Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe. Jednostronnie zasilane przewody grzejne TV SHTL 20 W/m i 30 W/m

2013-09-30 13:54
Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe
Autor: Thermoval Ogrzewanie rynny

Przewody grzejne TV SHTL 20 W/m i 30 W/m wyróżnia szerokie spektrum zastosowania. Elektryczne kable grzejne stosuje się jako ogrzewanie rynien, dachów, a także różnego rodzaju nawierzchni. Przewody grzejne skutecznie rozpuszczają śnieg i lód, zapewniając drożne rynny i rury spustowe, a także suche i bezpieczne nawierzchnie przez całą zimę.

  • jakie są zalety stosowania instalacji przeciwoblodzeniowej na podjazdach, dachach, w rynnach oraz rurach spustowych,
  • jak dobiera się moc przewodów grzejnych do poszczególnych miejsc - przykłady konkretnych rozwiązań, 
  • w jaki sposób montuje się instalację przeciwoblodzeniową (wraz z systemem sterowania i czujnikami)
  • Kable grzejne - ogrzewanie nawierzchni
    Zastosowanie ogrzewania elektrycznego w postaci przewodów grzejnych eliminuje uciążliwe prace mechaniczne lub ręczne związane z usuwaniem śniegu i lodu z nawierzchni. Gwarantuje bezpieczne użytkowanie nawierzchni w każdych warunkach atmosferycznych.
    Przewody grzejne instaluje się na całej powierzchni zjazdu/podjazdu, albo tylko w miejscach, które mają kontakt z kołami pojazdów. Przy dużym natężeniu ruchu i dużym nachyleniu zjazdu/podjazdu zalecana jest pierwsza z opcji. Drugie rozwiązanie może być stosowane na małych zjazdach/podjazdach do garaży i domów prywatnych, gdzie możliwe jest ręczne odśnieżanie i usuwanie lodu ze środkowej części pasa jezdnego. Niezbędne jest wykonanie kanału odpływowego, który będzie odprowadzał wodę z roztopionego lodu i śniegu. Kanał odpływowy także wymaga ogrzewania (na całym odcinku - razem z rurą odprowadzającą wodę do studzienki zbiorczej).

    Ogrzewanie zjazdu do garażu - dobór instalacji

    Instalacja przeciwoblodzeniowa zostanie zamontowana na zjeździe o długości 12 m i szerokości: 3,5 m (kostka brukowa). Ogrzewane będą 2 pasy jezdne o szerokości 0,5 m (kontakt z kołami pojazdu). Wartość instalowanej jednostkowej mocy grzejnej określa się na 300 W/m², powierzchnia ogrzewana wynosi 12 x 0,5 x 2 = 12 m², całkowita moc 12 x 300 W = 3,60 kW (3600 W).
    Zastosowana instalacja: przewód grzejny TV SHTL o mocy jednostkowej 30 W/m - długości 125 m i całkowitej mocy 3,75 kW. W kanale odpływowym (o szerokości 15 cm - długości 6 m - razem z rurą odprowadzającą) - ogrzewanie przewodem grzejnym TV SHTL 30 W/m o długości 12 m i całkowitej mocy 0,21 kW (216 W). Do sterowania - regulator TR 1773 i gruntowy czujnik wilgotności i temperatury TC 3352.
    Regulator instaluje się w skrzynce montażowej umieszczonej w garażu. W skrzynce instaluje się zabezpieczenia (wyłącznik różnicowoprądowy, wyłącznik nadmiarowy, stycznik). Czujnik montuje się w ogrzewanym pasie jezdnym w najniższym punkcie zjazdu.

    Ogrzewanie elektryczne
    Autor: Thermoval Instalacja przeciwoblodzeniowa na zjeździe do garażu
    Ogrzewanie elektryczne
    Autor: Thermoval Instalacja przeciwoblodzeniowa - zjazd do garażu

    Ogrzewanie parkingu - dobór instalacji
    Powierzchnia parkingu została podzielona na 4 sektory: 4 x 60,00 m². W każdym sektorze będą zainstalowane 3 przewody grzejne o mocy: 4,8 kW każdy i jeden o mocy 3,75 kW. Zasilanie każdego sektora będzie wykonane oddzielnie z równolegle ułożonej wzdłuż całego parkingu głównej linii zasilania. Podział na sektory spowodowany jest koniecznością dylatowania dużych powierzchni.

    Instalacja przecioblodzeniowa
    Autor: Thermoval Instalacja przeciwoblodzeniowa parkingu

    Instalacje ogrzewania przeciwoblodzeniowego połaci dachu
    Kable grzejne zamontowane na dachu eliminują konieczność ręcznego czy mechanicznego usuwania śniegu i lodu ze strefy brzegowej dachu. Instalacja ogrzewania zapewnia prawidłowe funkcjonowanie systemu rynnowego. Dla osób poruszających się pod dachem oznacza to pełne bezpieczeństwo.

    Systemy przeciwoblodzeniowe mogą być instalowane na prawie wszystkich rodzajach dachów. Skutecznie likwidują śnieg i lód, zapewniają drożność rynien i rur spustowych. Są instalowane głównie na skrajnych fragmentach połaci dachowych. Zapobiegają uszkodzeniom nawierzchni dachu, systemu rynnowego i fasad budynków.
    Moc kabla grzejnego przypadająca na metr kwadratowy powierzchni dachu (W/m²) zależy od rodzaju konstrukcji dachowej oraz lokalnych warunków atmosferycznych.

    Dachy można podzielić na dwie kategorie:
    Dachy zimne - dobrze izolowane, charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Na takich konstrukcjach częściej powstają nawisy śnieżne i sople.
    Dachy ciepłe - słabo izolowane, na których topnienie śniegu i lodu następuje w wyniku przenikania ciepła z wnętrza budynku. Woda z roztopionego śniegu i lodu, spływając w dół zamarza przy krawędzi dachu. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie, gdy poddasze jest wykorzystywane na cele mieszkalne.

    Moc przewodów grzejnych stosowana w instalacji przeciwoblodzeniowej dachowej i rynnowej na dachach ciepłych jest niższa niż na dachach zimnych. W standardowych warunkach moc instalacji w dachowym systemie grzejnym jest zbliżona do mocy stosowanej do ogrzewania konstrukcji naziemnych (od: 250 do 350 W/m²).

    Przewody grzejne układa się w strefie brzegowej dachu w postaci pętli przebiegających w dół i w górę, obejmujących pas o szerokości od 50 do 100 cm, licząc od krawędzi dachu. Nie instaluje się przewodów w poprzek powierzchni dachu. Ponieważ instalacja dachowa narażona jest na bezpośredni wpływ czynników atmosferycznych, przewody muszą być zamocowane w sposób trwały i gwarantujący zachowanie właściwych odstępów.

    Ogrzewanie dachu - dobór instalacji

    Montaż systemu przeciwoblodzeniowego na dachu zimnym o długości 15 m. Wysokość strefy ogrzewania: 1 m, powierzchnia ogrzewana wynosi 15 m².
    Wartość instalowanej jednostkowej mocy grzejnej określa się na 250 W/m². Całkowita zainstalowana moc 3,75 kW (3750 W).
    Zastosowana instalacja: przewód grzejny TV SHTL o mocy jednostkowej 30 W/m. Sterowanie - regulator TR 1773 i rynnowy czujnik wilgotności i temperatury TC 3354. Regulator montuje się w skrzynce montażowej umieszczonej wewnątrz budynku. W skrzynce instalacyjnej (w budynku) umieszcza się zabezpieczenia (wyłącznik różnicowoprądowy, wyłącznik nadmiarowy, stycznik). Przewód układa się w pętlach obejmujących pas o szerokości 1 m, licząc od krawędzi dachu.
    Wielkość modułu (odległość pomiędzy sąsiednimi odcinkami przewodu) wynosi 12,5 cm. Przewód mocuje się do rozpiętych równolegle do krawędzi dachu 2 linek stalowych (odległość między nimi wynosi 110 cm) opaskami zaciskowymi (do zastosowań zewnętrznych - odpornych na promieniowanie UV).
    Uwaga: przepisy zobowiązują inwestora do montażu barier przeciwśnieżnych na połaciach dachu o nachyleniu powyżej 30°.

    Ogrzewanie dachu
    Autor: Thermoval Instalacja przeciwoblodzeniowa dachu

    Instalacje ogrzewania przeciwoblodzeniowego w rynnach i rurach spustowych
    Zapewniają skuteczne funkcjonowanie systemu rynnowego. Nie ma możliwości powstawania sopli czy nawisów śnieżnych, co oznacza bezpieczeństwo dla poruszających się pod budynkiem osób.
    Systemy przeciwoblodzeniowe instalowane w rynnach i rurach spustowych skutecznie eliminują zagrożenia powstające w czasie zimy i zapewniają im drożność. Ogrzewanie instaluje się zarówno w rynnach, jak i rurach spustowych. To jest istotna informacja - nie można ogrzewać tylko rynny, ponieważ brak ogrzewania w spustach spowoduje zamarzanie spływającej z rynien wody i ich uszkodzenie. Wartość mocy jednostkowej, przypadającej na metr bieżący rynny i rury spustowej (W/m) zależy od średnicy i materiału z jakiego są wykonane, powierzchni i kąta nachylenia połaci dachu.
    W układach standardowych systemu rynnowego stosuje się następujące moce jednostkowe:
    W rynnach i rurach spustowych z PVC o średnicy:
    100 mm - instaluje się moc od 30 do 40 W/m
    150 mm - instaluje się moc od 50 do 60 W/m
    200 mm - instaluje się moc od 80 do 90 W/m
    W rynnach i rurach spustowych metalowych o średnicy:
    100 mm - instaluje się moc od 40 do 50 W/m
    150 mm - instaluje się moc od 60 do 70 W/m
    200 mm - instaluje się moc od 90 do 100 W/m

    W szerokich rynnach wewnętrznych występujących na dachach wielospadowych stosuje się takie moce jednostkowe, jak w przypadku instalacji nawierzchniowych.

    Ogrzewanie rynien i rur spustowych - dobór instalacji
    W skład systemu rynnowo -spustowego wchodzą: rynny PVC szerokości 150 mm - całkowita długość - 50 m, rury spustowe szerokości 150 mm - 8 m (3 szt.) - całkowita długość systemu - 24 m.
    Wartość instalowanej jednostkowej mocy grzejnej określa się na 60 W/m. Całkowita zainstalowana moc: 4,44 kW (4440 W)

    Zastosowana instalacja: przewód grzejny TV SHTL o mocy jednostkowej 30 W/m (ułożony podwójnie: 2 x 30 = 60 W/m). Do sterowania regulator TR 1773 i rynnowy czujnik wilgotności i temperatury TC 3354. Regulator montuje się w skrzynce montażowej umieszczonej wewnątrz budynku. Czujnik instaluje się w najniższym punkcie rynny, przed wlotem do rury spustowej. W skrzynce instalacyjnej (w budynku) montuje się zabezpieczenia (wyłącznik różnicowoprądowy, wyłącznik nadmiarowy, stycznik).
    Przewód grzejny układa się w rynnie równolegle w obu kierunkach i mocuje się w specjalnych uchwytach montażowych. Przewód grzejny w rurze spustowej jest mocowany do uchwytów, w które jest wyposażona stalowa linka montażowa. Linka jest elementem nośnym instalacji w rurze spustowej.

    Kable grzejne
    Autor: Thermoval Instalacja przeciwoblodzeniowa w rynnach i rurach spustowych

    Dane techniczne przewodu grzejnego TV SHTL:
    długość przewodów: 6 - 195 m
    napięcie zasilania: ~ 230 V +/- 15% 50/60 Hz
    moc jednostkowa: 20 i 30 W/m
    grubość przewodu grzejnego: 7 mm
    stopień ochrony: IP 47
    zasilanie: jednostronne
    kolor przewodu: czarny
    długość przewodu zasilającego: 4 m
    moc całkowita przewodu: od 150 do 4800 W
    izolacja przewodu odporna na promieniowanie UV

     

     

     

     

     

    Instalacja przeciwoblodzeniowa
    Autor: Thermoval Ogrzewanie rynny i strefy brzegowej dachu

     

    Systemy przeciwoblodzeniowe przeznaczone są do montażu pod nawierzchnią parkingów, podjazdów, schodów, a także na dachach, w rynnach i rurach spustowych. Ogrzewanie elektryczne zapobiega uszkodzeniom nawierzchni, połaci dachu, systemu rynnowego oraz fasad budynków spowodowanych przez oblodzenie i niekontrolowany spływ wody. Przede wszystkim zaś zapewnia bezpieczeństwo pieszym i pojazdom. Pełna regulacja systemu ogrzewania gwarantuje niewielkie koszty jego eksploatacji. Dostępne są kable grzejne o różnej mocy, a także różnego typu czujniki i regulatory - to daje możliwość optymalnego skonfigurowania instalacji grzejnej wraz z systemem sterowania, dostosowanej do potrzeb użytkowych.

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Czytaj więcej