Roma Tower – drapacz chmur w centrum Warszawy bliżej realizacji

2022-02-14 15:42
Wieżowiec Roma Tower
Autor: materiał prasowy Wieżowiec Roma Tower Warszawa ul. Nowogrodzka i Emilii Plater

Roma Tower ma powstać w centrum Warszawy u zbiegu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej. Zgodę wyraził wojewódzki konserwator zabytków. 170-metrowy budynek Roma Tower to wspólna inwestycja Archidiecezji Warszawskiej i prywatnego partnera BBI Development. Projekt budynku wykonany został ponad dekadę temu przez pracownię Juvenes-Projekt.

Spis treści

  1. Roma Tower - historia inwestycji
  2. Dlaczego Roma Tower dopiero teraz?
  3. Kiedy rozpocznie się budowa Roma Tower?
  4. Nowy projekt Roma Tower

Roma Tower - historia inwestycji

Inwestor - firma BBI Development  - uzyskała prawo do użytkowania wieczystego gruntu, pod budowę wysokościowca Roma Tower oraz udział w prawie własności nieruchomości. Zgodę wydał Watykan, natomiast Archidiecezja Warszawska zyskała większościowe udziały w inwestycji. Deweloper oczekiwał na plan zagospodarowania miejscowego dla południowego Śródmieścia, który miał umożliwić rozpoczęcie budowy wieżowca, a miało to być w I kwartale 2016. Roma Tower miała stanąć pod koniec 2018. Archidiecezja Warszawska wniosła do inwestycji grunt o wartości 34,6 mln zł. Inwestor miał przeznaczyć na projekt 19 mln zł. Inwestycja jednak nie powstała. Dlaczego?

Dlaczego Roma Tower dopiero teraz?

Budowa wieży Roma Tower, przeznaczonej pod biura i handel, wzbudzała sporo kontrowersji. Kością niezgody była lokalizacja. To działka kościelna, na której znajduje się m.in. fragment historycznej parafii kościoła świętego Piotra i Pawła. Zagospodarowanie terenu pozwalało na to, by zburzyć plebanię. Przeciwko temu protestowali aktywiści oraz radni dzielnicy Śródmieście. Obecne plany nie przewidują jednak likwidacji plebanii. Wieżowiec w całości miałby powstać na terenie obecnego parkingu. Działka, na której warszawska kuria wraz z prywatnym partnerem planują budowę wieżowca, na wniosek społeczników, miała zostać objęta ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków. Konserwator zwrócił się o opinię w tej sprawie do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który orzekł, że co prawda sama działka wartości zabytkowej nie ma, ale brak zabudowań w tym miejscu "gwarantuje właściwą ekspozycję świątyni (kościół św. Piotra i Pawła) i otaczającej go zieleni". Na tej podstawie konserwator odmówił objęcia działki na Roma Tower ochroną. Wskazuje to, że nie ma już raczej przeszkód do postawienia wieżowca w tym miejscu, który został już zresztą dopuszczony do budowy w 2017 roku przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Warto tu dodać, że zgoda konserwatora nie oznacza, że budowa wkrótce się rozpocznie. 

Kiedy rozpocznie się budowa Roma Tower?

Pozwolenie na budowę Roma Tower musi jeszcze wydać ratusz. A to nie jest wcale takie pewne. Wiadomo jednak, że przed wydaniem ewentualnego pozwolenia na budowę, deweloper będzie musiał opracować raport środowiskowy i wykazać, że wieżowiec nie będzie zagrażał przyrodzie. Od momentu uzyskania zgody wieżowiec ma być budowany około 3,5 roku.

Nowy projekt Roma Tower

Wieżowiec Roma Tower będzie przeprojektowany. Może się zmienić jego wygląd. Obecny projekt jest sprzed dekady, więc już dość wiekowy jak na tego typu inwestycje. Zmiany w projekcie zapowiadali też architekci z pracowni Juvenes-Projekt. Jak informowali 2 lata temu, wraz z wieżowcem miałby powstać park linearny.

projekt Roma Tower
Autor: mat. prasowy Kuria buduje olbrzymi wieżowiec w centrum Warszawy
  • Nazwa inwestycji: Roma Tower
  • Lokalizacja: Warszawa, u zbiegu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej
  • Funkcja: komercyjna
  • Inwestor: BBI Development S.A.
  • Projektant: Juvenes-Projekt
  • Powierzchnia całkowita: 55 000 m²
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej