Inwestycje publiczne

Soczi 2014. Zobacz obiekty sportowe budowane na XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Tagi:
Igrzyska 2014
,
obiekty sportowe
,
olimpiada zimowa
,
soczi 2014
,
stadion olimpijski
,
stadiony

Najbliższe zimowe igrzyska odbędą się w 2014 roku w Soczi. Obiekty sportowe budowane są w dwóch miejscach. Zawody w skokach narciarskich, zjazdach narciarskich, saneczkarstwie, snowboardingu będą odbywały się w Klastrze Górskim w Krasnej Polanie, natomiast stadiony olimpijskie z arenami dla sportów halowych znajdują się w Klastrze Przybrzeżnym bezpośrednio nad Morzem Czarnym w Soczi.

Będą to XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Odbędą się w dniach 7-23 lutego 2014 roku. Będzie to pierwsza zimowa olimpiada w Rosji. Poprzednia letnia olimpiada odbyła się w Rosji w 1980 roku. Kiedy Rosja w 2007 roku wygrała prawa do organizacji olimpiady zimowej koszt inwestycji szacowano na prawie 314 mld rubli, na początku roku 2013 była to już kwota 1,5 biliona rubli, czyli 50 mld dolarów. Niestety takie przekroczenie budżetu bierze się zapewne również z obecnej w Rosji, przy realizacji mniejszych i większych inwestycji, korupcji na dużą skalę.

Soczi 2014

Inwestycje realizowane na olimpiadę zimową 2014 w Soczi to nie tylko budowa stadionów, ale również nowe drogi, inwestycje kolejowe, energetyczne i hotelowe. Łącznie budowanych i modernizowanych jest 11 obiektów sportowych oraz 2 obiekty treningowe na  145 800 miejsc. Inwestycje drogowe to 367,3 km nowych dróg z 22 tunelami i 47 mostami i estakadami. Zostanie położonych 200 km nowych torów kolejowych z 11 tunelami. Na turystów w Soczi będzie czekało ponad 40 nowych hoteli. Na potrzeby olimpiady zostaną wybudowane stacje energetyczne o łącznej mocy 1200 MW. Park olimpijski jednocześnie pomieści 70 tysięcy kibiców. Generalnym wykonawcą odpowiedzialnym za realziację inwestycji na igrzyska 2014 jest GK Olimpstroj, państwowa spółka powołana specjalnie do realizacji inwestycji na olimpiadę w Soczi.

Stadion Olimpijski Fiszt. Dach stadionu będzie wykonany ze specjalnej membrany przepuszczającej światło, a jego kształt ma harmonijnie wpisać się w panoramę gór Kaukazu
Stadion Olimpijski Fiszt. Dach stadionu będzie wykonany ze specjalnej membrany przepuszczającej światło, a jego kształt ma harmonijnie wpisać się w panoramę gór Kaukazu
Fot.: www.sochi2014.com

Obiekty sportowe na Igrzyska 2014

Stadion olimpijski "FISZT"

Stadion olimpijski na swoich trybunach pomieści 40 000 widzów.  Ma być oddany do użytku w 2013 roku. To właśnie tu przewidziane są imprezy otwarcia i zamknięcia olimpiady w Soczi w 2014 roku. Konstrukcja stadionu pozwala widzom na jednoczesne podziwianie gór od strony północnej i morza - od południowej. Projekt stadionu uwzględniał minimalizację wpływu na ekologię obszaru w którym realizowany jest park olimpijski, podczas jego budowy, jak i przy późniejszym użytkowaniu. Wymiary stadionu: wysokość - 69,3 m, szerokość - 239,4 m, długość - 269,4 m. Koszt realizacji około 600 mln dolarów. Projekt architektoniczny: biuro architektoniczne Populous, Mosprojekt-4, Botta Management Gropu, Ingeokom.


Lodowisko "Bolshoj" jest nazywane Pałacem Lodowym, między innymi dlatego, że będzie jednym z większych obiektów sportowych do rozegrania meczów hokejowych
Lodowisko "Bolshoj" jest nazywane Pałacem Lodowym, między innymi dlatego, że będzie jednym z większych obiektów sportowych do rozegrania meczów hokejowych
Fot.: www.sochi2014.com

Lodowisko "Bolshoj"

Gotowy do rozegrania spotkań hokejowych jest Pałac Lodowy "Bolshoj". Oddany do użytku został w 2012 roku. Podczas olimpiady pomieści 12 000 widzów. Wymiary lodowiska: wysokość 49 m, szerokość - 230 m, długość - 270 m. Autorami koncepcji architektonicznej byli architekci z pracowni Mostowik. Założeniem projektantów było stworzenie obiektu który formą miałby przypominać zamarzniętą kroplę wody. Na betonowej konstrukcji osadzono szklaną elewację, która w dzień ma powierzchnię lustrzaną, a w nocy - przezroczystą. Konstrukcja dachu natomiast to ekran na którym można wyświetlać dowolne obrazy.

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Architektura i budownictwo:
Zakupy:
Wideo:
Miesięcznik: