Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Właściwości farb zewnętrznych. Czym kierować się przy wyborze farby zewnętrznej?

Partner:
Hufgard Optolith Bauprodukte
Hufgard Optolith Bauprodukte
Tagi:
farby elewacyjne,
Hufgard Optolith

Farby zewnętrzne, przeznaczone do malowania ścian elewacji, są ważnym elementem wykończenia budynku. Farby elewacyjne stosowane są jako wykończenie tynków mineralnych. Wykorzystuje się je również do renowacji fasady budynku.

Najważniejsze funkcje farb elewacyjnych:

1. ochrona elewacji przed działaniem czynników zewnętrznych (wilgoć, woda, promieniowanie UV, mikroorganizmy, zabrudzenia itp.),
2. estetyczne wykończenie elewacji, tynku mineralnego – nadanie elewacji jej wybranej kolorystyki lub, w przypadku renowacji, przywrócenie fasadzie pierwotnego wyglądu powierzchni ścian.

Wybór rodzaju i jakości farby zewnętrznej wpływa na trwałość elewacji, a kolor decyduje o jej walorach estetycznych
Wybór rodzaju i jakości farby zewnętrznej wpływa na trwałość elewacji, a kolor decyduje o jej walorach estetycznych
Fot.: Fotolia

Czym należy kierować się przy wyborze rodzaju farby zewnętrznej?

Kryteria wyboru farb elewacyjnych:
1. rodzaj podłoża,
2. charakter budynku (nowo budowany, stary, zabytkowy),
3. lokalizacja budynku i panujące warunki atmosferyczne.
Powyższym kryteriom podporządkowane są najważniejsze właściwości fizykochemiczne farb zewnętrznych. Farba zewnętrzna powinna być odporna na niekorzystne warunki użytkowania (duże nasłonecznienie, silny deszcz i mróz). Jednocześnie ważnym aspektem wyboru farby jest jej wydajność i łatwość aplikacji (szybkie wysychanie i dobra przyczepność do podłoża).
Bardzo ważnym aspektem dla każdego z nas jest estetyka otoczenia. Elewacja budynku nie tylko chroni zewnętrzne ściany domu przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, ale też jest jego ozdobą. A na jej wygląd wpływa przede wszystkim kolor. Dlatego wybór koloru farby elewacyjnej powinien być dobrze przemyślany.

Kamienica pod Gutenbergiem w Łodzi. Specjalistyczne farby elewacyjne znajdują zastosowanie przy renowacji zabytkowych budynków
Kamienica pod Gutenbergiem w Łodzi. Specjalistyczne farby elewacyjne znajdują zastosowanie przy renowacji zabytkowych budynków
Fot.: Hufgard Optolith

Farby elewacyjne Optomal firmy Optolith

Wysokiej jakości farby grupy Optomal spełniają kryteria zarówno techniczne, jaki i ekologiczne. Farby oferowane są w bogatej kolorystyce, odpowiadającej obecnym trendom w architekturze. Ponadto są odporne na zmywanie i mają neutralny zapach - nie zawierają rozpuszczalników.

Akrylowa farba elewacyjna – Optomal Acrylan
Jest odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i promieni UV. Trwała i łatwa w aplikacji. Akrylowa farba elewacyjna polecana do malowania ścian budynków, murów ekranowych i ogrodzeń.

Silikonowa farba elewacyjna – Optomal Silcosan
To wysokiej jakości, elewacyjna farba silikonowa. Jest paroprzepuszczalna i hydrofobowa, odporna na porastanie grzybów i glonów. Farba elewacyjna Optomal Silcosan jest wyjątkowo odporna na warunki atmosferyczne, zabrudzenia oraz działanie promieni UV. Farba jest łatwa w czyszczeniu.

Microsilikonowa farba z efektem perleniaOptomal Lotosil, to najwyższej jakości farba elewacyjna, wyjątkowo odporna na zabrudzenia oraz porastanie grzybami i glonami. Jej dodatkową zaletą jest funkcja samoczyszcząca.

Farba Optomal Acrylan
Farba Optomal Acrylan
Fot.: Hufgard Optolith
Farba Optomal Silcosan
Farba Optomal Silcosan
Fot.: Hufgard Optolith
Farba Optomal Lotosil
Farba Optomal Lotosil
Fot.: Hufgard Optolith

Silikatowa farba elewacyjna – Optomal Silisan. Jest wysoko paroprzepuszczalna oraz wysoce odporna na porastanie grzybów i glonów oraz odporna na działanie promieni UV. Farba silikatowa jest łatwa w nakładaniu. Dzięki zjawisku krzemianowania (sylifikacji) tworzy bardzo odporne na złuszczenie, trwałe powłoki.

Zolo-krzemianowa farba elewacyjna – Optomal Silisan Plus
Farba paroprzepuszczalna, odporna na porastanie grzybów i glonów. Jest również odporna na działanie promieni UV i łatwa w nakładaniu.

Silikatowo-silikonowa farba elewacyjna – Optomal Siloxane
Wyjątkowo odporna na zabrudzenia oraz zmywanie. Jest trwała, odporna na działanie warunków atmosferycznych i promieni UV oraz łatwa w aplikacji.

Program mieszania kolorów COLOR MAGIC firmy Optolith, dzięki nowoczesnej technice komputerowej, daje szerokie możliwości barwienia farb fasadowych oraz tynków według kolorystyki COLOR MAGIC, ale także na indywidualne zamówienie.

Farba Optomal Silisan
Farba Optomal Silisan
Fot.: Hufgard Optolith
Farba Optomal Silisan Plus
Farba Optomal Silisan Plus
Fot.: Hufgard Optolith
Farba Optomal Siloxane
Farba Optomal Siloxane
Fot.: Hufgard Optolith

Czytaj dalej:
  • 1
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: