Superścieżka. Nowa inwestycja w Krakowie

2015-09-16 12:45
superścieżka
Autor: brak danych

Pierwszy tak duży projekt placemakingowy w Krakowie i w Polsce to Superścieżka o łącznym koszcie 300 tyś. zł. Pierwszy etap budowy rozpocznie się w kwietniu 2016.

Superścieżka to innowacyjny projekt placemakingowy – pierwszy w Krakowie i pierwszy na tak dużą skalę w Polsce. Powstać ma przy półkilometrowej alei Powstania Warszawskiego, łącząc dwa ronda: Grzegórzeckie i Mogilskie. Przestrzeń w tym miejscu odstrasza szpecącymi ekranami akustycznymi i brakiem zagospodarowania. Dzięki współpracy wszystkich zaangażowanych stron, czyli Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, władz miasta, architektów, organizacji pozarządowych i firm prywatnych działających w tym rejonie, każdy mieszkaniec Krakowa miał okazję wziąć udział w projektowaniu funkcji i wyglądu Superścieżki.

Na warsztatach prowadzonych przez Fundację Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, pod okiem architektów, takich jak Romuald Loegler czy prof. Piotr Gajewski z Politechniki Krakowskiej, krakowianie dzielili się pierwszymi pomysłami dotyczącymi przedsięwzięcia. Pracownia duńskiego architekta i urbanisty Jana Gehla objęła honorowy patronat nad projektem i to jego ocenie zostały poddane koncepcje twórców. Wystawa plenerowa zorganizowana w wakacje na Rondzie Mogilskiego była podsumowaniem warsztatów i powstałych pomysłów. Po wystawie odbyła się debata i głosowanie, w którym mieszkańcy dokonali ostatecznego wyboru co do realizacji założeń Superścieżki.

Łączny koszt opracowania koncepcji, kampanii medialnej oraz przeprowadzenia warsztatów społecznych został oszacowany na 300 tys. zł., które zobowiązały się pokryć osoby zaangażowane w projekt w ramach społecznego uczestnictwa oraz prywatni inwestorzy. Wśród nich są m. in. firmy Skanska, Warimpex oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. W listopadzie władzom miasta zostanie przedstawiony ostateczny projekt, a pierwszy etap jego realizacji rozpocznie się w kwietniu 2016 roku. Zakończenie tego etapu przewidywane jest na październik 2016 roku.

Dzięki tej inicjatywie Kraków uzyska dla siebie nowoczesną wizytówkę. Wspólne uczestnictwo mieszkańców oraz firm budowlanych w projektowaniu Superścieżki dało im szansę na stworzenie przyjaznego i funkcjonalnego terenu rekreacyjnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej