adb_popup_graphic

Nasz serwis jest całkowicie darmowy. Pokazujemy reklamy, żeby taki pozostał.

Wyłącz Adblock (lub podobny program) i przeglądaj portal bez ograniczeń.

Przypomnij mi później Odśwież stronę

Inwestycje publiczne

Czeka nas nowy system opłat za drogi. Wszystkie autostrady będą płatne

Tagi:
autostady
,
GDDKiA
,
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
,
nowe inwestycje

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ogłosiło postępowanie na wybór wykonawcy nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat (KSPO), który rozpocznie działalność od 3 listopada 2018 r. Ile zapłacimy za przejazd autostradą? Czy zostanie wprowadzony obiecany system elektroniczny poboru opłat dla aut osobowych?

Wyczekiwane przez wszystkich nowoczesne, elektroniczne bramki zostają na swoim miejscu. Manualny system poboru opłat nadal będzie koszmarem kierowców. Zmieni się jedynie to, że na nowych, aktualnie bezpłatnych odcinkach autostrad, zostaną wprowadzone opłaty. Mowa o A2 między Warszawą i Łodzią (ponad 90 km), A1 ze Strykowa do Torunia (ponad 160 km) i A4 z Krakowa do Korczowy, czyli granicy z Ukrainą (ok. 260 km). Za każdy pokonany kilometr zapłacimy między 10 a 20 gr. (źródło gazetaprawna.pl). Łatwo policzyć, że pokonanie odcinka np. Warszawa – Łódź będzie kosztować maks. 18 zł.

Zmiany w systemie poboru opłat za przejazdy po polskich drogach muszą nastąpić do listopada 2018, bo wtedy obecnemu operatorowi systemu viaTOLL kończy się kontrakt z rządem.

Aktualnie płacimy za ponad 740 km autostrad. Zarządzają nimi głównie koncesjonariusze np. Stalexport na A4 i GTC na A1. Tu płacimy nawet 36 gr. Państwowym systemem viaToll objętych jest około 250 km tras.

Pocieszające jest to, że jeszcze przez cały 2017 rok możemy korzystać z nowych odcinków autostrad bez ponoszenia kosztów. Dodatkowo zgodnie z zapowiedziami sieć dróg krajowych powiększy się o blisko 500 km, na których pobierana będzie opłata jedynie od pojazdów ciężkich.


 

Fot.: GDDKiA

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: