Inwestycje publiczne

Muzeum pod płytą Rynku Głównego w Krakowie

Tagi:
BYCZBUD
,
Drabczyński
,
Kasperczyk
,
Kraków
,
Muzeum Historyczne Krakowa
,
muzeum pod Rynkiem Głównym
,
nowe inwestycje
,
PRZ Kraków
,
rewitalizacja
,
TRIAS
,
ZIS-TECHNIKA

Zagospodarowane na potrzeby muzealne podziemia Rynku Głównego można będzie zwiedzać już od września 2010 r. Wystawa jest tworzona w oparciu o zabytki, które zostały odkryte podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 2005-2010. Będzie można zobaczyć m.in. pozostałość średniowiecznej osady, fragmenty zabudowań pamiętających czasy Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego oraz około 700 przedmiotów codziennego użytku.

Cała przestrzeń jest podzielona na kilka części. Odsłonięte podczas wykopalisk mury Kramów Bogatych stanowić będą galerię z odnalezionymi, zabytkowymi przedmiotami.
Cała przestrzeń jest podzielona na kilka części. Odsłonięte podczas wykopalisk mury Kramów Bogatych stanowić będą galerię z odnalezionymi, zabytkowymi przedmiotami.

Koncepcja ekspozycji muzealnej narodziła się w trakcie remontu płyty Rynku Głównego, kiedy w 2006 roku odsłonięte zostały mury Kramów Bogatych, Wielkiej Wagi pozostałości ogromnego cmentarzyska oraz osady przedlokacyjnej. Wówczas Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powołał zespół ekspertów pod kierunkiem prof. Ireneusza Płuski, który miał odpowiedzieć na pytanie, jak udostępnić podziemia zwiedzającym, w jaki sposób zachowane relikty dawnej zabudowy bezpiecznie pokazać mieszkańcom i gościom Krakowa. W ten sposób zrodziła się koncepcja unikatowego pod względem ekspozycyjnym i poznawczym muzeum, nieporównywalnego z żadnym innym w Europie.

Podziemna wystawa „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” powstaje 4 metry pod płytą Rynku Głównego. Na powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych znajdzie się ekspozycja ukazująca rolę Krakowa w średniowiecznej Europie i ponad 800-letnią tradycję handlu i rzemiosła na tym terenie. Fabularyzowane dokumenty, prezentacje interaktywne, multimedialne gry i instalacje, ale przede wszystkim zabytkowe relikty architektury średniowiecznej, a także około 700 przedmiotów codziennego użytku sprzed setek lat (unikatowa kolekcja średniowiecznych plomb sukienniczych, najliczniejsze w Polsce zbiory średniowiecznej biżuterii, odważników i stilusów, monety – w tym liczne egzemplarze z czasów Władysława Łokietka).

- Ekspozycja muzealna w podziemiach Rynku Głównego będzie nie tylko najnowszą i najnowocześniejszą placówką wystawienniczą w naszym kraju. Przede wszystkim będzie to doskonała lekcja historii Krakowa od czasów przedlokacyjnych do współczesnych – mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Eksponaty zostaną umieszczone w nowatorskich cylindrycznych gablotach.
Eksponaty zostaną umieszczone w nowatorskich cylindrycznych gablotach.

By przybliżyć historię miasta i handlu stanowiącego podstawę rozwoju i potęgi Krakowa zaprojektowany został scenograficzny sztafaż, który będzie stanowił tło ekspozycyjne dla reliktów architektury, bruków i świadków ziemnych. Ekspozycja zostanie wykonana z użyciem zaawansowanej techniki, która umożliwi szeroką interakcję ze zwiedzającym. Ekrany dotykowe, plazmowe i 3D, hologramy, projektory, oświetlenie i nagłośnienie - sprzęt posłuży do prezentacji obrazów, filmów, dźwięków i animacji, które stworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. Dzięki temu zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć, ale także poczuć atmosferę legendarnego miasta.

Na wystawie znajdą się m.in.

 • Ekran z pary wodnej – będą na nim wyświetlane sceny z filmu zrealizowanego na potrzeby ekspozycji
 • Ekran 190 stopni – pokazywany na nim obraz będzie emitowany z 4 projektorów
 • Ekrany dotykowe (37 szt.) – umożliwią zwiedzającym m.in. wirtualne przerzucanie kart legendarnego kodeksu Behema czy odkopanie szkieletu sprzed 900 lat
 • Urządzenia holograficzne 3D (5 szt.) – posłużą do prezentacji m.in. trójwymiarowych rekonstrukcji budynków, które kiedyś stały na rynku
 • Ekrany plazmowe (25 szt.)
 • Projektory multimedialne (27 szt.)
 • Ekrany LCD (13 szt.)
 • Playery (104 szt.)
 • Konwertery sygnału (160 szt.)
 • Nagłośnienie (98 głośników)
 • Audiobooki (150 szt.)
 • Cyfrowy system kamer (64 kamery)
 • Oświetlenie filmowe – oświetlenie odgrywa na wystawie bardzo ważną rolę. Pomieszczenia będą pozbawione światła dziennego, poza niewielkim otworem pod fontanną na Rynku. Światło będzie znaczącym elementem scenografii, wydobywając i eksponując detale architektoniczne. Oświetlenie ledowe – ponad 700 punktów.
 • Całość multimediów obsługiwana będzie przez zintegrowany cyfrowy system. W dowolnym momencie wszystkie ekrany można będzie przełączyć, na przykład na nadawanie relacji z imprez odbywających się na Rynku.Komputerowy system kontroli biletów będzie czuwał nad tym, aby w podziemiach nie przebywało jednocześnie więcej niż 300 osób.
 • Nad bezpieczeństwem zwiedzających i samej wystawy będzie czuwał system zabezpieczeń antywłamaniowych, przeciwpożarowych i monitoringu

 

Malowanie światłem i tworzenie spektaklu wrażeń będzie oddziaływało z dużą siłą w miejscu, gdzie odkryto resztki chat spalonych w czasie najazdu Tatarów w 1241 r.
Malowanie światłem i tworzenie spektaklu wrażeń będzie oddziaływało z dużą siłą w miejscu, gdzie odkryto resztki chat spalonych w czasie najazdu Tatarów w 1241 r.

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Architektura i budownictwo:
Zakupy:
Wideo:
Miesięcznik: