Domy energooszczędne w "Osiedlu Sielanka" na Śląsku. Czy wzrośnie popyt na budownictwo energooszczędne?

2012-06-04 12:13
Osiedle Sielanka, Tarnowskie Góry
Autor: Deweloper "Osiedle Sielanka" Osiedle Sielanka w budowie

Dom energooszczędny to przyszłość. NFOŚiGW chce wspierać budownictwo energooszczędne i w 2013 roku uruchomi program dopłat do kredytów na realizację domów energooszczędnych. Jednak, czy w Polsce efektywne energetycznie domy mają rację bytu? Okazuje się, że dla rynku nieruchomości energooszczędność nie jest "w cenie". Czy inicjatywa NFOŚiGW będzie wystarczającym bodźcem, by to zmienić?

Według dyrektywy unijnej dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, wszystkie wybudowane lub oddane do użytku budynki po 2020 roku, będą musiały spełniać wymogi charakterystyki energetycznej 2010/31/UE, mówiącej o niemal zerowym zużyciu energii.  Budownictwo energooszczędne jest obecnie jednym z priorytetów Unii Eurpejskiej i na całym jej obszarze powstają liczne domy energooszczędne, zarówno jednorodzinne, jak i całe osiedla.  W Polsce również pojawiły się pierwsze takie inicjatywy.
–  Budujemy osiedle inne od tych, które buduje się aktualnie na Śląsku, kładziemy duży nacisk na energooszczędność i na te aspekty, które rzeczywiście tworzą przyjazne i bezstresowe miejsce do życia i odpoczynku po pracy. Mimo trwającego kryzysu w branży nieruchomości, sprzedaliśmy już 70% domów z etapu I, co najlepiej pokazuje jak odbierają nas klienci. Aktualnie kończymy budowę I etapu, składającego się z 26 budynków, a w przyszłym miesiącu przystępujemy do budowy II etapu, składającego się z 44 budynków, Wśród nich będą jednak także domy o standardowych rozwiązaniach – mówi Mariusz Piazza, deweloper budujący Osiedle Sielanka w Tarnowskich Górach - Problem polega na tym, iż dzisiaj, wśród klientów, którzy przychodzą do nas na rozmowy w sprawie domu, tylko co piąty jest świadomy energooszczędności, pozostali w ogóle nie zwracają na ten fakt uwagi. Dlatego w części domów zrezygnujemy z podwyższonych wymagań.  

Więcej: Domy energooszczędne - wkrótce dopłaty do kredytów. Nowy program NFOŚiGW

Jak zachęcić jednak Polaków do budowania domów energooszczędnych l kupowania energooszczędnych mieszkań? Czy budownictwo energooszczędne w Polsce jest wystarczająco wspierane przez instytucje albo banki, np. poprzez nieskoprocentowe kredyty?

Wkrótce dopłaty do kredytów

Już w I kwartale 2013 roku, NFOŚiGW rozpocznie program dopłat do kredytów na budowę energooszczędnych domów. Podczas tegorocznego Forum "Energia-Efekt-Środowisko" przedstawiciele NFOŚiGW oraz eksperci ds. środowiska i nieruchomości rozmawiali o przyszłym programie dopłat. Swoimi doświadczeniami z zakresu budowy energooszczędnych domów na "Osiedlu Sielanka" podzielił się także p. Mariusz Piazza, deweloper oferujący domy w Tarnowskich Górach.
– Czy nie opłaca się budować energooszczędnie? Moim zdaniem opłaca się bezwzględnie, a korzyści z budownictwa energooszczędnego będą coraz większe – mówił Mariusz Piazza.

Osiedle Sielanka a energooszczędność

Inwestycją, która promuje budownictwo energooszczędne na Śląsku jest "Osiedle Sielanka". Obiekt docelowo będzie tworzyło 140 efektywnych energetycznie domów jednorodzinnych (aktualnie deweloper sprzedał już 70 procent budynków zbudowanych w pierwszym etapie). Wybudowane w ramach osiedla domy o prostej bryle mają dobry współczynnik kształtu A/V, będą ergonomiczne, energooszczędne i dobrze ocieplone, by uniknąć zbędnych strat ciepła. Dachy domów o kącie nachylenia 15° izolowane wełną mineralną grubości 30 cm, zabezpieczą budynek nie tylko przed stratami energii zimą, ale i przed przegrzewaniem górnej kondygnacji w okresie letnim. W centralnej części każdego domu zaprojektowano kominek, który dodatkowo może obniżać energochłonność budynku. Wszystkie rozwiązania techniczne oraz instalacje wewnętrzne tworzą dom prawdziwie energooszczędny, atrakcyjny ze względu na niskie koszty przyszłej eksploatacji.

Co wpływa na energooszczędność budowanego osiedla?

Zastosowane rozwiązania, które znacząco wpływają na energooszczędność budynków to, m.in.: docieplenie ścian fundamentowych i posadzki parteru styropianem grubości 15 cm, budowa ścian zewnętrznych z Porothermu grubości 25 cm i obłożenie ich styropianem grubości 20 cm a także izolacja grubości 30 cm z wełny mineralnej Isover w dachu. Warto zaznaczyć także, że garaże są odizolowane od domów. Nie ma więc strat ciepła przez ściany nieogrzewanego garażu.
Inne rozwiązania techniczne, które zwiększają parametry energooszczędności budynku to:

  • okna wyposażone w trzyszybowe wkłady o współczynniku przenikania ciepła 0,7 kW/(m2K);
  • "ciepły montaż" okien, dodatkowe taśmy izolacyjne;
  • szczelna powłoka budynku - domy o współczynniku szczelności 1.0;
  • kocioł kondensacyjny firmy Vaillant;
  • ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki niskotemperaturowe (o tak dobranej mocy, by ogrzewały budynek pracując w niższych zakresach temperatur grzania);
  • wysoko sprawna wentylacja mechaniczna z rekuperatorem firmy NIKOL bez GWC (rekuperacja, połączona z wentylacją mechaniczną zapewnia we wnętrzu świeże powietrze bez utraty ciepła). Świeże powietrze napływające do pomieszczeń, ogrzewane jest ciepłem odzyskanym z powietrza wywiewanego;
  • możliwość zainstalowania układu solarnego oraz zbiornika na wodę deszczową.

Dzięki takim rozwiązaniom technicznym, wysokiej jakości materiałom oraz ergonomicznemu rozplanowaniu domu, koszty jego utrzymania są o kilkadziesiąt procent niższe od kosztów nowego domu budowanego standardowo.
Warto jeszcze zaznaczyć, że "Osiedle Sielanka" wyposażone jest w nowe media wraz z siecią światłowodową. Ponadto przyszli właściciele mają możliwość zastosowania w budynku filtrów alergicznych HEPA, oczyszczających powietrze wprowadzane do budynku.

Porgram dopłat do kredytów na realizacje domów energooszczędnych z pewnością spełni wymogi unijne w zakresie pakietu klimatyczno-energetycznego i choć budynki energooszczędne niebawem będą europejskim standardem, to warto zapytać: czy Polacy będą budować więcej domów energooszczędnych? Czy wsparcie NFOŚiGW jest wystarczającym bodźcem, który zachęci to realizacji domu energooszczędnego, czy kupna domu o niemal zerowym zużyciu energii?

Popyt na domy energooszczędne w Polsce

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez p. Mariusza Piazzę, potencjany nabywca starając się o kredyt na energooszczedną nieruchomość, nie może liczyć na wsparcie banku, gdyż jakość energetyczna budynku nie jest uwzględniana przy obliczaniu zdolności kredytowej.

Warto zaznaczyć, że rzeczoznawcy budowlani także nie biorą pod uwagę współczynnika energooszczedności budynku do wyliczenia jego wartości. Ale kluczowy jest fakt, że również większość potencjalnych właścicieli planując zakup lub budowę domu, nie bierze pod uwagę energooszczędności i wynikających z niej niższych kosztów utrzymania budynku. Dlatego w II etapie realizacji (obejmującym 114 domów) deweloper, wybuduje także domy w systemie tradycyjnym. Takie są polskie realia i taka odpowiedź oraz oczekiwania rynku.

Dopłaty do kredytów NFOŚiGW nie dla każdego?

Czy w Polsce rzeczywiście projekt NFOŚiCW ma szansę dużego powodzenia? Okazuje się, że aż 80 procent potencjalnych nabywców domów, podobnie jak i instytucji działających wokół rynku nieruchomości, nie jest zainteresowanych energooszczędnością obiektów. Co więcej, świedectwo energetyczne budynku nie jest traktowane jako dokument świadczący o jakości budynku, a jedynie jako formalność, niezbędna w chwili oddania budynku do użytkowania.

Przeczytaj również: Czy nie opłaca sie budować energooszczędnie?

Proponowane rozwiązania będą natomiast korzystne dla osób świadomie budujących budynki energooszczędne, czyli dla indywidualnych inwestorów. Dopłaty NFOŚiGW nie wpłyną więc znacząco na trendy rynkowe. Czy przekonają osoby bez świadomości energetycznej do zmiany postawy i budowy domów energooszczędnych? Większość architektów i budowlańców nie jest przeszkolona pod względem energooszczędności i tym samym nie doradzają oni potencjalnemu nabywcy takich rozwiązań. A czasem wręcz je odradzają z uwagi na większe koszty realizacji. Najwyższy czas to zmienić.

Tegoroczne XXXVIII Forum "Energia-Efekt-Środowisko" odbyło się 18 maja w Warszawie.

Czytaj więcej