Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Relacje

Monitoring Rynku Budowlanego ASM: spadki, spadki...

Tagi:
ASM
,
budownictwo
,
konferencja

Nie powiało zbytnim optymizmem na kolejnej – już 19. – konferencji organizowanej przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku z cyklu Monitoring Rynku Budowlanego. Rok 2016 był, tak jak zresztą i poprzednie lata, nie za dobry dla budownictwa w Polsce. Poprawa prognozowana jest na rok 2017 lub nawet 2018...

Podczas konferencji Monitoring Rynku Budowlanego 2016 eksperci ASM omówili wyniki wielu wskaźników opisujących sytuację w budownictwie. Po pierwszych III kwartałach 2016 roku produkcja budowlano-montażowa wyniosła jedynie 48 mld zł. Dużym rynkowym rozczarowaniem jest budownictwo inżynieryjne, w którym produkcja wyniosła blisko 23 mld zł, czyli aż o 22,6% mniej niż po III kw. 2015. Po ujemnej dynamice produkcji budowlano-montażowej w I kw. 2016 roku, w kolejnych miesiącach spodziewano się jednak szybszego wzrostu sektora. W tym optymistycznym podejściu brano oczywiście pod uwagę możliwe spadki spowodowane opóźnieniami w ogłaszaniu nowych przetargów związanych z infrastrukturą drogową i kolejową, ale mimo to prognozowano, że II kwartał okaże się zabłyśnie światełkiem wychodzenia z zapaści. Niestety, kolejne miesiące objawiły się ponownie dwucyfrowym spadkiem. Po pierwszych III kw. 2016 roku produkcja budowlano-montażowa była o 15,4% niższa, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Galeria
Pokaz slajdów:

Eksperci ASM uważają, że głównym powodem spadków w budownictwie okazały się przesunięcia przetargowe, co świadczy o uzależnieniu budownictwa od finansowania UE. Złą sytuację w branży budowlanej pogłębiło budownictwo niemieszkalne, w którym dynamika wyniosła minus 14,3%. Jedyny pozytywny wpływ na branżę miało budownictwo mieszkaniowe, w którym produkcja była o 8% wyższa niż analogicznie po III kw. 2015. O pozytywnej sytuacji w mieszkalnictwie świadczą również dane dotyczące liczby mieszkań oddanych do użytkowania – 112 337 przez dziewięć miesięcy, czyli o 10,9% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Niekorzystne wskaźniki dla budownictwie, niepewna kondycja firm budowlanych to przede wszystkim zahamowanie rynku pracy i deklarowane przez pracodawców większe redukcje. Z drugiej jednak strony rynek budowlany cierpi na brak fachowców. Po II kwartale 2016 w branży odnotowano około 10 tysięcy wolnych miejsc pracy, a niedobór wykwalifikowanej kadry jest postrzegany przez firmy budowlane jako duży problem.
Co czeka budownictwo w najbliższym czasie? Eksperci ASM wykazują bardzo ostrożny optymizm w prognozach na kolejny rok. Szacują wzrost wskaźników na koniec 2017, jednak te wyniki i tak będą niższe niż w roku 2015.

Podczas konferencji ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku znalazło się jeszcze miejsce dla omówienia „zielonych trendów” w budownictwie europejskim (z udziałem gości zagranicznych), a całość zakończył panel marketingowy, który dotyczył komunikacji z nowym pokoleniem konsumentów.

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: