Skandynawowie widzą dużą szansę na nowe inwestycje na Warmii i Mazurach

2013-09-13 13:32
Warmia i Mazury
Autor: Cushman & Wakefield

Władze województwa warmińsko-mazurskiego przedstawiły spójną wizję możliwości inwestycyjnych dla krajów Skandynawii wraz z ofertą eksportową. Skandynawowie doceniają relatywnie niskie koszty produkcji, dobrze wykwalifikowaną kadrę, stale powiększający się rynek zbytu i rosnący popyt Warmii i Mazur oraz zapowiadają nowe inwestycje.

Zaproszenie Warmii i Mazur do dyskusji o współpracy regionu ze Skandynawią oraz oczekiwaniach inwestorów przyjęli m.in. przedstawiciele skandynawskich firm i placówek dyplomatycznych, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland, ABSL) oraz Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC).

Rok temu podczas pierwszego spotkania z inwestorami ze Skandynawii władze województwa poznali potrzeby i wymagania firm ze Szwecji, Danii, Finlandii i Norwegii. Teraz potencjalnym inwestorom została przedstawiona specjalnie przygotowana kompleksowa oferta dot. możliwości inwestycyjnych.

Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, podkreślał zalety Warmii i Mazury: bliśkość geograficzna ze Skandynawią, podobne warunki przyrodnicze, sąsiedztwo rynku rosyjskiego w obwodzie kalinigradzkim. Atutami inwestycyjnymi są bez wątpienia wykwalifikowana kadra, potencjał technologiczny, niskie koszty pracy, zwolnienia podatkowe i granty, a także przykład inwestorów, którzy już odnieśli w Polsce sukces.

Carsten Nilsen, przewodniczący Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej mówił, że skandynawscy przedsiębiorcy coraz chętniej spoglądają w stronę Polski, jako miejsca do inwestycji i szukają godnych zaufania partnerów, doceniają dobrze wykształcone kadry, stawiają na innowacje rozwiązania i nowe technologie. Ale zwracał uwagę na wiele przeszkód, jak np. różnice w kulturze handlowej, silne rynkowe współzawodnictwo i nadal zbyt duża biurokracja w polskiej administracji.

Kraje skandynawskie zajmują 5. miejsce pod względem wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce i łącznie do tej pory zainwestowały blisko 9,5 mld euro. W Polsce działa już ok. 2 tys. firm ze Skandynawii w takich branżach, jak meblarstwo, telekomunikacja czy motoryzacja. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów, w których inwestują Skandynawowie, ale wartość tych inwestycji jest zaledwie na poziomie ok. 0,4 proc. To pokazuje, że Polska ma nadal ogromny potencjał.

prospect in poland
Autor: Bluevine Consulting Przedsiębiorcy ze Skandynawii gościli w Pasłęku na początku września 2013 r. Od lewej: Antti Pohjonen, prezes, Sand Valley Compny; Carsten Nilsen, przewodniczący, SPCC
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej