PLGBC Green Building Symposium

2015-10-21 13:32
Konferencja PLGBC
Autor: PLGBC Konferencja PLGBC

Już po raz piąty, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się PLGBC Green Building Symposium, konferencja poświęcona zielonemu budownictwu. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "Zdrowie, komfort i produktywność, czyli prawdziwe zyski płynące z zielonego budownictwa".

Głównym tematem spotkania były rozważania o efektywności pracowników i na ile ich dobre samopoczucie ma wpływ na zyski firmy. Na komfort użytkownika danego wnętrza wpływa wiele czynników, począwszy od optymalnych warunków cieplnych, świetlnych, dźwiękowych, co wspierane jest zastosowaniem nieszkodliwych materiałów wykończeniowych i ergonomiczne umeblowanie. Na elementy te zwraca się szczególną uwagę w zrównoważonych budynkach – są punktowane podczas oceny według systemów takich, jak LEED czy BREEAM. Julian Treasure, specjalista w dziedzinie akustyki i komunikacji podczas konferencji przypomniał, że dźwięk istniejący w danej przestrzeni, w tle, jest kluczowy dla kwestii porozumiewania się – głównego narzędzia biznesu. Hałas w przestrzeni biurowej powoduje, że pracownicy są mniej pomocni, trudniej pracuje im się w grupie, a ich efektywność wyraźnie maleje. To nie tylko problem biur, ale również szkół, które źle zaprojektowane są środowiskiem, w którym uczniowie mogą tracić aż 50% przekazywanej im przez nauczycieli wiedzy.

Konferencja PLGBC
Autor: PLGBC Konferencja PLGBC w Centrum Nauki Kopernik

Jakie więc środowisko wewnętrzne sprzyja produktywności? Phil Nedin, Global Healthcare Business Leader w Arup, określa jego cechy, wśród których znajdują się m.in. wspomniane wcześniej elementy ogólnego komfortu człowieka, jak również jakość powietrza, estetyka wraz z użyciem określonych kolorów, biofilia czy nawet dobra lokalizacja. Wpływ wnętrza biura na komfort pracowników może być mierzony takimi wskaźnikami, jak absencja w pracy, rotacja na poszczególnych stanowiskach, koszty świadczeń medycznych, wydajność pracy i realizacja terminów. Każdy z tych elementów ma finansowe następstwa dla zatrudniającego.

Uczestnicy trzech paneli dyskusyjnych rozmawiali o tym, w jaki sposób pogodzić komfort pracowników z efektywnością energetyczną biur, jak przedstawiają się światowe trendy w dziedzinie zwiększania komfortu użytkowników wnętrz oraz dlaczego liderzy wybierają zielone biura.
Konferencji towarzyszyło uroczyste rozwiązanie konkursu PLGBC Green Building Awards 2015. Spośród 42 zgłoszonych obiektów w czterech kategoriach, wyłoniono następujących laureatów:
Kategoria I Najlepszy zrealizowany certyfikowany budynek ekologiczny
- Alchemia I (projektant: APA Wojciechowski Sp. z o.o. / inwestor: Torus Sp. z o.o.)
Kategoria II Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu
- Laboratorium Architektury Energooszczędnej Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej (Adam Turecki - koncepcja i idea projektu, Andrzej Rydzewski - dokumentacja projektowa / Politechnika Białostocka)
Kategoria III Najlepszy projekt ekologiczny
- Alchemia II (APA Wojciechowski Sp. z o.o./ Torus Sp. z o.o.)
Kategoria IV Green Product of the Year
- STEICO LVL (STEICO CEE Sp. z o.o.)

Piąta edycja Sympozjum zgromadziła około 150 uczestników, wśród nich managerów, inwestorów, architektów, zarządców nieruchomości, projektantów, deweloperów oraz potencjalnych najemców zielonych budynków. Wszyscy mieli możliwość wziąć udział w wieczornej sesji networkingowej podczas cocktail party. Jako organizator PLGBC otrzymało pod adresem tegorocznej konferencji szereg bardzo pozytywnych komentarzy, zarówno od uczestników poprzednich edycji, jak i tych, którzy wcześniej nie mieli okazji brać udziału w naszym Sympozjum. Jest nam tym bardziej miło i serdecznie zapraszamy do współpracy i uczestnictwa w przyszłorocznej konferencji.

Na koniec kilka słów o organizatorze. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC – Polish Green Building Council) po pozarządowa  organizacja, której celem jest wywarcie pozytywnego wpływu na sektor budownictwa w Polsce, poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej, promowanie przekształceń projektowania, budowania i użytkowania budynków w całym kraju tak, aby przyniosło to korzyść zarówno jego mieszkańcom, środowisku, jak i wszystkim uczestnikom procesu budowlanego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej