Zabytkowy teatr w Kielcach zostanie rozbudowany. Wiemy jak będzie wygladał

2017-08-08 13:57
Rozbudowa Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Autor: Pracownia architektoniczna WXCA Teatr w Kielcach im. Stefana Żeromskiego po przebudowie – wizualizcja

I nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy zabytkowego obiektu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zdobyła warszawska pracownia WXCA. Rozpoczęcie remontu planowane jest na przełomie 2017/2018 roku.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ma swoją siedzibę w zabytkowej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza. Istnieje od 1945 roku i jest jedną z najstarszych scen teatralnych w Polsce. W ciągu ponad 100 lat istnienia budynek zachował swój pierwotny wygląd, dlatego też bardzo ważnym założeniem podczas tworzenia koncepcji rozbudowy budynku było zachowanie jego historycznego klimatu.

Rozbudowa teatru będzie polegała na powiększeniu zaplecza technicznego, które dziś odbiega od norm jakie muszą spełniać współczesne sceny. Zgodnie z projektem przebudowana zostanie część parteru kamienicy, w której powstanie przestronne wejście z foyer prowadzącym do małej i dużej sceny. Mała scena zostanie przeniesiona tak aby mogła zostać otwarta na dziedziniec. Duża scena również zostanie przebudowana. Jej poziom zostanie obniżony, a okno sceniczne wydłużone. Pod sceną pojawią się zapadnie, a z prawej strony przewidziano dużą przestrzeń na scenografię. Ponadto w budynku ma powstać także kawiarnia teatralna.

Rozbudowa Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Autor: Pracownia architektoniczna WXCA Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – rozbudowa ruszy na przełonie 2017/2018 roku
Rozbudowa Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Autor: Pracownia architektoniczna WXCA W przebudowanym teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach powstanie kawiarnia
Rozbudowa Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Autor: Pracownia architektoniczna WXCA Mała i duża scena w teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zostaną przebudowane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej