Ceramika budowlana: dachówki, klinkier, kostka brukowa

Dach bez błędów. Fachowe wykonanie pokrycia dachowego jest sprzymierzeńcem energooszczędności

Tagi:
dach
,
dachówka
,
dom energooszczędny
,
energooszczędność
,
mostki termiczne
,
ocieplenie
,
poddasze
,
pokrycie dachowe
,
Röben
,
ściany
,
wentylacja
,
wykonawstwo

W energooszczędnych rozwiązaniach budowlanych precyzyjne wykonawstwo odgrywa równie ważną rolę jak odpowiednio dobrane materiały i technologie budowlane. Nie tylko właściwy dobór, ale i sposób wbudowania produktu wpływają na obniżenie zużycia energii w budynku. Kluczowe znaczenie mają dach, ściany, drzwi i okna. Dlaczego fachowe wykonanie pokrycia dachowego jest sprzymierzeńcem energooszczędności?

Poddasze użytkowe stawia szczególne wymagania pokryciu i izolacji
Poddasze użytkowe stawia szczególne wymagania pokryciu i izolacji
Fot.: Röben

Projekt domu energooszczędnego zakłada sposób budowania i konkretne rozwiązania technologiczne, które pozwalają na uzyskanie pożądanego współczynnika przenikania ciepła danej przegrody. Jednak zaplanowaną wartość U osiągają tylko elementy wykonane fachowo i ściśle według projektu. Tymczasem realia budowy bywają zgoła inne – fachowcy okazują się niefachowi, kierownik budowy pojawia się na niej rzadko i nie ma kiedy ocenić jakości prac wykonawców, a inwestorom brakuje wiedzy budowlanej, która pozwoliłaby to zweryfikować. Dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad prawidłowego budowania elementów konstrukcyjnych, przez które – jeśli zostaną nieodpowiednio wykonane – następuje utrata ciepła.

Dach odpowiednio ocieplony

Przez dach może uciekać na zewnątrz od 10% aż do 25% całego ciepła, które przenika przez przegrody. Aby temu zapobiec, należy wybrać odpowiednie pokrycie dachowe oraz fachowo wykonać warstwę izolacji, ponieważ to właśnie ona ma największy wpływ na minimalizację strat ciepła. Zalecanym izolatorem jest wełna szklana lub mineralna, ze względu na korzystne parametry techniczne oraz niewielki ciężar. W kontekście wykonawstwa, ważne jest przede wszystkim właściwe rozmieszczenie izolacji oraz dostosowanie jej do funkcji, jaką pełni poddasze. W zależności od tego, czy jest ono zaadaptowane na przestrzeń mieszkalną, pełni tylko funkcję strychu lub jest tam pozostawiona przestrzeń całkiem niezagospodarowana, inne są wytyczne odnośnie wykonania termoizolacji.

 – Gdy poddasze jest nieużytkowe, warstwę materiału izolacyjnego można ułożyć poziomo, zostawiając powyżej zimną strefę – mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben. – Stosuje się wtedy około 30 cm izolacji wyłożonej na stropach, rezygnując już z ocieplania samego dachu. Jeżeli poddasze jest użytkowe, to warstwę tę układamy na konstrukcji dachowej. Natomiast, aby uzyskać optymalne parametry cieplne poddasza, które zostało przystosowane do warunków mieszkalnych, polecanym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji dwuwarstwowej. Taka konstrukcja ocieplenia obejmuje jedną warstwę wełny, rozmieszczoną pomiędzy krokwiami, drugą natomiast montuje się tuż pod nimi. W budownictwie energooszczędnym łączna grubość obu warstw powinna wynosić około 30 cm. Korzyści płynące z zastosowania dwuwarstwowej izolacji to przede wszystkim minimalizacja mostków termicznych, które mogą się tworzyć w miejscu drewnianych krokwi. Dodatkowa warstwa wełny, której ciągłość nie jest przedzielona belkami krokwi, dociepla poddasze w tych punktach, gdzie przy układzie jednowarstwowym ciepło jest tracone.


Istotna funkcja wentylacji dachu

Warstwa wełny szklanej lub mineralnej, umieszczona zarówno pomiędzy, jak i pod krokwiami, zmniejszy straty ciepła. Aby jednak całe pokrycie, czyli komplementarny system dachówek i ocieplenia, stawiało opór uciekającemu ciepłemu powietrzu, należy zadbać o to, by zabezpieczyć te elementy przed działaniem wilgoci. Zawilgocone ocieplenie nie spełnia prawidłowo swych funkcji. Ponieważ wilgoć może się dostawać do izolacji od góry (woda opadowa przy nieszczelnym dachu) oraz od dołu (para wodna z pomieszczeń), pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią – wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Tak przygotowane ocieplenie z folią i membraną należy jeszcze uzupełnić poprzez odpowiednio wykonane pokrycie, umożliwiające cyrkulację powietrza pod dachówkami.

Wentylacja pokrycia dachowego

Prawidłowa wentylacja pokrycia pozwoli nie tylko zoptymalizować efektywność izolacji cieplnej, ale też uchroni więźbę przed zawilgoceniem, a co za tym idzie – osłabieniem konstrukcji dachu. Aby umożliwić przepływ powietrza w wentylowanej przestrzeni, należy utworzyć pustki wentylacyjne pod dachówkami, wykorzystując przestrzeń powstałą z ułożenia kontrłat, których prawidłowa grubość gwarantuje właściwy przepływ powietrza wentylacyjnego. Następnie należy zapewnić wpust powietrza przy okapie i kalenicy oraz odpowiednio rozmieścić dachówki wentylacyjne. Właściwa cyrkulacja powietrza w obrębie kalenicy zależy od efektywności przekroju wentylacyjnego. 
– Powinien on mieć wielkość 0,05% powierzchni dachu, przy czym w przypadku dachów dwuspadowych dotyczy to każdej połaci osobno. Przykładowo, dla dachu dwuspadowego z krokwią o długości 10 m, wentylacja kalenicy dla każdej z płaszczyzn musi mieć efektywny przekrój min. 50 cm²/mb – wyjaśnia Krzysztof Omilian.

Dodatkowo, na kalenicy stosuje się taśmę wentylacyjno-uszczelniającą. Natomiast w obrębie okapu musi zostać zapewniony wlot powietrza, którego wielkość jest równa co najmniej 0,2% powierzchni dachu. Oznacza to, że dla krokwi o długości 10 m wynosi on 200 cm²/mb okapu. Obliczając wielkość otworu wlotowego, należy też uwzględnić fakt, że przekrój efektywny jest zawężany ze względu na krokwie i kontrłaty. Dla dachu krytego ceramicznymi dachówkami zakładkowymi, zaleca się wykonanie okapu z wykorzystaniem grzebienia okapu (wróblówki) wykonanej z aluminium oraz listwy wentylacyjnej.

Dobrze zamontowa dachówka wentylacyjna - z kratką w komplecie
Dobrze zamontowa dachówka wentylacyjna - z kratką w komplecie
Fot.: Röben

Gdzie montować dachówki wentylacyjne?

Dachówki wentylacyjne wspomagają system wentylacji pod pokryciem, zapewniając dodatkowe miejsce wlotu powietrza. Wykorzystuje się je szczególnie w przypadku dachów o dużych połaciach, gdzie brakuje dostatecznej wentylacji powierzchni pod dachówką połaciową. W przypadku długich krokwi (powyżej 6,5-7 m) i zastosowaniu standardowej kontrłaty o wysokości 2,5 cm, należy zamontować dachówki wentylacyjne w trzecim rzędzie od kalenicy, w odległości około 1 m od siebie. Na 13 m² dachu powinna przypadać jedna dachówka wentylacyjna. Gdy odległość między kalenicą i okapem jest znaczna, należy układać dachówki w dwóch rzędach, a gdy odstęp ten wynosi powyżej 12 metrów - nawet w trzech rzędach. Standardowy rozstaw pomiędzy rzędami dachówek wentylacyjnych to ok. 1,50 - 1,80 m. Dachówki wentylacyjne stosuje się również tam, gdzie przerwana jest ciągłość przestrzeni wentylacyjnej, tj. pod i nad oknami połaciowymi, przed i za kominem oraz we wszystkich innych miejscach, w których wlot lub wylot powietrza wentylacyjnego jest zaburzony. Dachówki wentylacyjne montuje się w drugim rzędzie przed i za „przeszkodą”. Zastosowanie dachówek nie jest jednak konieczne w przypadku, gdy przeszkoda dla wentylacji występuje w odległości nie większej niż 1,5 m od kalenicy.

Czytaj dalej:

Röben to producent dachówek ceramicznych, cegieł i płytek klinkierowych, poryzowanych pustaków Thermoziegel, cegieł brukowych, ceramiki posadzkowej oraz akcesoriów wykończeniowych do dachów i elewacji.

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.K.
ul. Rakoszycka 2
55-300 Środa Śląska
tel. 0 71 39 78 100
faks 0 71 39 78 111 http://www.roben.pl/,
e-mail: biuro@roben.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Architektura i budownictwo:
Zakupy:
Wideo:
Miesięcznik: