Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Drzwi zewnętrzne. Wybór drzwi wejściowych do domu

Partner:
Hörmann Polska sp. z o.o.
Hörmann Polska sp. z o.o.
Tagi:
drzwi zewnętrzne,
Hörmann

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu należy zwracać uwagę nie tylko na estetykę i cenę, ale również na ich parametry techniczne. Najważniejsze kryteria to współczynnik przenikania ciepła, klasa bezpieczeństwa i izolacyjność akustyczna.

Od dwóch lat, kiedy to obowiązują nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, na rynku pojawia się coraz więcej drzwi wejściowych o lepszej izolacyjności cieplnej. Wielu producentów udoskonala technicznie swoje wyroby, ciągle jeszcze jednak nie jest to standardem. Lepsza termoizolacyjność, a co za tym idzie bardziej zaawansowana technologia oznacza bowiem wyższą cenę. Tymczasem określony przez obowiązujące przepisy minimalny współczynnik przenikania ciepła dla całych zamontowanych drzwi zewnętrznych, ustalony na poziomie nie wyższym niż 1,7 W/(m2K), tylko w pewnym stopniu zmniejsza ilość energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na ciepło w domu. Dlatego, dla poprawienia efektywności energetycznej całego budynku warto zastosować drzwi o izolacyjności lepszej niż ta minimalna wymagana przez obowiązujące rozporządzenie. Tę świadomość ma też ustawodawca, który przewidział, że w ciągu najbliższych kilku lat przepisy te zostaną zaostrzone. W przyszłym roku dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych wynosił będzie 1,5 W/(m2K), a w 2021 roku – 1,3 W/(m2K). To bardzo dobry kierunek.

Montaż drzwi a izolacyjność termiczna

Na nic jednak zdadzą się drzwi o najlepszych nawet parametrach cieplnych, jeśli będą one niewłaściwie zamontowane. Podczas montażu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na izolację pod progiem, żeby warstwy betonu na zewnątrz i wewnątrz były właściwie rozdzielone. Pod progiem musi zostać umieszczona specjalna konstrukcja o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. Oczywiście zachowane też muszą zostać ogólne zasady montażu drzwi. Należy więc pamiętać, że płaszczyzna montażowa musi być zgodna z płaszczyzną izolacji, a przestrzeń między otworem a drzwiami należy uszczelnić taśmą rozprężną.

Usytuowanie drzwi wejściowych

Usytuowanie drzwi w bryle domu wynika natomiast z ogólnych zasad stawiania budynków i wiąże się z dążeniem do osiągnięcia – zgodnie z wymaganiami dyrektywy UE - jak najwyższej efektywności energetycznej. Aby była ona jak najlepsza, południowe strony domów muszą mieć duże przeszklenia, które pozwalają akumulować ciepło z energii słonecznej. Logiczną tego konsekwencją jest usytuowanie drzwi wejściowych od strony północy, a więc tam, gdzie najbardziej narażone są one na straty ciepła i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego drzwi wejściowe w nowoczesnym domu powinny mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Ten minimalny, który obowiązuje od dwóch lat jest jeszcze za wysoki.

Drzwi ThermoCarbon
Drzwi ThermoCarbon
Fot.: Hörmann

Drzwi do domów energooszczędnych i pasywnych

Przełomem na rynku są obecnie drzwi o współczynniku przenikania ciepła osiągającym nawet UD = 0,47 W/(m2K). To oferowane przez firmę Hörmann aluminiowe drzwi ThermoCarbon. Klasę izolacyjności cieplnej łączą one z całym pakietem zabezpieczeń przeciwwłamaniowych oraz nowoczesnym wzornictwem. Podobnym rozwiązaniem są też aluminiowe drzwi ThermoSafe.

Współczynnik przenikania ciepła UD dla drzwi ThermoCarbon, prawie dwukrotnie przekraczający poziom wymagań stawianych drzwiom w domach pasywnych, to efekt zastosowania najnowocześniejszych technologii i materiałów oraz unikatowej konstrukcji. Aluminiowa płyta drzwiowa o grubości 100 mm wypełniona jest twardą pianką poliuretanową i wyposażona w wewnętrzny profil skrzydła. To właśnie ten profil - wykonany z kompozytów na bazie karbonu i włókna szklanego - oraz aluminiowa ościeżnica o grubości 111 mm z przegrodą termiczną pozwalają stworzyć tak skuteczną barierę cieplną. Tworzą ją też potrójne uszczelki, a w drzwiach z przeszkleniem także 3- lub 4-szybowe szkło termoizolacyjne. Pomimo sporej masywności, codzienne użytkowanie drzwi ThermoCarbon jest tak samo łatwe jak drzwi standardowych. Maksymalną izolacyjność i sztywność przy równoczesnym niewielkim ciężarze zapewniają tu bowiem dwa lekkie materiały: aluminium i karbon.

Podobnie skonstruowane zostały nowe drzwi ThermoSafe, które spełniają wymogi stawiane drzwiom w domach energooszczędnych. Zawdzięczają to masywnej płycie drzwiowej z aluminium o grubości 73 mm, izolowanemu termicznie aluminiowemu profilowi skrzydła, izolowanej termicznie aluminiowej ościeżnicy o grubości 80 mm oraz podwójnym uszczelkom. Taka konstrukcja pozwala na uzyskanie współczynnika UD na poziomie 0,8 W/(m2K).

Drzwi aluminiowe ThermoCarbon
Drzwi aluminiowe ThermoCarbon
Fot.: Hörmann
Drzwi aluminiowe ThermoSafe
Drzwi aluminiowe ThermoSafe
Fot.: Hörmann
Drzwi ThermoSafe
Drzwi ThermoSafe
Fot.: Hörmann

Klasa bezpieczeństwa drzwi wejściowych

Dzisiaj drzwi o najlepszej nawet izolacyjności cieplnej mogą być też bardzo bezpieczne. Drzwi ThermoCarbon mają w standardzie 9-punktowe, a ThermoSafe - 5-punktowe ryglowanie. W przeszkleniach stosuje się bezodpryskowe zespolone przeszklenie bezpieczne. Drzwi ThermoCarbon i ThemoSafe dostępne są też w klasie RC 2 i RC 3, a ThermoCarbon – także w klasie RC 4.

Wzornictwo drzwi zewnętrznych

Energooszczędne i bezpieczne drzwi firmy Hörmann cechuje również ciekawe i ekskluzywne wzornictwo. Elegancję wielu nowoczesnych wzorów podkreślają m.in. niewidoczna rama skrzydła, ukryte zawiasy oraz aplikacje i uchwyty z aluminium i stali nierdzewnej. W kilku wzorach drzwi ThermoCarbon uchwyty te zagłębione są w płycie drzwiowej, z którą tworzą jedną zlicowaną płaszczyznę, co daje ciekawy efekt estetyczny. Drzwi ThermoCarbon i ThermoSafe oferowane są w 15 różnych wzorach oraz w dowolnym kolorze z palety RAL. To pozwala na harmonijne dopasowanie ich do elementów architektury budynku, np. do bramy garażowej.

Drzwi ThermoSafe
Drzwi ThermoSafe
Fot.: Hörmann
Krzysztof Horała, Prezes Zarządu Hörmann Polska sp. z o.o., producenta bram, drzwi i napędów
Krzysztof Horała, Prezes Zarządu Hörmann Polska
sp. z o.o., producenta bram, drzwi i napędów
Fot.: Hörmann Polska

Zdaniem ekpserta

Krzysztof Horała, prezes firmy Hörmann Polska sp. z o.o.

Wybierając drzwi do domu, na początku kierujemy się ich estetyką. Jednak przede wszystkim powinniśmy szukać drzwi o dobrych właściwościach izolacyjnych, o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła U. Na szczęście dzisiaj dylemat: „ładne czy ciepłe” – już nie istnieje. Drzwi energooszczędne mogą być zarazem bardzo atrakcyjne estetycznie. Ważne, by te w domach energooszczędnych miały współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż 0,8 W/m2K. Najlepsze na rynku, z aluminiową płytą o grubości 100 mm, osiągają nawet 0,47 W/(m2K).

Istotna jednak jest nie tylko grubość i konstrukcja skrzydła, ale także odpowiednie ościeżnice o dużym oporze cieplnym. Najwięcej ciepła ucieka bowiem przez ościeżnice i ich połączenie z blatem. Przy ościeżnicach stalowych, nawet jeśli blat jest bardzo gruby, trudno uzyskać wysoką izolacyjność. Dobre ościeżnice mają wbudowaną przegrodę termiczną, która rozdziela ich część zewnętrzną od wewnętrznej. W najlepszych drzwiach przegroda ta ma nawet 7 cm. Duże znaczenie mają też uszczelki i odpowiednie usytuowane ich w kilku płaszczyznach.

Czytaj dalej:
  • 1
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: