Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. miało być gotowe w 2022. Nie będzie

2022-06-02 13:55
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920
Autor: mat. prasowe Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 miało być gotowe w 2022

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. powstaje na łąkach w podwarszawskim Ossowie. Inwestycja za 200 mln zł (choć może być więcej) miała być gotowa w tym roku. Wiadomo jednak, że nie będzie - budynek Muzeum Bitwy Warszawskiej jest obecnie w stanie surowym otwartym i daleko jeszcze do końca budowy.

Spis treści

  1. Koncepcja Muzeum Bitwy Warszawskiej w 10 dni
  2. Większy i mniejszy projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.
  3. Rozpoczęcie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie
  4. Muzeum Bitwy Warszawskiej - aktualności z budowy
  5. Kiedy Muzeum Bitwy Warszawskiej będzie gotowe?

Koncepcja Muzeum Bitwy Warszawskiej w 10 dni

Przypomnijmy, 4 sierpnia 2017 sześciu wybranym pracowniom architektonicznym wysłano zaproszenia do udziału w konkursie na projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej, 7 sierpnia wysłano regulamin, termin składania prac wyznaczono na 14 sierpnia, a rozstrzygnięcie zaplanowano na 15 sierpnia. Uczestnicy mieli więc zaledwie 10 dni na opracowanie koncepcji gmachu. Ostatecznie projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej złożyła tylko jedna pracownia, która przyznała, że nad koncepcją pracowała już od kilku miesięcy. Podobno prace projektowe ruszyły kiedy jeszcze nic nie było pewne, ale Ministerstwo Obrony Narodowej obwieściło, że rezerwuje budżet na ten cel.

Zwycięski, jedyny zresztą projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej, powstał w pracowni Czesława Bieleckiego DiM’84.

Tak zorganizowany konkurs wywołał kontrowersje. Szef Stowarzyszenia Architektów Polskich Mariusz Ścisło stwierdził w rozmowie z "Wyborczą", że jeżeli konkurs jest prywatny, to organizatorzy mogą sobie robić, co chcą. W przypadku konkursu publicznego obowiązują warunki określone w ustawie o zamówieniach publicznych. Od ogłoszenia konkursu jest czas 4-6 tygodni na złożenie prac. Skracanie tego do 10 dni jest sytuacją karygodną, podkreślono.

Podpisanie porozumienia dotyczącego budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, jako filii Muzeum Wojska Polskiego, nastąpiło w sierpniu 2017 roku.

Większy i mniejszy projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Tak naprawdę powstały 2 projekty Muzeum Bitwy Warszawskiej. Pierwotnie, Czesław Bielecki zaproponował monumentalne, rozległe założenie krajobrazowe z dużym budynkiem (8000 m²), amfiteatrem oraz ogromnym terenem do rekonstrukcji bitwy. Dwa 100-metrowe maszty upamiętniające bitwę miały dać początek 800-metrowej Alei Zwycięstwa, prowadzącej na wzgórze.

Niestety, ten projekt architektoniczny okazał się zbyt drogi i pracownię Czesława Bieleckiego poproszono o jego modyfikację. Obiekt został zmniejszony prawie o połowę - do 4,8 tys. m². Nasyp ziemny będzie miał 17 m wysokości. Do gmachu muzeum będzie prowadzić Aleja Zwycięstwa o długości 500 m. Skrócono również maszty – każdy do wysokości 70 m. Na wzniesieniu powstanie taras widokowy, a obok na zboczu amfiteatr na potrzeby m.in. rekonstrukcji. Sam budynek będzie miał 4 kondygnacje i będą się w nim mieścić m.in. sale z ekspozycją historyczną, sale kinowe, konferencyjne i edukacyjne, kawiarnia, sklepik muzealny i pomieszczenia biurowe.

Rozpoczęcie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie

W lipcu 2020 r. Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki wydał pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej. Następnie podpisano umowę na jego realizację, która rozpoczęła się w sierpniu 2020. Głównym inwestorem obiektu jest Muzeum Wojska Polskiego, a wykonawcą spółka AMW SINEVIA.

Budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej miała się zakończyć w 2022.

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920
Autor: mat. prasowe Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 - wizualizacja

Muzeum Bitwy Warszawskiej - aktualności z budowy

Gmach Muzeum Bitwy Warszawskiej jest obecnie w stanie surowym otwartym. Na łąkach w podwarszawskim Ossowie widać jedynie żelbetową konstrukcję budynku. Nie ma też jeszcze wykonanego nasypu pod muzeum. Łączny rachunek za budowę muzeum przekroczył już 90 mln zł.

budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej
Autor: mat. prasowe Muzem Bitwy Warszawskiej w Ossowie jest obecnie w stanie surowym otwartym

Kiedy Muzeum Bitwy Warszawskiej będzie gotowe?

Przewiduje się, że zakończenie prac budowlano-montażowych potrwa do listopada 2023. O terminie oddania budynku do użytku na razie nie ma mowy.

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej