Tag: "firmy budowlane"

 • Odwrócony podatek VAT w budownictwie. Co oznacza dla firm budowlanych?

  W dniu 1 stycznia 2017 roku weszła w życie tak zwana duża nowelizacja ustawy o VAT. Zmiany wprowadziła ustawa z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy od podatku towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016r., poz. 2024). Modyfikacjom uległy m.in. przepisy dotyczące stosowania mechanizmów odwróconego obciążenia podatkiem VAT.

  Ostatnia aktualizacja: 2017-01-10

 • Koniunktura w budownictwie o 5 punktów w dół

  Zwyczajowo grudzień jest w budownictwie miesiącem o najniższej koniunkturze. Obecny grudzień nie jest pod tym względem wyjątkiem, a kolejny miesiąc pokaże, czy będziemy odnotowywać spadków ciąg dalszy, czy też może wraz z nowym rokiem przeważy optymizm.

  Ostatnia aktualizacja: 2016-12-21

 • Branża budowlana w długach, więcej upadłości

  Zatory płatnicze od lat pogarszają kondycję finansową firm budowlanych, doprowadzając niejedną z nich nawet do bankructwa. I co ciekawe, w grupie dłużników znajdują się nie tylko firmy małe, które zawsze mają mniejszy kapitał, ale również największe spółki giełdowe, które w powszechnej opinii uchodzą za solidnych partnerów. Długi w branży liczone są na ponad 1,5 mld złotych.

  Ostatnia aktualizacja: 2016-12-20

 • W październiku koniunktura bez niespodzianek

  Bez niespodzianek, bo przewidywaliśmy dalszy spadek. Jak się okazuje jest on całkiem duży, bo prawie dwukrotny. Tempo obniżania koniunktury w budownictwie jest szybsze niż w 2015 roku.

  Ostatnia aktualizacja: 2016-10-24

 • Jan Styliński, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB)

  Jaki chcemy mieć rynek budowlany?

  Dzisiaj rynek budowlany znajduje się w trudnej sytuacji, ale jak się okazuje, dla firm budowlanych jeszcze ważniejsze są kwestie, jaki on będzie za lat kilka, gdy z Unii Europejskiej przestaną płynąć szerokim strumieniem fundusze. Rozmowa z Janem Stylińskim, prezesem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

  Ostatnia aktualizacja: 2016-10-24

 • W betonowaniu wielkiej płyty fundamentowej wykorzystano 6 pomp oraz 24 betonomieszarki

  Koniunktura w budownictwie kontynuuje spadek

  Wrzesień 2016 był kolejnym miesiącem spadku koniunktury w budownictwie. Jednak nie wszystkie firmy pesymistycznie oceniają sytuację. Te największe, zatrudniające ponad 250 osób, nawet korzystniej formułowały oceny i prognozy niż miesiąc wcześniej, pozostałe firmy budowlane negatywnie prognozują przyszłość.

  Ostatnia aktualizacja: 2016-09-28

 • Na polskich budowach wciąż giną ludzie

  Wypadki na budowach to od lat niechlubna strona budownictwa i firm budowlanych. I chociaż od dawna podejmowane są różne przedsięwzięcia, aby ich liczbę zmniejszyć, to nadal poważny problem. Na tyle poważny, by stał się tematem jednej z debat Forum Ekonomicznego 2016 w Krynicy-Zdroju, na której rozmawiano o korzyściach z bezpieczeństwa pracy w procesie inwestycyjnym.

  Ostatnia aktualizacja: 2016-09-08

 • Budowa nowej inwestycji mieszkaniowej na Pradze-Południe w Warszawie. Widok wzdluż ulicy Kruszewskiego

  Narodowy Program Mieszkaniowy. Impuls dla budownictwa?

  Nie mylić z innym programem „Mieszkanie+”, który ma być tylko elementem składowym Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). Brak takiego programu to „grzech zaniechania” kilku ekip rządowych. Powód? Brak pomysłu i, przede wszystkim, brak odpowiednich środków w budżetach z innymi preferencjami. Wieloletni plan mieszkaniowy to ma być dla wielu Polaków szansa na zabezpieczenie swojej podstawowej potrzeby życiowej, a dla budownictwa perspektywa stabilnego rozwoju. Czy proponowany przez rząd Narodowy Program Mieszkaniowy spełni się w jednym i drugim wymiarze?

  Ostatnia aktualizacja: 2016-08-31

 • Koniunktura w budownictwie: w sierpniu przybyło pesymistów

  To zapowiadaliśmy – prawdopodobnie aż do stycznia 2017 wskaźnik koniunktury w budownictwie będzie poruszał się wyłącznie w dół, co w tym roku obserwujemy już od czerwca. Przypomnijmy, że pod koniec roku 2008 budowlana koniunktura pozostaje na minusowym polu, z dwoma wyjątkami latem 2010 i 2011, gdy na chwilę wyskoczyła na kilka punktów powyżej zera.

  Ostatnia aktualizacja: 2016-08-23

 • Wiosną 2015 nasadzone zostały pierwsze drzewa na liczącej 1,5 ha działce otaczającej Warsaw Spire w Warszawie

  Spadkowy lipiec dla koniunktury w budownictwie

  Koniunktura w budownictwie od kilku lat zachowuje się podobnie. Na początku roku idzie w górę, a od sierpnia zaczynają się spadki. Rok 2016 nie jest inny. Co prawda zabrakło początkowej pary optymizmu i wskaźnik koniunktury zaczął opadać już w czerwcu − nie udało się po raz kolejny pokonać ujemnego pola. W lipcu spadek nie jest wielki, ale jednak...

  Ostatnia aktualizacja: 2016-07-22

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: