Ustawa o REIT-ach powstaje od nowa. Czy polskie nieruchomości trafią w końcu w polskie ręce?

2017-04-12 16:46
Reity w Polsce
Autor: Marzena Sarniewicz

W październiku 2016 Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy określający zasady funkcjonowania spółek rynku wynajmu nieruchomości – „polskich REIT-ów”. Ustawa miała wejść w życie z początkiem 2017 roku. Tak się jednak nie stało, ponieważ było wiele uwag do projektu. W związku z tym rząd podjął decyzję o przygotowaniu ustawy kolejny raz. Zgodnie z zapowiedziami, nowe przepisy w sprawie REIT-ów mają zacząć obowiązywać od początku 2018 roku.

Co to jest REIT?

Skrót zaczerpnięty został od Real Estate Investment Trust, a więc instytucji wspólnego inwestowania, która lokuje swoje aktywa w nieruchomości i zarządza nimi. Grupa ta ma być też uprzywilejowana pod względem podatkowym. Ustawa ma stworzyć regulacje prawne i odpowiednie ustawodawstwa, które stworzą warunki, aby tego typu przedsięwzięcia inwestycyjne mogły funkcjonować w Polsce. Podobne instytucje z powodzeniem od wielu lat działają w 36 krajach na świecie, w tym w 16 krajach europejskich. Pierwsze spółki postały w Stanach Zjednoczonych w latach 60. W Europie, jako pierwsza instytucję REIT wprowadziła w 1969 roku Holandia. We Francji, Irlandii i Hiszpanii przyjęcie regulacji REIT przełożyło się na sukces ekonomiczny.

Czy wprowadzenie REIT-ów pozytywnie wpłynie na polski rynek nieruchomości komercyjnych?

Aktualnie Polacy niewiele inwestują w rynek nieruchomości. A szkoda, bo w 2016 roku to właśnie Polska była liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem wolumenu transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych. Ich wartość wyniosła blisko 4,6 mld euro.

W ocenie projektodawcy, wprowadzenie Ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości mają przede wszystkim zachęcić inwestorów do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze rynku nieruchomości, a tym samym zwiększyć zaangażowanie krajowego kapitału prywatnego na tym rynku. Dodatkowym argumentem jest również możliwość rozwoju rynku kapitałowego, a w szczególności ożywienie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Zapisy w ustawie mają wprowadzić obowiązek notowania akcji spółek REIT na rynku regulowanym. Wprowadzenie na polski grunt spółek typu REIT ma także wzmocnić krajowy rynek nieruchomości komercyjnych i być może mieszkaniowych. To oczywiście nie spowoduje, że inwestorzy zagraniczni przestaną dominować na rynku Polskim, ale zdecydowanie zwiększy zaangażowanie inwestorów rodzimych.

Dzięki REIT-om w zrośnie udział krajowych inwestorów w rynku nieruchomości komercyjnych i zwiększą się obroty na Giełdzie Papierów Wartościowych – uważa Piotr Pękała, Ekonomista w Zespole Analiz Ekonomicznych EY. – Z drugiej, zwiększą się nakłady inwestycyjne na sektor nieruchomości komercyjnych, a co za tym idzie, popyt na usługi sektora budownictwa w Polsce.

Ustawa o REIT-ach powinna zostać rozszerzona o nieruchomości mieszkaniowe

Według aktualnego projektu Ustawy REITY mogłyby inwestować tylko w nieruchomości komercyjne. Okazuje się jednak, że w wielu krajach program obejmuje również sektor  mieszkaniowy np. Finlandia stawia głównie na wspomniany rynek. Według firmy EY w Ustawie dotyczącej rynku polskiego należałoby uwzględnić również sektor mieszkaniowy. - To dałoby efekt pobudzenia rynku budownictwa mieszkaniowego, a także wzmocniłoby zyski pod względem ekonomicznym - powiedziała Agnieszka Tałasiewicz, Partner Zarządzający Kancelarią EY Law.

REIT-y szansą dla Kowalskiego

Dotychczas Polacy kupowali mieszkania na wynajem. Jednak wiadomo, że na takie inwestycje pozwolić sobie mogą jedynie zamożni. REIT-y mają być dostępne dla wszytkich. Wraz z wprowadzeniem Ustawy w życie Kowalski będzie mógł zainwestować w taką ilość akcji, na jaką go stać. Tym samym zmieni się też struktura oszczędności. Fundusze typu REIT mają zachęcić nas do oszczędzania na emeryturę.

REIT-y to realna szansa na zwiększenie polskich emerytur – potwierdziła Agnieszka Tałasiewicz..

Dlaczego warto zainteresować się tego rodzaju inwestycjami?

REIT-y są przede wszystkim są bezpieczniejsze od dostępnych funduszy inwestujących w nieruchomości. Mają większą liczbę nieruchomości w swoim portfelu. Ponadto ich ogromną zaletą jest regularna wypłata dywidendy. Główne źródło przychodu REIT-ów stanowią czynsze oraz długoterminowy wynajem powierzchni biurowych, usługowych, handlowych i mieszkaniowych. Rynek nieruchomości jest dość przewidywalny.  Wiemy jakie mamy nieruchomości, umowy najmu i jak długo bedą one trwały, w związku z tym jesteśmy w stanie policzyć jakie będą przychody. To cechy rynku nieruchomości, które lubią wszyscy inwestorzy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej