Muzeum Polskiej Wódki na terenie Centrum Praskiego Koneser

2018-09-18 12:18
Muzeum Polskiej Wódki
Autor: Centrum Praskie Koneser Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie można zwiedzać od czerwca 2018

Muzeum Polskiej Wódki działa w Warszawie od czerwca 2018. Mieści się w zabytkowym budynku rektyfikacji, w dawnej Wytwórni Wódek "Koneser" na warszawskiej Pradze. Inicjatorem inwestycji na terenie Centrum Praskiego Koneser było Stowarzyszenie Polska Wódka.

Muzeum Polskiej Wódki to szczególne miejsce w Warszawie. Prezentuje kilka wieków historii i tradycji polskiej wódki. Placówka ma przekonać odwiedzających, że Polska jest ojczyzną wódki, a trunek ten powinien być wpisany na listę chronionych oznaczeń geograficznych UE.

Muzeum Polskiej Wódki promuje narodowy trunek

Inicjatorem i patronem muzeum jest Stowarzyszenie Polska Wódka. Stowarzyszeniu zależy na promocji i ochronie interesów polskiej wódki w kraju i na świecie. Wzorem dla Polaków jest doświadczona organizacja Scotch Whisky Association. Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki to bardzo ważny etap promowania tego narodowego trunku. Chodzi zarówno o alkohole produkowane w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. 

Muzeum Polskiej Wódki w Centrum Praskim Koneser

Przypomnijmy, że to właśnie na terenie Centrum Praskiego Koneser w warszawskiej manufakturze "Koneser", przed wielu laty opracowano recepturę i zaczęto produkcję m.in. Wyborowej i Luksusowej. W szczytowym okresie zakład zatrudniał nawet kilkaset osób. Teraz w zabytkowym budynku w stylu neogotyckim z końca XIX w. mieści się muzeum, które rozpowszechnia historię polskiej wódki, a jednocześnie promowuje ten trunek poprzez degustacje, warsztaty edukacyjne i dystrybucję.

Chcemy edukować, pokazywać różnice w aromatach wódek produkowanych z kilku rodzajów zbóż i ziemniaków, a także promować tradycję kulturalnego picia nastawionego na smakowanie – mówi Andrzej Szumowski, szef Stowarzyszenia Polska Wódka.

W muzeum dowiemy się jak przebiegał proces produkcji kiedyś, a jak przebiega dziś. Będzie można zobaczyć jak bardzo zmieniła się technologia produkcji tego trunku.

Muzeum Polskiej Wódki
Autor: Muzeum Polskiej Wódki Projekt rewitalizacji budynku i stworzenia Muzeum Polskiej Wódki otrzymał 2,5 mln zł dofinansowania ze środków UE

Pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki

To jedyne w swoim rodzaju muzeum powstało pomiędzy ulicami Ząbkowską, Markowską, Białostocką i Nieporęcką. Dokładny adres to Plac Konesera.

W nowym muzeum można zobaczyć oryginalne piece z przełomu XIX i XX w., które kiedyś służyły produkcji wódki. Zachowały się również oryginalne elementy wyposażenia gorzelni (m.in. kolumna rektyfikacyjna, stągiew). Do ułożenia podłóg w muzeum wykorzystanie zostanły deski ze starych beczek po alkoholu. We wnetrzach historycznego budynku zachowało się wiele ciekawych elementów architektektonicznych (metalowe schody, rozetowe okna).

W obiekcie powstała również sala kinowa dla 50 osób, w którym rozpoczyna się każda wycieczka po muzeum. Krótki pokaz filmowy ma wprowadzić odwiedzających w wyjątkowy nastrój, a także przybliżyć historię polskiej wódki.

Niewątpliwą atrakcją dla odwiedzających jest taras na trzeciej kondygnacji, z którego można podziwiać całe Centrum Praskie Koneser, a także Pragę i Śródmieście.

Projekt rewitalizacji budynku i stworzenia Muzeum otrzymał 2,5 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Za rewitalizację całego kompleksu Centrum Praskiego Koneser odpowiadają: Grupa Liebrecht & wooD oraz BBI Development. Koncepcję architektoniczną Muzeum Polskiej Wódki stworzył Mirosław Nizio z Nizio Design International, zaś logotyp zaprojektował znany grafik, Andrzej Pągowski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej