Stadiony, baseny, hotele, biurowce, centra handlowe. Zobacz inwestycje z 2011 roku

2011-12-29 15:48
Obiekty złozone
Autor: brak danych

Miniony rok 2011 potwierdził, że pomimo kryzysu i niestabilnej sytuacji, rynek inwestycji budowlanych w Polsce wciąż się rozwija. Powstają nowe obiekty - spektakularne, ciekawe, duże i mniejsze... Polska zmienia się. Rozwija się infrastruktura drogowa, budownictwo obiektów sportowych, zarówno tych największych, jak stadiony szykowane na EURO 2012, jak i mniejszych budowanych przez gminy. Centra handlowe powstają jak grzyby po deszczu, budują się nowe biura, hotele, mieszkania, uczelnie, magazyny... Zobacz, jakie inwestycje zostały oddane do użytku w minionym 2011 roku.

Stadiony, baseny, uczelnie wyższe, hotele, biurowce, centra handlowe, mieszkania, magazyny - zobacz wybrane inwestycje oddane do użytku w 2011 roku

Jaki był rok 2011 dla branży budowlanej?

Od kilku lat Polska jest uważana za największy plac budowy Europy, ale wiadomo, że taki rozmach i dynamika infrastrukturalnych inwestycji nie potrwają długo. Czy branża budowlana pokona kolejne trudności? Czy znowu czeka nas kryzys w budownictwie?
Polecamy raport specjalny prof. Zofii Bolkowskiej, podsumowujący rok 2011 dla branży budowlanej

Jak będzie wyglądał rok 2012 na polskim rynku nieruchomości komercyjnych?

Według Wojciecha Papieraka, Prezesa Grupy PHN SA, rok 2012 może okazać się niezwykle udany pod względem transakcji zawartych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych mimo ciągle niepewnej sytuacji makroekonomicznej w Europie.

 Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, to w dobiegającym właśnie końca 2011 roku inwestorzy wykazywali wzmożone zainteresowanie polskim rynkiem nieruchomości komercyjnych. Trend ten był wyraźnie odczuwalny przez cały rok 2011. Nawet w III kwartale, mimo gwałtownych zmian na globalnych rynkach finansowych i niestabilnej sytuacji polityczno-ekonomicznej, mogliśmy obserwować stały popyt na powierzchnie biurowe i magazynowe w kraju.

Sytuacja w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce powinna być dużo bardziej stabilna niż w sektorze mieszkaniowym, bardzo czułym na zawirowania na międzynarodowych giełdach. Z jednej strony wpływa na to dobra, na tle innych krajów, sytuacja makroekonomiczna i polityczna Polski, która przyciąga zagranicznych inwestorów, a tych krajowych zachęca do realizowania długofalowych strategii zakupowych. Z drugiej natomiast, ciągle obserwujemy niewystarczającą podaż powierzchni komercyjnych, plasującą nas poniżej średniej europejskiej w przeliczeniu na jednego mieszkańca, która pozostaje w kontraście do stale rosnącego konsumpcyjnego nastawienia Polaków.

Zdaniem Wojciecha Papieraka popyt na nieruchomości komercyjne będzie utrzymywał się przez kolejne lata, co czyni sektor biurowy i handlowy wyjątkowo konkurencyjnymi. Rosnącym zainteresowaniem inwestorów na polskim rynku cieszą się nieruchomości klasy prime, o dobrej lokalizacji oraz dopasowane do oczekiwań klienta. Coraz częściej spotykamy się z ofertami build-to-suit, szczególnie na rynku biur i magazynów realizowanych pod konkretnego odbiorcę.

Odpowiedzią na tendencję wzrostową popytu na powierzchnie komercyjne powinny stać się realizacje nowych inwestycji.


Wybrane inwestycje oddane do użytku w 2011 roku - galeria zdjęć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej