Park handlowy Bielany. Największe centrum handlowe w Polsce

2013-01-11 12:20
Park handlowy Bielany
Autor: materiały od agencji PR time Powierzchnia handlowa obiektu zwiększy się z 80 tys. m kw. do 145 tys. m kw.

Wydano pozwolenie na przebudowę parku handlowego Bielany we Wrocławiu. Pierwsze zakupy w rozbudowanym i zmodernizowanym centrum handlowym, mieszkańcy Wrocławia i okolic będą mogli zrobić w 2014 r. W nowym centrum handlowym będzie działać ok. 200 sklepów, kino z ośmioma salami, rozbudowie ulegnie część restauracyjna i przestrzeń do wypoczynku. Park handlowy Bielany będzie największym centrum handlowym w Polsce.

Inter IKEA Centre Group Poland realizuje plan modernizacji i rozbudowy Parku Handlowego Bielany – właśnie uprawomocniła się wydana przez Starostę Powiatu Wrocławskiego decyzja o pozwoleniu na przebudowę centrum handlowego. W najbliższym czasie rozpoczną się pierwsze prace budowlane. Inter IKEA Centre Group Poland złożyła jednocześnie w Starostwie Powiatu Wrocławskiego wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę nowej części galerii handlowej.

- Ta inwestycja ma dla nas ogromne znaczenie, przygotowywaliśmy się do niej od dłuższego czasu. Po jej zakończeniu park handlowy Bielany będzie miał niemal trzy razy więcej najemców i niemal 150 tys. mkw. powierzchni handlowej. Stanie się największym centrum handlowym w Polsce, a naszym klientom będziemy mogli zaproponować bogatą ofertę handlową i rozrywkową – mówi Mikael Andresson, dyrektor zarządzający Inter IKEA Centre Group Poland.

Pierwsze zakupy w nowym parku handlowym Bielany w 2014 r.

Obecnie trwa budowa nowego sklepu IKEA na terenie za marketem OBI. Dotychczasowy budynek (po przeniesieniu się IKEA do nowej lokalizacji) zostanie wyburzony, a na jego miejscu powstanie nowa część parku handlowego Bielany. Istniejąca część centrum handlowego zostanie przebudowana i połączona z nową w jednolitą całość, z zupełnie inną fasadą oraz aranżacją wnętrz. Powiększony i rozbudowany park handlowy Bielany zajmie 170 tys. mkw. powierzchni całkowitej, a nowa galeria będzie miała trzy kondygnacje: dwa poziomy handlowe oraz parking podziemny.

W rozbudowanym centrum handlowym zaprojektowano nowy, duży foodcourt z restauracjami i kawiarniami, a także nowoczesne kino z ośmioma salami projekcyjnymi, którego operatorem będzie Helios. Pojawią się strefy spotkań skierowane do różnych grup: osób młodych, dla których ważne są kontakty z bliskimi, korzystanie z oferty kulturalnej i nowinki technologiczne, a także dla rodzin z dziećmi i osób szukających codziennych inspiracji. Nie zabraknie też przestrzeni do organizacji eventów – warsztatów, zabaw, wystaw, koncertów i prezentacji.

W następnym etapie przebudowana zostanie ulica Czekoladowa - powstaną dwa dodatkowe pasy pod wiaduktem, ścieżki rowerowe i przejścia dla pieszych.

- Planujemy, że pierwsze zakupy w nowym, większym centrum handlowym klienci będą mogli zrobić w 2014 roku - mówi Mikael Andresson, dyrektor zarządzający Inter IKEA Centre Group Poland.

Koszt budowy nowego parku handlowego Bielany ma wynieść 205 mln złotych.

Park handlowy Bielany
Autor: materiały od agencji PR time Inspiracją dla projektantów parku handlowego Bielany była m.in. rzeka Odra - szklany dach ma symbolizować taflę wody, a podłoga koryto rzeki

Rozbudowa parku handlowego Bielany wg projektu biura BPD

Projekt rozbudowy i modernizacji centrum handlowego Bielany przygotowało londyńskie biuro projektowe BPD. Głównym motywem projektu rozbudowy centrum handlowego Bielany była topografia Wrocławia (inspiracja Odrą, jej kanałami i mostami), która widoczna będzie przede wszystkim w kształcie i układzie nowego pasażu handlowego. Szklany dach ma symbolizować taflę wody, a podłoga koryto rzeki. Zastosowane materiały – kamień, drewno, metal, szkło – mają podkreślać skandynawski styl – proste, minimalistyczne i eleganckie rozwiązania.

Fasada parku handlowego we Wrocławiu, poprzez swój nieregularny kształt, różnice wysokości, rozcięcia, wgłębienia, kolorystykę, nawiązuje do skał i kamiennych formacji, często spotykanych zarówno na nabrzeżach skandynawskich, jak i w masywie Ślęży. Elementy obu krajobrazów – polskiego i skandynawskiego – znajdą odbicie w zagospodarowaniu terenu i małej architekturze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej