Dawny SMYK jako CEDET. Warszawa ma kultowy dom towarowy. ZDJĘCIA

2018-05-16 15:54
CEDET Warszawa
Autor: Immobel CEDET Warszawa - dawny SMYK. W budynku znajdują się m.in. bank, restauracja, klub fitness, drogeria, sklep spożywczy oraz kawiarnia. Obiekt zaprojektowano z myślą o osobach niepełnosprawnych, a także z troską o środowisko – przestrzeń wyposażono w nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Zwieńczeniem budowy było umieszczenie na fasadzie CEDET-u wiernej kopii neonu z lat 50., który zdobił ją w czasach PRL-u

Smyk wrócił do nowego CEDETU w Warszawie przy ul. Brackiej. Celem rewitalizacji kultowego domu towarowego było m.in. jego unowocześnienie. W 2006 roku główna bryła Centralnego Domu Towarowego została wpisana do rejestru zabytków, co stanowiło dodatkowe wyzwanie podczas prac modernizacyjnych w latach 2015-2018. Czy inwestycja się udała?

Rewitalizacja kultowego CEDET-u

Za koncept architektoniczny odbudowy CEDET-u odpowiada konsorcjum firm: AMC – Andrzej M. Chołdzyński (Lider Konsorcjum) i RKW Architektur+(Partner Konsorcjum). Aby zrozumieć zamysł architektów, dobrze jest cofnąć się do lat 50. ubiegłego stulecia. Znajdujący się u zbiegu Al. Jerozolimskich, ul. Kruczej i Brackiej Centralny Dom Towarowy powstał tuż po II wojnie światowej. Oddany do użytku w 1952 roku obiekt projektu Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego na dobre wszedł do kanonu europejskiej architektury modernizmu. Wykonany w monolitycznej technologii żelbetowej stanął w samym sercu Warszawy jako egzemplifikacja marzeń o nowoczesnej, awangardowej stolicy. Po pożarze w 1975 roku „Smyk”, którego potoczna nazwa pochodzi od mieszczącego się tam niegdyś sklepu z zabawkami, został pobieżnie odbudowany – pozostawiono ocalałą konstrukcję, zmieniono stolarkę i wystrój wnętrz.

Dawny SMYK Warszawa zniszczony przez pożar

CEDET (Centralny Dom Towarowy) znany wielu mieszkańcom Warszawy jako Dom Towarowy SMYK został zbudowany w latach 50-tych XX wieku. Był handlową wizytówką miasta i miejscem spotkań warszawiaków. 21 września 1975 roku w budynku pojawił się pożar. Ogień pojawił się na szóstym piętrze, a potem objął kilka pięter. Pożar ugaszono po około czterech godzinach, zniszczenia były ogromne. Na szczęście ocalała cała betonowa konstrukcja. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zatarcie łożysk mechanizmu schodów ruchomych. Po tej tragedii CEDET został szybko i niestarannie odbudowany, dlatego nigdy nie odzyskał swojej unikatowej architektury.

Dawny Smyk powróci jako CEDET
Autor: Marzena Sarniewicz Zabytkowe słupy, które zachowały się po dawnym Smyku

Metamorfoza CEDETU (dawnego SMYKA)

W 2011 roku nowym właścicielem budynku dawnego SMYKA został belgijski deweloper Immobel, który postanowił przeprowadzić gruntowną przebudowę obiektu, przeprowadzoną pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków. zgodnie z zapowiedzią modernizacja budynku CEDETU u zbiegu ulic Kruczej i Brackiej rozpoczęła się w 2015 roku i trwała trzy lata. Z dawnego Smyka pozostał jedynie szkielet konstrukcji. Oryginalne zostały jedynie słupy i część konstrukcji, mowa o fasadach. Cała reszta została starannie odtworzona pod bacznym okiem konserwatora zabytków. Obiekt został nie tylko zrewitalizowany, ale również rozbudowany.

Nowa odsłona CEDETU

Na potrzeby odbudowy zabytkowej części inżynierowie firmy Aluprof opracowali indywidualny system ściany słupowo-ryglowej MB-SR110. Dzięki temu możliwa była adaptacja historycznej architektury do współczesnych wymagań technicznych. Przy konstruowaniu systemu wzięto pod uwagę skomplikowany układ statyczny, w którym obciążenia przenoszone są ze słupów na rygle. Funkcjonujące w nim od strony zewnętrznej ozdobne listwy maskujące służą odtworzeniu pierwotnych kształtów zabytkowej fasady.

Z kolei do wykonania półstrukturalnej fasady nowo wzniesionego budynku wykorzystano system MB-SR50N EFEKT. Rozwiązanie to, dzięki zastosowaniu specjalnego systemu mocowania szyb do słupów i rygli, pozwala uzyskać jednolitą i gładką szklaną ścianę podzieloną strukturą pionowych i poziomych linii o szerokości 2 cm. Szczeliny znajdujące się pomiędzy szklanymi polami fasady wypełnione są specjalnym spoiwem silikonowym, co gwarantuje wysoką szczelność konstrukcji i podnosi właściwości izolacyjne. To czynniki szczególnie ważne w przypadku energooszczędnych obiektów użytkowych wystawionych na duże nasłonecznienie, których użytkownicy muszą czuć się komfortowo we wnętrzach bez względu na temperaturę za oknem.

Drugi produkt – system MB-70US – zastosowano do wykonania wymagających dobrej izolacji termicznej i akustycznej okien otwieranych. Mają one niewidoczne skrzydła od strony zewnętrznej, dzięki czemu przechodnie patrzący na elewację nie są w stanie rozróżnić położenia pól sąsiadujących ze sobą okien stałych i otwieranych. Szerokość ram w widoku z zewnątrz jest niewielka, co daje efekt smukłej i lekkiej konstrukcji. Warto dodać, że m.in. dzięki zastosowanym podczas budowy nowoczesnym systemom aluminiowym, CEDET już na etapie projektowym otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

smyk cedet
Autor: Aluprof CEDET już na etapie projektowym otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie Excellent

Czy nowy SMYK będzie zachwycał jak dawniej?

Dawny SMYK powrócił do historycznej nazwy CEDET. Na odbudowanym budynku zawisł również neon, kopia tego, który zdobił budynek w czasach PRL.

"Zawieszenie oryginalnego neonu to zwieńczenie działań związanych z rewitalizacją obiektu. Pierwotnie został on zaprojektowany i wykonany w NRD i był wyrazem podziękowania za udostępnienie pierwszej kondygnacji ówczesnego CDT na potrzeby reklamowe dotyczące NRD-owskich artykułów użytkowych". Taką informację inwestor zamieścił na swojej stronie.

cedet
Autor: Aluprof Twórcami projektu przebudowy i rozbudowy budynku są biura architektoniczne AMC – Andrzej M. Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky

Nazwa inwestycji: Centralny Dom Towarowy
Lokalizacja: Warszawa, al. Jerozolimskie, zbieg ulic Kruczej i Brackiej
Funkcja: handlowo-biurowa
Inwestor: Immobel Poland Sp z o.o.
Generalny wykonawca: Doraco
Projektant: AMC – Andrzej M. Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky
Całkowita powierzchnia: 22 000 m²
Powierzchnia podziemna: 12 000 m²
Powierzchnia handlowa: 7000 m²
Ilość miejsc postojowych: 138
Rozpoczęcie budowy: 2015
Zakończenie budowy: 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej