu mogą być posadzone nawet drzewa. Wykonanie i utrzymanie tej formy zazielenienia wymaga dużych nakładów pracy. Rośliny należy regularnie podlewać i dostarczać im składników odżywczych.
W przypadku drzew i krzewów grubość warstwy substratu nie może wynosić mniej niż 1/10 wysokości roślin. 

Przykład dachu zielonego z obsadzenie ekstensywnym. Stosuje się tu głównie rozchodniki. Wysokość układu Baudera do roślinności ekstensywnej wynosi 8-14 cm. Ciężar powierzchniowy nasycony wodą łącznie z zielenią wynosi 70-150 kg/m²
Przykład dachu zielonego z obsadzenie ekstensywnym. Stosuje się tu głównie rozchodniki. Wysokość układu Baudera do roślinności ekstensywnej wynosi 8-14 cm. Ciężar powierzchniowy nasycony wodą łącznie z zielenią wynosi 70-150 kg/m²
Fot.: Bauder
Roślinność intensywna. w tym przypadku stosuje się trawy, krzewy, drzewa, byliny zagajnikowe. Wysokość układu w systemie Baudera wynosi powyżej 22 cm. Ciężar powierzchniowy nasycony wodą wraz z zielenią to około 250 kg/m²
Roślinność intensywna. w tym przypadku stosuje się trawy, krzewy, drzewa, byliny zagajnikowe. Wysokość układu w systemie Baudera wynosi powyżej 22 cm. Ciężar powierzchniowy nasycony wodą wraz z zielenią to około 250 kg/m²
Fot.: Bauder

Układ warstw dachu zielonego

Fot.: Bauder

Powyżej hydrolizacji odpornej na przenikanie korzeni układy zazielenienia ekstensywnego w wykonaniu wielowarstwowym oraz zazielenienia intensywnego z reguły składają się z następujących warstw:
1. Roślinność
Nasadzenia w formie ekstensywnej lub intensywnej, ewentualnie bylin płytkokorzeniowych. Stosuje się również metodę mechanicznego siewu nasion.
2. Warstwa wegetacyjna
Funkcją warstwy wegetacyjnej jest zapewnienie roślinom optymalnych warunków wzrostu. Wykorzystuje się tu specjalistyczne substraty wegetacyjne do systemów zazielenienia dachów. Jakość substratów uwarunkowana jest zdolnością gromadzenia wody, stabilnością struktury, przepuszczalnością wody oraz uziarnieniem.
3. Warstwa filtracyjna
Tworzy ją włóknina filtrująca, ułożona między warstwą wegetacyjną a odsączającą. Zapobiega zamuleniu warstwy odsączającej poprzez drobne cząstki przedostające się z warstwy wegetacyjnej do drenażowej, zapewniając prawidłowe jej funkcjonowanie.
4. Warstwa drenująca i odsączająca
Służy do odprowadzania nadmiaru wody opadowej. Stanowi często połączenie warstwy gromadzącej wodę i drenującej - umożliwia to zastosowanie zasobnika wody. Tworzy również dodatkową przestrzeń dla korzeni roślin.
5. Warstwa zabezpieczająca
Zabezpiecza hydroizolację przed uszkodzeniami mechanicznymi (włóknina syntetyczna o wadze 300 g, np. Bauder Schutzvlies W 300).
6. Warstwa rozdzielcza i ślizgowa
Zapewnia rozdział niezgodnych materiałów w układzie, zapobiegając niepożądanemu sklejeniu się warstw.

Zazielenienie ekstensywne rodzaju jednowarstwowego
Odmienne od wyżej opisanych warstw zazielenienie ekstensywne można wykonać również jednowarstwowo. Specjalne substraty wegetacyjne dla zazielenienia jednowarstwowego przejmują funkcję warstwy wegetacyjnej, nośnej i odsączającej.

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: