Port Praski: miasto w mieście. Nowa przestrzeń prawobrzeżnej Warszawy

2011-10-21 11:10
Port Praski
Autor: JEMS Architekci Port Praski. Nowoczesne centrum prawobrzeżnej Warszawy

Firma Elektrim przedstawiła projekt zagospodarowania Portu Praskiego – nowej przestrzeni prawobrzeżnej Warszawy. Projekt jest odważny. Jego realizacja ma trwać 10 lat. Zapowiada się więc jedna z największych inwestycji ostatnich lat. Inwestor planuje budowę miasta w mieście – samowystarczalnego, niezależnego, wyposażonego we wszystkie funkcjonalności miejsca, które ma szansę stać się nową wizytówką Warszawy. Czy uda się zrealizować tak odważne plany inwestycyjne? Spółka uzyskała już pozwolenia środowiskowe, jednak wciąż brakuje zgody na budowę.

Miasto w mieście. Projekt zagospodarowania Portu Praskiego - galeria zdjęć

Nowy Port Praski – projekt zagospodarowania prawobrzeżnej Warszawy

Port Praski położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły, nad brzegiem doków starego portu rzecznego, między Wybrzeżem Szczecińskim, ulicą Jagiellońską i Zamoyskiego, w samym centrum stolicy, na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych. Ze względu na swoje położenie, ma szansę przywrócić miastu bezpośredni kontakt z rzeką. Miejsce wokół portu dynamicznie się zmienia i rozwija: trwa budowa Stadionu Narodowego, przebudowa stacji PKP Stadion. Na terenie Portu Praskiego rozpoczęła się budowa stacji metra Stadion Narodowy.

Czy tak za 10 lat będzie wyglądała prawobrzeżna Warszawa? Zobacz film!

Inwestorzy liczą na to, że Port Praski będzie nową wizytówką Warszawy. Spółka planuje w tym miejscu budowę nowoczesnego centrum biznesowo-mieszkaniowego złożonego z części biznesowo-handlowej – City, mieszkaniowej – Doki i Nowa Praga oraz rekreacyjnej  Media Park, częściowo otwartej dla mieszkańców Warszawy, w której znajdzie się centrum kongresowo-ekspozycyjne MediaExpo. W planach jest także budowa kładki pieszo-rowerowej, łączącej Port Praski z drugim brzegiem Wisły.

Według planów realizacja inwestycji będzie trwała 8-10 lat. Inwestycja będzie realizowana etapami. Prace budowlane rozpoczną się w drugiej połowie 2012 roku. W ramach pierwszego etapu zostaną wybudowane budynki mieszkalne. Powstanie ok. 90 tyś. m2 powierzchni użytkowej, czyli ponad tysiąc mieszkań.

– Projekt będziemy finansować ze środków własnych. Inwestycja zostanie zrealizowana przez spółkę Port Praski – zapowiedział Wojciech Piskorz, prezes firmy Elektrim. Szacowanych kosztów inwestycji nie podano.– Nie rozpoczeliśmy jeszcze procedur przetargowych, dlatego też za wcześnie jest, aby mówić o jakichkolwiek kosztach inwestycji – poinformował Adam Pykel, Prezes Zarządu Port Praski, spółki należącej do firmy Elektrim.

Port Praski. Miasto w mieście. Centrum prawobrzeżnej Warszawy

– To szczególna inwestycja, swojego rodzaju miasto w mieście. Przyjazny, otwarty dla mieszkańców Warszawy obiekt. Mamy tutaj biura, mieszkania, tereny zielone, rekreacyjne, marinę – wylicza atuty przyszłej inwestycji Adam Pykel, Prezes Zarządu Port Praski.

– Wielki potencjał ma to miejsce. Sama inwestycja to duży potencjał dla miasta. Zostanie wykreowane kolejne centrum w mieście, centrum prawobrzeżnej Warszawy. To jest serce tego miasta – mówi Maciej Miłobędzki, architekt z biura projektowego JEMS Architekci.

– To ciekawa część Warszawy. W takim miejscu chciałby zamieszkać każdy. Dajemy ludziom możliwość zamieszkania nad Wisłą. Miejsce jest unikalne a projekt odważny. Chcemy stworzyć miasto w mieście - samowystarczalne, niezależne, wyposażone we wszystkie funkcjonalności. Żyjące klimatem Starej Pragi, położone tuż nad Wisłą, w samym centrum stolicy – podkreśla Wojciech Piskorz, Prezes Zarządu Elektrim.

Port Praski
Autor: JEMS Architekci

JEMS Architekci: wstępny projekt zagospodarowania Portu Praskiego

Wstępny projekt zagospodarowania Portu Praskiego opracowało biuro projektowe JEMS Architekci. Zgodnie z założeniami Port Praski podzielony zostanie na cztery części:

Centrum biznesowo-usługowe City – usytuowane będzie w bezpośrednim sąsiedztwie węzła komunikacyjnego PKP Stadion i Metro Stadion. Dominuje tutaj zabudowa wysokościowa: biura, hotel i apartamenty na najwyższych kondygnacjach. W niższych częściach znajdzie się galeria handlowa, powierzchnie komercyjne i usługowe.

Doki – dzielnica mieszkaniowa położona w dawnych dokach portowych tuż nad wodą. Pierwsze kondygnacje przeznaczone zostaną na usługi i handel. Na wyższych kondygnacjach usytuowane będą mieszkania i apartamenty w wysokim standardzie, z prywatnymi przystaniami do cumowania motorówek w basenie portowym.

Park Mediów – miejsce sprzyjające rekreacji, wypoczynkowi i poznawaniu zagadnień z obszaru technologii, komunikacji i mediów. Tu znajdzie się forum mediowo-technologiczne. W planach była również budowa kolejki linowej, łączącej Port Praski z drugim brzegiem Wisły. Jednak już dzisiaj wiadomo, że nie uda się jej zrealizować.
– Bardziej prawdopodobna jest budowa w tym miejscu kładki pieszo-rowerowej, która będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców Warszawy – zapowiada Adam Pytel, prezes spółki Port Praski.

Nowa Praga – dzielnica, będąca przedłużenie Starej Pragi. Klasyczna zabudowa kwartałowa. W budynkach dostępne będą apartamenty klasy średniej. Na parterach zaprojektowano lokale usługowo-handlowe. Ulice dzielnicy Nowa Praga prowadzić będą na portowy bulwar. Nastrój ulic nawiązuje do atmosfery przedwojennej Pragi - narożnych sklepów i szpalerów drzew.

Koncepcja zabudowy terenu, przygotowana przez biuro projektowe JEMS Architekci, harmonizuje z planem zagospodarowania przestrzennego Portu Praskiego, jednak Urząd Miasta nie zatwierdził jeszcze projektu i nie wydał zgody na realizację inwestycji.

Port Praski
Autor: JEMS Architekci
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej