ZUS wspiera Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

2014-10-21 17:39
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Autor: Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie Podpisanie listu intencyjnego o współpracy miedzy ZUS a Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Z lewej Zbigniew Derdziuk (prezes ZUS) i Dariusz Blocher (prezes Budimeksu)

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie zyskało nowego instytucjonalnego sojusznika. Od początku inicjatywę firm budowlanych popiera Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), teraz pomoc i współpracę zadeklarował Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Pomiędzy ZUS a Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie został podpisany list intencyjny, który ma  zainicjować współpracę między ZUS i beneficjentami Porozumienia w zakresie podniesienia bezpieczeństwa w grupie małych i średnich firm budowlanych - podwykonawców dużych spółek budowlanych. Ze strony Porozumienia dokument podpisał Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, który obecnie przewodniczy Porozumieniu (poprzednio funkcję tę pełnił Krzysztof Andrulewicz, prezes Skanska, po prezydencji Budimeksu pałeczkę przejmie prezes kolejnej firmy-sygnatariusza Porozumienia), ZUS reprezentował prezes Zbigniew Derdziuk. 

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie liczy na wsparcie ZUS w tworzeniu procedur bezpiecznej pracy na placach budów, gdzie nadal notowanych jest zbyt dużo wypadków (budownictwo jest od dawna niechlubnym liderem statystyk wypadkowych, w tym tych najcięższych i śmiertelnych). Porozumienie opracowuje obligatoryjne dla sygnatariuszy programy szkoleniowe dedykowane poszczególnym grupom pracowników budownictwa, wprowadzane są wspólne standardy BHP na budowie. ZUS również wykonuje zadania z zakresu prewencji wypadkowej. Porozumienie wesprze ZUS w identyfikacji potrzeb małych i średnich firm budowlanych w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa pracy, pomoże dotrzeć do tej grupy firm z informacją na temat „Programu dofinansowania działań skierowanych na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej, prowadzonych przez płatników składek”.

Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie podpisało dotychczas 8 firm: Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex-Mostostal, Skanska i Warbud. Na budowach tych firm obowiązują niektóre wspólne dokumenty, m.in. w umowach z podwykonawcami obowiązuje identyczny wzór załącznika odnośnie wymagań BHP (np. opracowywanie Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót, we wszystkich firmach obowiązują jednolite wytyczne do przeprowadzenia szkoleń informacyjnych). Porozumienie pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami. Od stycznia 2014 na wszystkich budowach tych ośmiu firm rozpoczął się proces wdrożenia okularów ochronnych.

Więcej o Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej