OVO Wrocław – montaż paneli z corianu na elewacji

2015-07-28 18:47
Biały corian na elewacji OVO Wrocław, lipiec 2015
Autor: M. Lulko Montaż niewidoczny płyt z białego corianu na elewacji OVO Wrocław, lipiec 2015

Nowa inwestycja we Wrocławiu coraz bliżej ukończenia. Trwa montaż płyt z białego corianu na elewacji OVO Wrocław. Obróbka płyt wymaga wykorzystania m.in. specjalnego plotera frezarskiego. 

Wielofunkcyjny budynek OVO Wrocław, nazywany pierwszym polskim blobem, zaprojektowała pracownia Gottesman-Szmelcman Architecture. Budynek w kształcie gigantycznej kropli będzie mieścił mieszkania, w tym penthouse’y, biura, hotel DoubleTree by Hilton, część usługową, a nawet kasyno.

Najbardziej charakterystyczną cechą obiektu ma być obła bryła. Zaokrąglone kształty podkreśla elewacja pokryta płytami gładkiego białego corianu. Materiał został do Wrocławia sprowadzony z Turcji. W Polsce nie realizowano dotąd podobnej inwestycji, choć we Wrocławiu są jeszcze dwa duże obiekty, w których wykorzystano corian na dużą skalę, Afrykarium i narodowe Forum Muzyki. Elewacja OVO Wrocław pokryta jest płytami, które nie tylko mają znaczne rozmiary, ale muszą mieć dokładnie określoną krzywiznę. Do obróbki corianu zakupiona została  specjalna, jedyna w Polsce maszyna, ploter frezarski 5D.

Obróbka paneli z corianu jest wieloetapowym zadaniem. W pierwszej fazie przeprowadzane jest termoformowanie w dwóch płaszczyznach. Płyty w temperaturze 160-170 stopni Celsjusza stają się plastyczne. Nagrzewanie trwa około 40 minut, tak aby materiał osiągnął jednakową temperaturę na całej grubości 12 mm. Następnie przenosi się go na prasę membranową i poprzez użycie odpowiedniego formy nadaje się mu wybrany kształt. Prasa działa na zasadzie podciśnienia, a uformowany Corian stygnie w niej godzinę – opisuje proces Łukasz Gągało, manager firmy DuPont odpowiedzialny za Corian w Polsce.
Odpowiednio ukształtowane corianowe płyty tnie się używając plotera. Przygotowane elementy trafiają na plac budowy. Następnie osadzane są na wcześniej przygotowanej podkonstrukcji. Stosowany jest przy tym tzw. montaż niewidoczny, konieczny do uzyskania efektu gładkiej elewacji.

Od strony wewnętrznej corianowej płyty montowane są zawieszki. Dzięki nim panel elewacyjny zawieszany jest na podkonstrukcji. Najbardziej skomplikowanym procesem podczas montażu jest odpowiednie spasowanie paneli termoformowanych z panelami płaskimi – opisuje proces Łukasz Gągało.

Okładzina z corianu będzie miała powierzchnię ok. 5500 m2. Pod koniec lipca 2015 praca jest ukończona w połowie, montaż elewacji ma się zakończyć jesienią 2015.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej