Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Inwestycje mieszkaniowe

Rusza budowa infrastruktury pod Miasteczko Siewierz

Tagi:
Chmielowskie
,
Eko-Miasteczko
,
ekomiasteczko Siewierz
,
ekomiasto
,
Jacek Moritz
,
Maciej Mycielski
,
miasteczko ekologiczne śląsk
,
nowe inwestycje śląsk
,
TUP

TUP SA ogłosił, że rozpoczyna prace na terenie Eko-Miasteczka w Siewierzu. Prace w ramach I etapu pierwszej fazy projektu obejmą wykonanie infrastruktury dla ok. 50 ha objętych MPZP i budowę 300 jednostek mieszkaniowych w okresie 2011-2015 r.

Fot.: TUP SA

Choć umowę przejęcia gruntów pod Miasteczko Siewierz frma TUP SA podpisała w maju 2007 roku, to na przeszkodzie w realizacji inwestycji stanęły: brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz kryzysowe dla budownictwa lata 2008-2010. Ale w pierwszym półroczu 2010 roku TUP SA osiągnął 18,9 mln zysku netto.

 – Jesteśmy zadowoleni z naszego wyniku finansowego w 2010 roku – powiedział Jacek Moritz prezes TUP SA w marcu 2011 r. – wynik skonsolidowany w wysokości 9 mln zł jest pozytywny, dlatego ruszamy z realizacją projektu, choć ryzyko jest wysokie. Zajmujemy się obecnie pozwoleniem na budowę I etapu inwestycji. Będzie to osiedle mieszkalne w części miasteczka przylegającej do jeziora złożone z 26 domów, które zamierzamy sfinansować komercyjnie. Wartość sprzedaży I etapu to 170 mln zł.

Inwestor liczy, że po wybudowaniu pierwszych domów znacznie łatwiej będzie prowadzić dalsze etapy budowy. Każdy bowiem, kto zamieszka w Eko-Miasteczku, będzie miał okazję naocznie się przekonać, jak wyjątkowy jest to projekt.
– Wkładamy w projektowanie 4 razy tyle środków co inne firmy, bo zależy nam na wysokiej jakości nie tylko poszczególnych obiektów, ale i przestrzeni publicznej – przekonuje Jacek Moritz – Celowo też wydajemy więcej na projekt i budowę I etapu i przewidujemy, że po wybudowaniu pierwszych domów wzrośnie wartość następnych działek.

Miasto ogród XXI wieku

– Miasteczko Siewierz to projekt unikalny w Polsce, choć na świecie zrealizowano już ponad 100 podobnych zespołów urbanistycznych. "Sustainable urbanism" czyli "zrównoważone projektowanie urbanistyczne" wywodzi się z idei "New Urbanism" – sprzeciwu wobec zdehumanizowanych miast molochów amerykańskich. Powraca też do znanej sprzed stu laty koncepcji "miast ogrodów". Jak bardzo nośne i potrzebne są to idee świadczy chociażby fakt, że podczas kryzysu w Stanach Zjednoczonych nieruchomości w "osiedlach zrównoważonych" nie straciły na wartości, podczas gdy ceny innych szybowały ostro w dół. Przeanalizowaliśmy dane z wielu takich miejsc – powiedział architekt Maciej Mycielski, główny projektant Miasteczka Siewierz z pracowni architektonicznej o międzynarodowym doświadczeniu "MYCIELSKI Architecture&Urbanism". Ankieta przeprowadzona przez inwestora dowiodła, że pragnienia i preferencje ludzi w aglomeracji śląskiej nie odbiegają od tych w innych krajach.

O czym marzą Ślązacy – badanie TUP-IPSOS na temat elementów wpływających na zakup:

  • spokojna cicha okolica;
  • zielone otoczenie;
  • niska zabudowa - nie wyższa niż 4 piętra;
  • przestrzeń między budynkami;
  • najchętniej dom z ogródkiem;
  • blisko położone obiekty użyteczności publicznej: przedszkole, szkoła, sklepy, przychodnia, park, plac zabaw;
  • w domu – duże okna, kominek, otwarta kuchnia.

Spójna architektura i przestrzeń,

W warunkach polskich istotna wydaje się także inna deklaracja projektanta:
– Nie pozwolimy na żadne zmiany ani na tak czesto spotykane w Polsce niekontrolowane przeróbki, które powodują niekorzysty wygląd domów. Zarówno osiedle, jak i całe miasteczko będzie miało spójny wyraz architektoniczny – ale nie bądą to znane wszystkim szeregi domów z maleńkimi przedogródkami, tylko starannie zaprojektowane wnętrza urbanistyczne z wielością form i kształtów przypominające raczej Żoliborz Ofcerski w Warszawie. Tak więc mierzymy wysoko – mówi architekt Maciej Mycielski.

Dyscyplinie urbanistycznej będą służyć specjalne uregulowania prawne nakazujące nabywcom działek stosowanie się do założonych przez iwestora zasad. Po wybudowaniu pierwszych domów, do współpracy zaproszone będą lokalne przedsiębiorstwa budowlane – nie deweloperzy. Klient będzie wybierał działkę oraz projekt, w którym wygląd budynku będzie musiał pozostać niezmieniony. Ewentualne dostosowanie obiektu do potrzeb klientów nie będzie mogło naruszać gabarytów ani elewacji budynku. Firmy mające doświadczenie w wykonywaniu inwestycji infrastrukturalnych oraz budownictwa ogólnego i zainteresowane pracą przy tym projekcie proszone są o zgłaszanie się do inwestora (pocztą na adres ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa). 


Fot.: TUP SA

Władze samorządowe i społeczność miejscowa sprzyja projektowi, gdyż od samego początku włączeni zostali w wyjątkowy w naszych warunkach proces projektowy, polegający na wspólnym opracowywaniu koncepcji nowej części miasta (46 ha gruntów objęte planem miejscowym znajduje się w granicach miasta Siewierz) przez wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego.

Kalendarium inwestycji

W kwietniu 2010 r. zostało podpisane porozumienie inwestycyjne pomiędzy spółką Chmielowskie (należącą do TUP SA) odpowiadającą za wdrożenie założeń Eko-Miasteczka Siewierz oraz miastem i gminą Siewierz. Obejmuje ono lata 2010–2015. W ramach porozumienia inwestycyjnego Chmielowskie – MiG Siewierz Miasto i gmina Siewierz zobowiązały się do zaangażowania finansowego na poziomie ok. 7 mln złotych i budowy, ok. 2 km dróg publicznych, ujęcia wody, kolektora ściekowego.
Do zobowiązań spółki Chmielowskie będzie należała budowa pozostałej infrastruktury, w tym droóg wewnętrznych, kanalizacji, mediów (koszt ok. 47 mln złotych) oraz budowa obiektów kubaturowych.

W czerwcu 2010 r. uchwalono Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dla terenu przyszłego Eko-Miasteczka, który obowiązuje od sierpnia 2010.

Ekomiasteczko Siewierz – harmonogram śląskiej inwestycji.

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: