Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Inwestycje publiczne

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne - czeka nas nowy system opłat za drogi

Tagi:
drogi w Polsce
,
GDDKiA
,
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
,
opłaty za autostrady

Autostrady w Polsce nie będą darmowe. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ogłosiło postępowanie na wybór wykonawcy nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat (KSPO), który rozpocznie działalność od 3 listopada 2018 r. Jak wysokie będą stawki opłat za autostrady w Polsce? Czy zostanie wprowadzony obiecany system elektroniczny poboru opłat dla aut osobowych?

Koniec bezpłatnych odcinków autostrad w Polsce

Wyczekiwane przez wszystkich nowoczesne, elektroniczne bramki na polskich autostradach zostają na swoim miejscu. Manualny system poboru opłat nadal będzie koszmarem kierowców. Zmieni się jedynie to, że na nowych, aktualnie bezpłatnych odcinkach autostrad w Polsce, zostaną wprowadzone opłaty. Mowa o A2 między Warszawą i Łodzią (ponad 90 km), A1 ze Strykowa do Torunia (ponad 160 km) i A4 z Krakowa do Korczowy, czyli granicy z Ukrainą (ok. 260 km). Za każdy pokonany kilometr zapłacimy między 10 a 20 gr. (źródło gazetaprawna.pl). Łatwo policzyć, że pokonanie odcinka np. Warszawa - Łódź będzie kosztować maks. 18 zł. Zmiany w systemie poboru opłat za przejazdy po autostradach w Polsce muszą nastąpić do listopada 2018, bo wtedy obecnemu operatorowi systemu viaTOLL kończy się kontrakt z rządem.

Nowy system opłat za autostrady w Polsce

Aktualnie płacimy za ponad 740 km autostrad w Polsce. Zarządzają nimi głównie koncesjonariusze np. Stalexport na A4 i GTC na A1. Tu płacimy nawet 36 gr. Państwowym systemem viaToll objętych jest około 250 km tras.

Pocieszające jest to, że jeszcze przez cały 2017 rok możemy korzystać z nowych odcinków autostrad w Polsce bez ponoszenia kosztów. Dodatkowo zgodnie z zapowiedziami sieć dróg krajowych powiększy się o blisko 500 km, na których pobierana będzie opłata za drogi jedynie od pojazdów ciężkich.

Fot.: GDDKiA

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: