Czyszczenie rynien i czyszczenie dachu - obowiązkowy przegląd techniczny dachu jesienią i wiosną

2019-08-28 15:07
Dach z blachy dach bez okapu dachowego
Autor: materiały prasowe Ruukki Czyszczenie rynien jest szczególnie ważne, gdy dom nie ma okapu dachowego. Zbierająca się woda może się przelewać, zalać elewację i doprowadzić do zawilgocenia budynku

Czyszczenie rynien i czyszczenie dachu jesienią to konieczność, jeśli chce się uniknąć poważniejszych szkód i ewentualnych napraw wiosną. Dekarz przed zimą powinien skontrolować całość pokrycia dachowego i obróbki blacharskie oraz stan i drożność systemu rynnowego.

Czyszczenie rynien

Czyszczenie rynien jest konieczne bez względu na materiał z jakiego wykonane są rynny. Jesienią zalegające liście, piach, czopy z błota i gałęzie mogą spowodować zatkanie rynien. Wiosną niedrożność systemu mogą spowodować zalegający śnieg i lód. W jednym i drugim przypadku zbierająca się woda może się przelewać, zalać elewację i doprowadzić do zawilgocenia budynku. Czyszczenie rynien jest szczególnie ważne, gdy dom nie ma okapu dachowego. Zanieczyszczenia będą też zmniejszać przekrój rynien, tym samym efektywność systemu rynnowego, a następnie zatykać kanały odpływowe. Zimą woda spływająca z dachu nie będzie miała ujścia, a kiedy pojawi się mróz, zamarznie w rynnach i z dużym prawdopodobieństwem je po prostu rozsadzi.

Poza czyszczeniem rynien powinno się sprawdzić, czy rynny i rury spustowe nie mają pęknięć (dotyczy to głównie rynien PVC), czy z kolei rynny metalowe starego typu nie przerdzewiały i czy cały system rynnowy jest dobrze przytwierdzony (warto tu sprawdzić stan rynhaków i obejm).

Powinno się również skontrolować wszelkie elementy połączeń, w tym narożniki rynien i odpływy.

Czyszczenie rynien i kontrolę uszkodzeń można wykonać samodzielnie. Należy tylko pamiętać, aby do czyszczenia nie używać ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić powłokę rynien.

Do drobnych zarysowań i uszkodzeń powłoki należy zastosować warstwę lakieru zaprawkowego.

Kolejnym krokiem jest udrożnienie rur spustowych. Jeśli system rynnowy nie ma czyszczaków, które wystarczy wyjąć i opróżnić, udrożnić rury spustowe można za pomocą silnego strumienia wody od strony sztucerów.

Kontrola szczelności systemu rynnowego

Kontrola szczelności rynien ważna jest szczególna wiosną. Na rozszczelnienie najbardziej narażone są rynny z PVC. Uważnie należy obejrzeć wszystkie miejsca załamań rynien, miejsca łączeń różnych elementów systemu rynnowego, miejsca wokół haków mocujących, a także łączenia denek z rynnami. W rurach spustowych przecieki są najczęściej spowodowane obluzowaniem się obejm mocujących je do ściany. Należy je po prostu dokręcić. Drobne nieszczelności rynien można naprawiać za pomocą specjalnych uszczelniaczy, większe można ratować złączkami uszczelniającymi. W rynnach niepowlekanych, miedzianych lub cynkowo-tytanowych, nieszczelności się zalutowuje.

Poza czyszczeniem i sprawdzeniem szczelności rynien powinno się również zobaczyć, czy rynny są zamocowane z zachowaniem spadku w stronę sztucerów. Po zimie, pod naporem lodu i śniegu mogą wygiąć się haki, trzeba je naprawić i skorygować ułożenie rynien.

Czyszczenie rynien
Autor: Piotr Mastalerz Czyszczenie rynien jest konieczne bez względu na materiał z jakiego wykonane są rynny. Przynajmniej dwa razy w roku (jesienią i wiosną) należy dokładnie skontrolować drożność, szczelność i mocowanie systemu rynnowego

Czyszczenie dachu - na co powinien zwrócić szczególną uwagę dekarz

Pewne jest, że sprawny dekarz wychwyci najmniejsze defekty. Od czego ma zacząć? Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na łączenia powierzchni dachowych i wszelkie obróbki blacharskie - czy nie widać na nich śladów korozji, czy nie odstają. Szczególnie podatne na działanie warunków atmosferycznych są łączenia powierzchni dachu z kominami i miejsca, w których stykają się nachylone pod różnym kątem powierzchnie dachowe. To tędy spływają największe ilości wody, wskutek czego mogą pojawić się różnego rodzaju uszkodzenia, prowadzące do nieszczelności dachu. Szczególnie podatne na zniszczenie są obróbki blacharskie, które w trakcie eksploatacji mogą ulec rozszczelnieniu i poluzowaniu. Po zimie mogą też się wykruszyć uszczelniacze dekarskie.

Jeśli dach pokryty jest dachówkami ceramicznymi lub cementowymi, trzeba sprawdzić, czy nie są uszkodzone, np. przez silny wiatr, i dobrze przylegają do połaci. Pojedyncze uszkodzone dachówki warto wymienić na nowe, aby nie powodowały większych szkód.

Wiosną warto też sprawdzić czy przez śnieg nie została naruszona konstrukcja osłon przeciwśniegowych i śniegołapów.

Warto wspomnieć, że montaż zabezpieczeń przeciwśnieżnych zabezpiecza rynny przed nadmiernym naporem śniegu i oberwaniem. Warto zainstalować je na dachach o dużym kącie nachylenia i w przypadku przechodzących przy samym budynku ciągów komunikacyjnych. Płotki przeciwśnieżne chronią przed przypadkowym obsuwaniem się śniegu z połaci dachu, który jest zagrożeniem dla przechodniów.

Czyszczenie rynien i dachu to prace na wysokości

Dla bezpieczeństwa wykonywanych prac na wysokości - prac dekarskich czy przy odśnieżaniu dachu - powinno się wyznaczyć punkt asekuracyjny, do którego dekarz może zaczepić się liną. Nawet jeśli prace odbywają się na dachu o niewielkiej powierzchni, a to z kolei oznacza, że może on wytrzymać większe obciążenia, powinno wyznaczyć się takie miejsce, w którym można zamocować tzw. stanowisko asekuracyjne. Dotyczy to również dachów o mniejszym kącie nachylenia - osoba wykonująca prace na dachu, a jest to praca na wysokości, zawsze powinna być zabezpieczona liną chroniącą przed upadkiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej