Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Inwestycje publiczne

Baseny termalne w Polsce: termy Bania, Uniejów, Mszczonów

Tagi:
baseny termalne
,
termy bania
,
Termy Maltańskie
,
termy Mszczonów
,
termy Uniejów

Termy Bania w Białce Tatrzańskiej to najnowszy kompleks basenów termalnych, który został w ostatnim czasie otwarty w Polsce. Jesienią 2011 roku zostały oddane do użytku Termy Maltańskie, w których poza basenem sportowym i atrakcjami wodnymi można skorzystać z basenów solankowych. Od 2008 r. działają termy w Mszczonowie i Uniejowie. Nieduży ośrodek rekreacyjny - Termy Podhalańskie został otwarty w miejscowości Szaflary. Do wielkiego przedsięwzięcia przygotowują się władze miasta Gostynin, które na powierzchni ok. 17 ha chcą wybudować kompleks, łączący w sobie funkcje rekreacyjne, wypoczynkowe, rehabilitacji wodnej, czyli Termy Gostynińskie. Budowę basenów termalnych ma także w planach leżący 15 km od Zakopanego Witów.

Galeria
Pokaz slajdów:
Białka Tatrzańska: Termy Bania
Białka Tatrzańska: Termy Bania
Fot.: Profit Communications

Białka Tatrzańska: Termy Bania

Baseny termalne w Białce Tatrzańskiej zostały otwarte w czerwcu 2011 r. Woda geotermalna wydobywana jest z głębokości 2500 m i jest dostępna w każdym z basenów. Jej pierwotna temperatura wynosi 72 °C . Docelowo woda jest schładzana do temperatury 24-38 °C. Dodatkowo woda wykorzystywana jest również do ogrzewania budynku. Termy Bania oferują możliwość relaksu w 14 basenach, w których woda osiąga temperaturę 32 °C. Obiekt podzielony został na kilka stref: strefę głośną, przeznaczoną dla rodzin z dziećmi (pięć basenów z wodą termalną o temperaturze do 34 °C, zjeżdżalnie zewnętrzne o łącznej długości blisko 300 m); strefę cichą dla osób szukających wyciszenia i odprężenia (znajdują się tutaj trzy baseny z wodą termalną o różnej specyfice); saunarium (pięć saun, basen z wodą geotermalną o temperaturze do 36 °C, basen z wodą chłodzącą do pływania o temperaturze do 24 °C) i centrum SPA.

Inwestorem Term Bania jest spółka Park Wodny BANIA. Projekt kompleksu wykonało biuro ETC Architekci sp. z o.o., a architekturę zieleni, architekt krajobrazu Piotr Wakuła. Generalnym wykonawcą była firma Miastoprojekt Wrocław. 


W części rekreacyjnej aquaparku Termy Maltańskie udostępniono szereg atrakcji: baseny ze sztuczną falą, statek piratów z armatkami wodnymi, zjeżdżalnie tradycyjne i z efektami dźwiękowymi i świetlnymi, rwąca rzeka, jacuzzi
W części rekreacyjnej aquaparku Termy Maltańskie udostępniono szereg atrakcji: baseny ze sztuczną falą, statek piratów z armatkami wodnymi, zjeżdżalnie tradycyjne i z efektami dźwiękowymi i świetlnymi, rwąca rzeka, jacuzzi
Fot.: Termy Maltańskie Sp. z o.o.

Poznań: Termy Maltańskie

Kompleks Termy Maltańskie podzielony jest na część sportową i rekreacyjną. W części sportowej znajduje się m.in. basen pływacki z pomostem przesuwnym, który pozwoli na wyodrębnienie dwóch basenów, basen do skoków, basen do rozgrzewki i nauki pływania widownia na 3900 miejsc oraz pomieszczenia dla zawodników, dziennikarzy i sędziów. W części rekreacyjnej: basen z podwójną falą, basen z solanką, basen w kształcie koniczyny z wypływem na zewnątrz, strefa dla dzieci z basenem i urządzeniami do zabawy, szeroka zjeżdżalnia z basenem do lądowania, rozgałęziony kanał „rwąca rzeka” z basenami przejściowymi i basenem do lądowania, zjeżdżalnie (turbo, rodzinna, z efektami wizualnymi i dźwiękowymi), leżaki wodne z hydromasażami a także 2 baseny zewnętrzne geotermalne – sezonowy i całoroczny, zespół saun wraz z zespołem odnowy biologicznej, zespół fitness obejmujący sale ćwiczeń ruchowych (aerobic, taniec), sale do ćwiczeń na przyrządach (ćwiczenia siłowe, kardio, itp.), centrum rozrywki - kręgielnia.

Kompleks sportowo-rekreacyjny Termy Maltańskie został ukończony jesienią 2011 r. Budowę prowadziło konsorcjum firm: Alstal Budownictwo A.Szczupak (lider), Holma Sp. z o.o., Tiwwal Sp. z o.o. oraz Budownictwo Drogowe Altkom sp. z o.o.

Termy Mszczonów
Termy Mszczonów
Fot.: Kompleks Basenów Termalnych w Mszczonowie

Termy Mszczonów

Otwarcie kompleksu basenowego Termy Mszczonów odbyło się w maju 2008 r.  Temperatura wody termalnej mierzona na powierzchni wynosi 42,5°C. Termy Mszczonów zlokalizowane są na obszarze 2,1 ha. W skład kompleksu Termy Mszczonów wchodzą 4 baseny: całoroczny basen geotermalny wypełniony wodą o temperaturze 34 °C; basen rekreacyjny z uzdatnioną wodą geotermalną o temperaturze 32 °C z atrakcjami wodnymi oraz z zespołem zjeżdżalni z uzdatnioną wodą geotermalną; basen sportowy z wodą temperaturze 28 °C i wymiarach 25x12, 5 m; brodzik dla dzieci z wodą o temperaturze 28 °C. W basenie tym umieszczona jest minizjeżdżalnia i jeż wodny. Poza tym w kompleksie Termy Mszczonów znajdują się inne atrakcje, jak lodowisko, które jest czynne w okresie zimowym, plaża trawiasta, boiska do piłki plażowej, plac zabaw dla dzieci, fontanna chłodząca, sauny.

Wody wykorzystywane w kąpielisku są wolne od zanieszczyszeń, aby zachowały swoje naturalne właściwości nie są filtrowane ani wzbogacane. Inwestorem kompleksu basenów termalnych jest gmina Mszczonów. Projekt architektoniczny opracowała Pracownia Architektoniczna Wojciecha Kornatowskiego. Generalnym wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm: Alstal Budownictwo Alojzy Szczupak (lider), Holma sp. z o.o.

Galeria
Pokaz slajdów:
Termy Uniejów
Termy Uniejów
Fot.: www.termyuniejow.pl

Termy Uniejów

Baseny termalne w Uniejowie zostały otwarte w lipcu 2008 r. Termy Uniejów (woj. łódzkie) położone są u podnóża XIV-wiecznego zamku, dawnej rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich. Turystów zachęcają gorącymi kąpielami w leczniczych solankach termalnych. Wody termalne w Uniejowie znajdują się na głębokości 2 km i mają temperaturę 68 stopni C. Woda solankowa posiada właściwości lecznicze i znajduje zastosowanie przy leczeniu schorzeń reumatoidalnych, ortopedyczno-urazowych, skóry, schorzeń nosa, gardła i krtani, nerwobólach, dyskopatii, nerwicach. Poza basenami termalnymi, w skład kompleksu w Uniejowie wchodzą restauracja oraz kasztel rycerski z miejscami noclegowymi.

Termy gostynin. Na 17 ha władze Gostynina planują wybudować kompleks oparty na źródłach geotermalnych
Termy gostynin. Na 17 ha władze Gostynina planują wybudować kompleks oparty na źródłach geotermalnych
Fot.: www.gostynin.pl

Termy Gostynin

Termy Gostynin to projekt kompleksu, który łączył będzie w sobie funkcje: rekreacyjną, wypoczynkową, rehabilitacji wodnej, a także usług medycznych. Inwestycja będzie realizowana w oparciu o źródło wody geotermalnej. Powstanie na działce o powierzchni 17 ha, w północnej części Gostynina, na terenie prawobrzeżnym rzeki Skrwa.

Termy Gostynin planowane są dla osób nastawionych na zabawę i rekreację wodną, szukających wypoczynku, odnowy biologicznej i rehabilitacji na bazie wód geotermalnych. dla potencjalnych pacjentów realizowane będą usługi typowo medyczne. 

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: