Osiedle Fi. Pierwsze osiedle w Krakowie realizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa

2013-03-13 17:05
Osiedle w Krakowie - Osiedle Fi
Autor: Grupa Deweloperska Megapolis Nowe osiedle w Krakowie - Osiedle Fi. To pierwsza inwestycja mieszkaniowa, która powstaje zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa

Osiedle Fi to inwestycja szczególna. To pierwsze osiedle w Krakowie, które powstaje zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa. Inwestycję realizuje Grupa Deweloperska Megapolis. Zakończenie budowy I etapu osiedla planowane jest w IV kwartale 2013 roku.

Osiedle Fi powstaje w krakowskim Podgórzu przy ulicy Tadeusza Szafrana, wśród poprzemysłowej zabudowy. W ramach inwestycji powstaną 483 mieszkania o metrażu od 25 do 112 mkw. Osiedle składać się będzie z pięciu 7-kondygnacyjnych budynków wielorodzinnych z parterami o przeznaczeniu mieszkalnym bądź usługowym. Nowe mieszkania w Krakowie będą dostępne pod koniec 2013 roku. Realizacja inwestycji będzie przebiegała w dwóch etapach. Zakończenie pierwszego etapu planowane jest na IV kwartał 2013 r. Drugi etap budowy rozpocznie się w 2014 roku.

Pierwsze zrównoważone osiedle w Krakowie. Osiedle Fi

Osiedle w Krakowie, za którego realizację odpowiedzialna jest Grupa Deweloperska Megapolis, to pierwsza w mieście inwestycja mieszkaniowa zgodna z zasadami zrównoważonego budownictwa.

Jedną z cech idei zrównoważonego budownictwa jest dbałość o środowisko naturalne. Zastosowane w trakcie budowy krakowskiego osiedla materiały, poza świadectwem podwyższonego standardu, mają także aspekt ekologiczny jak choćby stosowana na elewacji miedź czy drewniana stolarka okienna. To materiały naturalne i nieszkodliwe dla środowiska oraz nadające się do powtórnego wykorzystania.

W celu poprawienia bilansu energetycznego Osiedle Fi wyposażone będzie w instalację fotowoltaiczną, która przetworzy światło słoneczne na energię elektryczną, wykorzystaną następnie do oświetlenia terenu osiedla. Nowoczesne, ledowe źródła światła znajdą zastosowanie w oświetleniu awaryjnym. Dzięki temu wykorzystane zostaną naturalne zasoby energii, a także ograniczy się jej zużycie Pozwoli na to również podwyższona, w stosunku do normatywnej, izolacyjność cieplna ścian (o współczynniku U od 0,21 do 0,23 w nielicznych przypadkach 0,27 wobec normatywnej wartości = 0,3W/(m2K), oraz nowoczesny system izokorby dla mocowania balkonów, eliminujący mostki cieplne od płyty balkonowej. Zwarta bryła budynków dodatkowo wpłynie na podwyższenie parametrów cieplnych, zsumowany efekt tych działań będzie odczuwalny przez przyszłych mieszkańców, nie tylko jako podwyższenie komfortu, ale także zmniejszenie wysokości rachunków za ogrzewanie.

Oprócz instalacji umożliwiających wykorzystanie energii słonecznej osiedle będzie wyposażone w system gromadzenia deszczówki, przeznaczonej do nawadniania terenów zielonych na terenie osiedla. Dodatkowo, celem gromadzenia wody deszczowej, zostały zaprojektowane maty drenażowe pod terenami zielonymi zlokalizowanymi na płycie garażu, Charakterystyczne dla tej inwestycji, wysokie, sięgające podłogi okna zapewnią większą ilość światła dziennego oraz poprawią nasłonecznienie. Dzięki podniesieniu ich parametrów cieplnych nie ma obawy, że duża powierzchnia przeszkleń wpłynie niekorzystnie na parametry cieplne mieszkań.

Teren osiedla będzie objęty całodobowym monitoringiem. Osiedle będzie wolne od typowego ruchu parkingowego, wjazd do podziemnych parkingów będzie się odbywał z ulic zewnętrznych. Uzyskana w ten sposób dodatkowa przestrzeń zostanie zagospodarowana na tereny rekreacyjne oraz sportowe.

Projekt inwestycji przygotowała pracownia 22Architekci, we współpracy z biurem Artur Jasiński i Wspólnicy.

Czytaj więcej