Zmiany w warunkach technicznych – komentarz deweloperów

2016-08-09 12:57
Apartamentowce Angel River we Wrocławiu
Autor: MAĆKÓW Pracownia Projektowa sp. z o.o. Wizualizacja Apartamentowców Angel River we Wrocławiu

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa szykuje zmiany w Rozporządzeniu o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jeśli projekt zostanie przyjęty, zostaną zniesione niektóre ograniczenia w projektowaniu pomieszczeń w mieszkaniach. Taki zapis z pewnością da deweloperom większą swobodę w budowaniu, ale czy potencjalni nabywcy na tym skorzystają...

 

Oto co mówią deweloperzy, komentując planowane zmiany.

Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development:
Zaproponowane zmiany mogą być częścią przygotowań do wprowadzenia rządowego programu Mieszkanie Plus. Niewykluczone, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce dostosować normy do niskich kosztów budowy tanich mieszkań na wynajem.
RED Real Estate Development nie zamierza wprowadzać zmian. Dzięki temu nasi klienci będą mieli pewność zachowania najwyższych norm, nawet jeśli nie będzie to odgórnie wymagane. Nadal będziemy proponować autorski Standard RED Plus, który charakteryzuje wysoka jakość materiałów i prac, a także przemyślane projekty mieszkań i części wspólnych.
Oczywiście zmiany dadzą większą swobodę deweloperom. Warto jednak zauważyć, że osób oczekujących nietypowych rozwiązań – chociażby „mikroskopijnych” mieszkań – jest niewiele. Widać to na przykładzie budowanych według „starych” zasad kawalerek. Takie mieszkania stanowią niewielki ułamek rynku nieruchomości – kupiło je 5% Polaków przebadanych przez TNS Polska. Zapotrzebowanie na „mikroskopijne” lokale będzie z pewnością jeszcze mniejsze.
Większość klientów szuka nieruchomości trzy- i dwupokojowych, które mają około 50 m². Co ciekawe, cały czas obserwujemy zapotrzebowanie na coraz to większe przestrzenie. To z pewnością sprawi, że deweloperzy nadal będą budować na „starych” zasadach.
Lokale powinny być projektowane tak, by właściciele mogli je w łatwy sposób przebudować, na przykład z kawalerek na dwupokojowe czy nawet z trzypokojowych na czteropokojowe. To bardzo ważne dla klientów, którzy coraz częściej zdają sobie sprawę, że w pewnym momencie życia ich sytuacja rodzinna może ulec zmianie. Budowanie „mikroskopijnych” mieszkań nie daje takich możliwości.
Naszym zdaniem zmiany nie wpłyną na rynek inwestycji luksusowych. Oczywiście znajdą się inwestorzy, dla których możliwość tworzenia „mikroskopijnych” mieszkań okaże się szansą na zdobycie nowych klientów. Niemniej firmy, które stawiają na jakość i komfort, będą wierne dotychczasowym normom. Powód jest prosty – dotychczasowe standardy chronią klienta. Nowe zasady mogą sprawić, że pokusa zakupienia mieszkania w niskiej cenie, wpłynie na jego jakość. Będzie ono gorzej zagospodarowane i mniej funkcjonalne. W ostatecznym rozrachunku klient nie zyska lecz straci.

Sebastian Bieńkowski, dyrektor techniczny Angel Poland Group:
Przygotowywane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przepisy będą zmianą na lepsze. Umożliwią projektowanie i budowanie mieszkań bez ograniczeń wynikających z przepisów i wytycznych aktualnie narzuconych w Warunkach Technicznych, a które zostały ustalone kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat wcześniej i w chwili obecnej nie przystają do oczekiwań rynkowych oraz możliwości jakie dają nowe rozwiązania m.in. w zakresie instalacji sanitarnych i mechanicznych.
Z pewnością rynek zostanie nasycony dużo większą liczbą małych mieszkań, mniejszych niż dotychczasowe, które przy spełnieniu przepisów miały metraże około 25 m2. Możemy spodziewać się wielu inwestycji z „mikromieszkaniami” poniżej 20 m².

Ewa Przeździecka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Unidevelopment S.A.:
Z punktu widzenia deweloperów elementem, który firmy te muszą brać pod uwagę w równie dużym stopniu, jak obowiązujące przepisy, są potrzeby klientów. Analiza oczekiwań potencjalnych nabywców i dopasowanie do nich oferty jest niezbędne w celu uzyskania dobrych wyników sprzedaży. Firmy realizujące inwestycje mieszkaniowe, które biorą pod uwagę opinie klientów, współpracują również z wykwalifikowanymi biurami projektowymi. W efekcie takiej bliskiej kooperacji powstają projekty spełniające wymagania rynkowe, a zarazem ergonomiczne i praktyczne. Warto zaznaczyć, że obecnie również klienci przykładają dużą uwagę do funkcjonalności pomieszczeń i możliwości zagospodarowania ich zgodnie ze swoimi potrzebami. Jeśli lokal w danej inwestycji nie spełni oczekiwań, potencjalni nabywcy mogą zrezygnować z kupna i poszukać oferty zgodnej z ich wymaganiami. Sprzyja temu z pewnością obecna sytuacja na rynku. W związku z dużą podażą nowych mieszkań klienci mogą wybierać spośród wielu osiedli.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej