Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Dachy

Jak znaleźć dobrą ekipę dekarską?

Tagi:
błędy w pokryciu
,
dekarze
,
fachowa ekipa dekarska
,
fachowcy na dachu
,
krycie blachą
,
krycie dachu
,
pokrycie dachowe
,
prace na dachu
,
Röben
,
szukam dekarza

Fachowa ekipa dekarska jest tak samo ważna, jak dobry projekt oraz wysokiej jakości materiały. Ale jak znaleźć dobrego dekarza?

Fachowe wykonanie to gwarancja szczelnego dachu
Fachowe wykonanie to gwarancja szczelnego dachu
Fot.: Röben

Fachowe wykonanie to podstawa trwałego, nie wymagającego napraw dachu. Jeśli nie pomyśli się o tym przed rozpoczęciem prac, konsekwencje mogą być różne – od wydatków poniesionych na drobne poprawki, przez olbrzymie koszty wymiany całego pokrycia dachowego, po tragedię w postaci katastrofy budowlanej.
– W mojej pracy spotykam się niestety z błędami wykonawczymi. Zatrudnienie niewykwalifikowanych dekarzy często kończy się, na przykład wadliwym przybiciem łat. Taki błąd da się naprawić, ale inwestor może wydać na to sumę nawet trzykrotnie wyższą niż pierwotne koszty ułożenia dachu –  mówi Ryszard Homan, z firmy Röben Polska


Gdy wadliwie przybito łaty...


... orientacyjne ceny netto robót naprawczych na dachu o powierzchni ok. 200 m2 to:

 1. 1000–1500 zł - ekspertyza dachu wykonana przez biegłego sądowego,
 2. 6000–7000 zł - demontaż wadliwie wykonanego pokrycia dachowego,
 3. 2000–3000 zł - ponowne wykonanie prac ciesielskich (odbicie i przybicie łat),
 4. 1000–2000 zł - segregacja zdjętej dachówki,
 5. 500–1000 zł - zakup nowej dachówki (ok. 10%) i obróbek dachowych,
 6. 6000–7000 zł - ułożenie dachu.

 
Razem koszt napraw może wynieść od 16 500 do 21 500 zł. Skutki złego wyboru wykonawców mogą być więc bolesne, dlatego warto zrobić wszystko, aby tego uniknąć.

Krok 1: Jak zacząć poszukiwanie ekipy?

Nalepiej zwrócić się o pomoc do cechów rzemiosł lub stowarzyszeń dekarskich. Bez względu jednak na to, jak zabierzemy się do poszukiwań, najważniejsze, co trzeba zrobić, to sprawdzenie kwalifikacji wykonawców. Z powodu relatywnie łatwej procedury zakładania działalności gospodarczej, powstaje bowiem wiele firm zupełnie nieprzygotowanych do fachowej pracy. Firmy sezonowe, przypadkowe, niezorientowane, jak skomplikowanym procesem jest właściwe ułożenie pokrycia dachowego, to dla inwestorów największe niebezpieczeństwo. Ze względu na brak kwalifikacji, przyciągają klientów niskimi cenami i obietnicami bez pokrycia. Niestety wiele osób daje się skusić wizją mniejszych wydatków, za co w konsekwencji płacą wysoką cenę. Wybór dekarzy nie powinien być podyktowany wyłącznie kosztami prac. Na budowę domu wydaje się przecież niejednokrotnie po kilkaset tysięcy – nie warto więc ryzykować z powodu oszczędności mniejszej niż jeden procent tej sumy.

Krok 2:  Weryfikacja

Jak zatem skutecznie sprawdzić, czy ekipa dekarzy zna się na swoim fachu? Są trzy elementy, które pomogą zorientować się w ich kwalifikacjach:

 • zrealizowane inwestycje,
 • przynależność do organizacji zawodowych,
 • dyplomy, certyfikaty szkoleniowe czy ewentualne nagrody.

Rozmowę warto zacząć od pytania o doświadczenie i poprzednie budowy. Oczywiście wszystkie prace muszą być udokumentowane, wtedy można takie inwestycje sprawdzić. Ważnym wyznacznikiem kwalifikacji jest również przynależność do organizacji zrzeszających dekarzy. Istnieją różne regionalne i ogólnopolskie stowarzyszenia dekarzy oraz cieśli. Aby stać się ich członkiem, trzeba spełnić określone warunki – wykonać odpowiednią liczbę prac, mieć dyplom mistrzowski, być ubezpieczonym. Dekarz zrzeszony w stowarzyszeniu musi posiadać odpowiednie, udokumentowane kwalifikacje. Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia – z obawy przed ryzykiem i kosztami, ubezpieczyciel podpisze z wykonawcą umowę tylko wtedy, jeśli pozytywnie zweryfikuje jego umiejętności. Dlatego wybierając dekarzy, warto zapytać, czy ich firma jest ubezpieczona i co takie ubezpieczenie obejmuje. Innym potwierdzeniem przygotowania dekarskiego jest posiadanie dyplomu mistrzowskiego, co inwestor może sprawdzić w księdze wieczystej Izby Rzemieślniczej. W wielu krajach do wykonywania zawodów takich jak: dekarz, blacharz i cieśla uprawnia wyłącznie dyplom mistrza przyznany przez Izbę Rzemieślniczą. W Polsce nie wprowadzono podobnych przepisów (mimo, że obowiązywały w okresie międzywojennym), ciężar wynajęcia fachowej ekipy spoczywa więc na inwestorze. Wykształcenie kosztuje, dlatego firmy zatrudniające dobrych dekarzy mogą nie być najtańsze na rynku. Warto jednak wiedzieć, że tylko długie i poparte praktyką przygotowanie do pracy daje gwarancję poprawnego wykonania dachu.

Krok 3: Podpisanie umowy

Wprawdzie ustne porozumienie jest obowiązujące, ale przy ewentualnych sporach trudno jest udowodnić jego ustalenia w sądzie. Dlatego najlepiej zawrzeć z ekipą dekarską umowę pisemną. Jest to pewniejsza podstawa do wpłacenia zaliczki. Również ewentualne reklamacje czy jakichkolwiek inne roszczenia wobec dekarzy łatwiej będzie wyegzekwować. Umowa powinna jasno określać zakres prac i całkowity koszt usługi. Zdarza się bowiem, że firmy podają inwestorom na wstępie atrakcyjną niską cenę, ale w trakcie prac okazuje się, że obejmowała ona tylko niektóre elementy usługi. Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie ceny ryczałtowej za kompleksowe zadanie, wykonane zgodnie z projektem lub zgodnie z ustaleniami z inwestorem, projektantem i kierownikiem budowy. Powinno być ono potwierdzone odpowiednimi zapisami.
Doświadczeni dekarze twierdzą, że to właśnie dach jest tą częścią domu, gdzie popełnia się najwięcej błędów wykonawczych. Dlatego bardzo istotne jest posiadanie kompletnej dokumentacji, niezbędnej w razie konieczności usuwania ewentualnych usterek lub dochodzenia roszczeń przed sądem.

Krok 4: Przed rozpoczęciem prac

Jeszcze przed rozpoczęciem prac warto zwrócić uwagę na wyposażenie ekipy dekarskiej - przyjrzyjmy się, czy wykonawcy przyjechali na plac budowy odpowiednio dużym samochodem oraz jakie narzędzia przywieźli. Oprócz wiedzy, która jest niewątpliwie najważniejsza, to właśnie narzędzia są drugim sposobem zweryfikowania stopnia przygotowania dekarza. Dobry dekarz powinien dysponować narzędziami tradycyjnymi, elektronarzędziami, sprzętem do transportu dachówek na dach (np. wyciągiem lub windą) oraz rusztowaniem.
Rusztowanie nie jest konieczne do prac dekarskich, ale jest zdecydowanie zalecane. Przede wszystkim zapewnia większe bezpieczeństwo osobom pracującym na dachu, a także znajdującym się w pobliżu. Ustawienie rusztowania znacznie ułatwia i przyspiesza też wykonanie okapu i zamontowanie rynny.
Inny potrzebny sprzęt to: wyciąg, winda lub dźwig do transportu dachówki, narzędzia tradycyjne, takie jak miarki, ołówki czy nożyce do blachy, a także elektronarzędzia, m.in. do cięcia dachówek. Sprzęt nie jest jedynym wyznacznikiem kwalifikacji, ale niewątpliwie stanowi istotną wskazówkę, że firma ceni jakość wykonania i ma już doświadczenie w pracy na dachu.

Krok 5: W trakcie budowy

Warto też przyglądać się postępom prac dekarskich. Jeśli pojawią się wątpliwości, czy wszystko jest poprawnie wykonane, inwestor może zwrócić się np. do zrzeszenia dekarzy z prośbą o wydanie opinii. Taka ekspertyza to wydatek, który się opłaca, ponieważ zapewni nam spokój, a jeśli zajdzie taka potrzeba, umożliwi szybkie wyeliminowanie błędów wykonawczych.

Krok 6: Po zakończeniu  prac

Zakończenie prac dekarskich nie oznacza końca współpracy z wykonawcami. Dekarze udzielają bowiem trzyletniej gwarancji na ułożony przez siebie dach. Możliwe jest wydłużenie okresu gwarancyjnego, pod warunkiem, że raz w roku inwestor zatroszczy się o przegląd dachu. Pamiętajmy, że trzyletnia gwarancja dekarska oraz trzydziestoletnia gwarancja na dachówki, udzielana przez ich producenta, nie oznacza, że przez cały ten okres nie musimy poświęcać dachowi żadnej uwagi. O dach trzeba dbać - robić regularne przeglądy, a także sprawdzać jego stan po wszelkich dodatkowych pracach, np. po montażu anteny.

Galeria
Pokaz slajdów:

Czy wiesz, że…

... aby przystąpić do egzaminu czeladniczego, należy mieć ukończone gimnazjum lub zasadniczą szkołę zawodową w zawodzie dekarz lub blacharz, przepracować 3 lata w zawodzie (nie dotyczy absolwentów szkół zawodowych w w/w zawodach).
Egzamin składa się z dwóch części:

 • teoretycznej – pisemnej (testowej) oraz ustnej,
 • praktycznej – samodzielne wykonanie 3 zadań (3 dni po 8 godzin).

Aby przystąpić do egzaminu mistrzowskiego należy mieć tytuł czeladnika lub robotnika wykwalifikowanego w zawodzie dekarz i ukończoną co najmniej szkołę zawodową oraz przepracować 6 lat w zawodzie.
Egzamin składa się z dwóch części:

 • teoretycznej – pisemnej (testowej) oraz ustnej,
 • praktycznej – samodzielne wykonanie 3 zadań (3 dni po 8 godzin).

Nie bójmy się więc pytać o tytuły, dyplomy, szkoły, przynależność do izb rzemieślniczych i cechów – stanowią one potwierdzenie umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy dekarza.

Czytaj dalej:
 • 1
 • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: