Warto rozmawiać o BIM

2017-12-13 13:27
BIM Day 2017
Autor: Autodesk BIM Day 2017

O roli BIM w procesie projektowania i realizacji inwestycji budowlanych oraz miejscu, jakie zajmuje BIM w kontekście wyzwań i przyszłości polskiej branży budowlanej dyskutowano podczas konferencji "BIM Day 2017. BIM – polska perspektywa: budowa XXI wieku".

– BIM nie jest narzędziem, metodą czy technologią. Jest koncepcją międzybranżowej współpracy na każdym etapie pracy nad obiektem budowlanym i infrastrukturalnym. Oznacza transparentność procesów i realną komunikację między poszczególnymi stronami. Kolejna edycja konferencji BIM Day pokazała, że warto rozmawiać o BIM w szerokim gronie, włączając do dyskusji wszystkie strony zaangażowane w proces inwestycyjno-budowlany – podsumował to wydarzenie Przemysław Nogaj, AEC Territory Sales Executive, Autodesk.

Konferencja BIM Day 2017 zgromadziła ponad 400 architektów, projektantów instalacji i konstrukcji, inżynierów lądowych i wodnych, wykonawców i inwestorów na rynku budowlanym, zarówno w obszarze obiektów kubaturowych, jak i infrastrukturalnych. Merytoryczny wkład w BIM Day miało 45 międzynarodowych prelegentów, dzięki którym udało się stworzyć program składający się blisko z 20 sesji związanych z różnymi obszarami BIM.

W sesji plenarnej BIM – trendy, strategie, doświadczenia, rozwiązania wzięli udział przedstawiciele Autodesk: Joachim Dekker i Emmanuel Di Giacomo, Konrad Pleban reprezentujący Dell, Mark Costello z działającej m.in. w Irlandii firmy HFB, Sharif Ben Chamach z holenderskiego RPS, Mateusz Turecki z Budimexu oraz Michał Skorupski – przedstawiciel KPMG. Bardzo ważnym elementem spotkania była debata BIM – jak skutecznie współpracować. W dyskusji uczestniczyli: Agnieszka Kalinowska-Sołtys (APA Wojciechowski), Tomasz Franczewski (Budimex), Dominik Harpula (Bouygues Immobilier Polska) oraz Daniel Malujda (Aquanet). Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o świadomości i stosowaniu BIM w Polsce, wzajemnych oczekiwaniach architekt – wykonawca – inwestor, efektywnej współpracy i wzorcach zagranicznych.

Uczestnicy BIM Day 2017 mieli do wyboru 4 główne ścieżki branżowe: legislacja i standardy, BIM dla inwestorów i wykonawców, BIM w infrastrukturze, BIM dla architektów, konstruktorów, instalatorów oraz dodatkową ścieżkę: technologie dla branży. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prowadzona przez SARP sesja o BIM w zamówieniach publicznych, w której przedmiotem dyskusji była m.in. współpraca pomiędzy zamawiającym a wykonawcami, a także sesja o uwarunkowaniach legislacyjnych i edukacji BIM w Polsce, w której udział wzięli przedstawiciele SARP, PZITB oraz PZPB. Dobrymi praktykami i doświadczeniami w podzieliły się firmy: Arup, Budimex, CADach, Konstruktor, Lafrentz Polska, Murapol, Skanska, SUD Polska, TB Poland, Tequm oraz Warbud. Powodzeniem cieszyły się również techniczne sesje zgłębiające tajniki trzech rozwiązań: Autodesk Revit, Autodesk Dynamo Studio i Autodesk InfraWorks. W przerwach pomiędzy sesjami na uczestników czekała interaktywna część wystawowa przygotowana przez partnerów konferencji, a także „Strefa Innowacji”, zapraszająca do świata VR i przetestowania najnowszych skanerów laserowych, nowoczesnych tabletów, stacji roboczych i innych innowacyjnych technologii dla branży architektoniczno-budowlanej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej