Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Inwestycje publiczne

Budowa filharmonii niedługo ruszy

Tagi:
filharmonia
,
kultura
,
Szczecin

Wydane zostało pozwolenie na budowę gmachu nowej filharmonii w Szczecinie. Decyzję zatwierdzającą projekt budowlany podpisał wojewoda zachodniopomorski.

Za projekt architektoniczny gmachu filharmonii odpowiedzialna jest Estudio Barozzi Veiga z Barcelony. Obecnie architekci pracują nad sporządzeniem projektów wykonawczych. Mają być gotowe na koniec lipca br. Dopiero sporządzenie tej dokumentacji będzie
podstawą do przygotowania przetargu na wykonawcę budowy. Zakłada się, iż wspomniany przetarg mógłby zostać ogłoszony w III kwartale br. Przewiduje się, że ze względu na skomplikowane procedury, wyłonienie wykonawcy nastąpi na przełomie roku 2009 i 2010.
Nowa filharmonia powstanie przy ul. Małopolskiej, w miejscu przedwojennego Konzerthausu. Koszt jej budowy szacuje się w chwili obecnej na ok. 110 mln zł. Źródła finansowania to m.in. budżet miasta oraz środki UE (projekt jest na liście zadań kluczowych Rewgionalnego Programu Rozwoju Województwa Zachodnipomorkskiego).

"Punktem wyjścia były dla nas organy, jeden z najważniejszych w nim instrumentów muzycznych, które tak jak nasz budynek złożone są z wielu drobnych elementów tworzących w sumie jedną perfekcyjną całość." - mówią autorzy projektu
"Punktem wyjścia były dla nas organy, jeden z najważniejszych w nim instrumentów muzycznych, które tak jak nasz budynek złożone są z wielu drobnych elementów tworzących w sumie jedną perfekcyjną całość." - mówią autorzy projektu
Fot.: materiały od UM Szczecin

Elewacja budynku to podwójna szklana membrana na stalowym szkielecie. Transparentne ściany budynku oraz świetliki umieszczone w dachu umożliwiają doświetlanie budynku światłem dziennym. Budynek będzie miał cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Główne wejście do budynku znajdzie się w południowo-zachodnim narożniku budynku, na skrzyżowaniu ulic Małopolskiej i Jana Matejki.
Główny hall-foyer, zaprojektowano tak, że zajmuje największą część parteru budynku, będzie wysoką reprezentacyjną przestrzenią przechodzącą przez wysokość całego budynku. Z hallu możliwa będzie swobodna komunikacja do wszystkich przestrzeni funkcjonalnych Filharmonii. Bezpośrednio do niego, wg planu, przylega zespół szatni i sanitariatów. W centrum umieszczony zostanie punkt sprzedaży biletów wraz z informacją i recepcją. Hall tworzy wielofunkcyjną przestrzeń, która może służyć jako miejsce na wystawy czasowe, wernisaże czy inne imprezy artystyczne.

Dwie sale koncertowe zajmą przestrzeń drugiej i trzeciej kondygnacji w nowym gmachu Filharmonii Szczecińskiej
Dwie sale koncertowe zajmą przestrzeń drugiej i trzeciej kondygnacji w nowym gmachu Filharmonii Szczecińskiej
Fot.: materiały od UM Szczecin

W Filharmonii znajda się Duża Sala Koncertowa oraz Mała Sala Koncertowa. Oprócz nich wydzielone będą miejsca także na przestrzenie dla artystow, pomieszczenia administracyjne oraz pokoje gościnne (to na ostatniej kondygnacji). Cała wschodnia część obiektu to pas techniczno slużbowy. Obsługuje on artystów, a serwis zapewnia doskonały dostęp do sal koncertowych, na każdym ich poziomie.
Budynek został zaprojektowany w konstrukcji stalowej. Fasada wykonana jest z dwóch szklanych ścian wykonanych z pionowych profili z laminowanego szkła typu "flutex", grubości 19 mm, na aluminiowym szkielecie umieszczonych od siebie Pustka powiertrzna pomiędzy zewnetrzną a wewnetrzną stroną fasady stanowi izolację termiczną budynku, cyrkulacje powietrza oraz kontrole temperatury wewnątrz pustki umożliwia system urządzeń nawiewu ciepłym powietrzem umieszczony w dolnej części fasady. Przestrzeń ta jest również miejscem pod instalacje i techniczne wyposażenie budynku.

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: