Kładka Żerańska już przejezdna

2016-10-26 12:25
Kładka Żerańska
Autor: materiał prasowy Kładka Żerańska połączyła istniejące fragmenty nadwiślańskich ścieżek

Ponad trzysta metrów ma nowa warszawska przeprawa pieszo-rowerowa. Powstała wzdłuż Wisły nad kanałami do śluzy Żerań, Kanału Żerańskiego i basenu portowego zwanego Zimowiskiem. Kładka połączyła istniejące fragmenty nadwiślańskich ścieżek.

Dzięki inwestycji warszawiacy mogą już przemierzać 18-kilometrową trasę od mostu Łazienkowskiego, aż do północnych granic Warszawy, w okolice miejscowości Jabłonna.

Całkowita długość kładki to 230 m, a wraz z rampami dojazdowymi – ponad 300 m. Jej szerokość wynosi 3,3 m, a w świetle przejścia – 3,1 m. Wysokość to 4,3 m. Na kładce zamontowano wyjątkowo wysokie barierki ( 1,4 m) z uwagi na bezpieczeństwo rowerzystów, przystosowana jest także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Konstrukcja przeprawy składa się z czterech przęseł posadowionych na trzech filarach. Całość zbudowano z 57 skrzyń kratowych. Do budowy kładki wykorzystano rusztowanie rurociągu, które zostało wybudowane w 1993 roku. Kiedyś konstrukcja służyła transportowi pulpy popiołów z Elektrociepłowni Żerań na składowisko odpadów paleniskowych. Eksploatacja rurociągu zakończyła się w 2011 roku, a pod koniec 2014 roku PGNiG Termika przekazała żelazną kratownicę miastu Warszawa.

Na obu końcach kładki dobudowano platformy widokowe, z których można obserwować panoramę lewobrzeżnej Warszawy. Przeprawa jest oświetlona światłem białym liniowym, które gaśnie nocą i zapala się samoczynnie w momencie, kiedy na kładce pojawia się użytkownik. Wzdłuż trasy pieszo-rowerowej zainstalowano również kolorowe oświetlenie illuminacyjne. Barwy światła będą inne o każdej porze roku: wiosną błękito-różowe-jasnozielone, latem żółto-różowo-ciemnozielone, jesienią niebiesko-żółto-czerwone, a zimą błękitno-żółto-fioletowe.

Propozycja nazwy, kładka Żerańska, została wyłoniona w powszechnym głosowaniu internautów. Aby formalnie stała się obowiązująca musi jeszcze zostać zaakceptowana przez Radę m.st. Warszawy. Inwestycję realizowało warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty sp.z o.o.

Nazwa inwestycji: kładka Żerańska
Lokalizacja: Warszawa, Żerań
Inwestor: Miasto Warszawa
Generalny wykonawca: Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty sp.z o.o.
Długość przeprawy: 300 m (z rampami)
Szerokość/wyskokość przeprawy: 3,3/4,3 m
Zakonczenie inwestycji: październik 2016

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej