Green Wings – architektura zrównoważona z certyfikatem BREEAM

2015-05-22 12:41
Green Wings
Autor: JEMS Architekci

Green Wings – warszawski biurowiec autorstwa pracowni JEMS Architekci. Kształt działki, na której powstał, zdeterminował jego wydłużoną, przełamaną w połowie bryłę – stąd nazwa biurowca, który z lotu ptaka przypomina skrzydła. Budynek spełnia najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju i sprawności energetycznej, co potwierdza wyróżnienie certfikatem BREEAM – stąd z kolei pierwszy człon nazwy biurowca – zielone.

Green Wings to nowoczesny, siedmiokondygnacyjny biurowiec, zapewniający rynkowi warszawskiemu ok. 11 000 m² powierzchni biurowej, z trzykondygnacyjnym podziemnym parkingiem. Oszczędny w formie, monochromatyczny, wyważony w doborze materiałów wykończeniowych – fasady biurowca wykończono szczotkowaną blachą aluminiową, a ściany i stropy wykonano z betonu architektonicznego.

Architektura zrównoważona

Fasada z żaluzji aluminiowych
Budynek nie sąsiaduje z innymi nieruchomościami, dzięki temu ma zapewniony optymalny dostęp światła dziennego do pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach i ze wszystkich stron. Taka ekspozycja budynku zadecydowała m.in. o dość oryginalnym rozwiązaniu na elewacji – zastosowaniu pionowych żaluzji z podwójnej blachy aluminiowej, perforowanej, montowanych prostopadle do fasady budynku. Żaluzje nie tylko zacieniają okna, ograniczając ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza, ale jednocześnie rozpraszają hałas uliczny. Co ciekawe, żaluzje zewnętrzne poddano testom wytrzymałościowym w specjalistycznym tunelu aerodynamicznym Laboratorium Inżynierii Lądowej przy Politechnice Krakowskiej. Obawiano się bowiem, że przy nadmiernych podmuchach wiatru będą się wyginać i wpadać w rezonans. Żaluzje elewacyje testy aerodynamiczne przeszły pomyślnie.

Instalacje, systemy sterowania
W biurowcu zastosowano najnowocześniejsze systemy wentylacji, ogrzewania i chłodzenia (dwustopniowa filtracja powietrza, nawilżanie zimą), indywidualne sterowanie przez użytkowników i monitorowanie zużycia energii elektrycznej, ogrzewania, chłodzenia i wody, także strefowe sterowanie oświetleniem. W przestrzeniach biurowych zapewniony jest komfort akustyczny, nieprzekraczający 35 dB.

Certyfikat BREEAM
Wszystkie te energooszczędne i sprzyjające użytkownikom budynku rozwiązania, nowoczesny system zarządzania obiektem, również ekologiczne materiały wykończeniowe, dbałość o zieleń, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zaowocowały przyznaniem biurowcowi Green Wings trzygwiazdkowego certyfikatu BREEAM ze statusem „very good” w pięciogwiazdkowej skali tych certyfikatów.

Nazwa inwestycji: budynek biurowy Green Wings
Lokalizacja inwestycji: ul. 17 Stycznia 48, Warszawa
Autorzy: JEMS Architekci
Współpraca autorska: architekci Izabela Bednarska, Maria Mermer, Piotr Lisowski, Magdalena Sakowicz
Zespół projektowy: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marek Moskal, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik–Dzikowski
Architektura wnętrz: JEMS Architekci
Architektura krajobrazu: Ogrodownia, Agnieszka Duc, Jakub Kowalczuk, Marta Kuśmierska
Konstrukcja: LGL, Adam Grabowski, Janusz Lenarczyk
Generalny wykonawca: CFE Polska Sp. z o.o.
Inwestor: OKRE Development
Powierzchnia terenu: 3943 m²
Powierzchnia zabudowy: 1866 m²
Powierzchnia użytkowa: 19 899 m²
Powierzchnia całkowita: 22 886 m²
Kubatura: 83 258 m³
Projekt: 2010
Oddanie do użytku: 2014

Firmy zaangażowane w budowę biurowca Green Wings

Fasady aluminiowo-szklane: Buma Factory
Okładziny metalowe fasad: Profil, Władysław Budek
Grzejniki kanałowe: Verano

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej