PSPS zaleca – zważ styropian przed zakupem

2013-01-23 14:44
Program Gwarantowany Styropian
Autor: PSPS PSPS zaleca ważenie styropianu przed zakupem

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) chce, by styropian oferowany na rynku był jak najwyższej jakości, a przynajmniej o jakości gwarantowanej na etykiecie. W tym celu PSPS uruchomiło program “Gwarantowany styropian", którego jednym z elementów jest zachęcanie kupujących do ważenia styropianu, by w ten sposób skontrolować jakość wyrobu. Obecnie w Polsce jest ponad 70 producentów styropianu i nie wszyscy produkują to, co oficjalnie deklarują.

PSPS uważa, że występuje związek między gęstością styropianu (wyrażoną jego wagą) a najistotniejszymi dla jakości wyrobu cechami deklarowanymi przez jego producentów: współczynnikiem przewodzenia ciepła – lambda, oraz naprężeniami ściskającymi – CS (10). Żeby potwierdzić tę tezę, PSPS zlecił Instytutowi Techniki Budowlanej (ITB) przeprowadzenie, pierwszego w historii, adekwatnego projektu badawczego. Został on przeprowadzony na próbkach znajdujących się już w ITB i uzupełnionych o próbki dostarczone z rynku przez PSPS.

"Gwarantowany styropian"

Wyniki analiz pozwoliły na określenie minimalnych poziomów gęstości jednego metra sześciennego występujących na rynku odmian styropianu przeznaczonych do izolacji cieplnej budynków.
- Wskazania te wykorzystywane są jako sugerowane minima w Programie “Gwarantowany styropian”, a opracowana metoda umożliwia wszystkim użytkownikom samodzielną wstępną weryfikację jakości styropianu. To nowatorskie podejście do oceny polskiego rynku wyrobów styropianowych dla budownictwa – wyjaśnia Kamil Kiejna, prezes PSPS. Według PSPS, jeśli waga wybranej paczki jest zgodna z sugerowaną, można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać zgodności parametrów izolacyjnych i wytrzymałościowych z deklaracją producenta, chociaż pewność dają oczywiście jedynie pełne badania laboratoryjne. Wbrew pozorom takie jednostkowe badanie właściwości styropianu nie jest drogie – jak podał Marek Kaproń, zastępca dyrektora ITB, to koszt około 1000 zł (to niewiele w porównaniu z kosztami ocieplania). Badanie trwa 1 dzień, trochę dłużej trwają formalności, trzeba też się liczyć z oczekiwaniem na wolny termin w laboratorium.

Styropian z dodatkową etykietą

Producenci, którzy przystępują do programu „Gwarantowany styropian” są zobligowani do umieszczania na paczkach styropianu dodatkowej etykiety (wielkości 10x30 cm) z informacją o najważniejszych cechach wyrobu: odporność na odkształcenia, współczynnik przewodzenia ciepła D oraz minimalna waga danej odmiany styropianu. Ma to ułatwić przysłowiowemu Kowalskiemu podczas zakupów w hurtowni porównanie z rzeczywistą wagą paczki. Ale jak twierdzi PSPS, nie tylko konsument indywidualny jest odbiorcą programu „Gwarantowany styropian”. Stowarzyszenie prowadzi rozmowy z hurtowniami i składami budowlanymi, by ich pracownicy również dokonywali wstępnych wagowych oględzin. W ten sposób mogą bowiem wstępnie wyeliminować produkty o jakości niezgodnej z deklarowaną przez producenta, unikną tym samym odpowiedzialności za wprowadzanie na rynek materiałów budowlanych niezgodnych z normami.

Obecny na prezentacji styropianowego projektu badawczego Jacek Szer, zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zapewnił, że roześle wyniki badania ITB do podległych inspektoratów i zapewne, na ile się da je wykorzystać do celów kontrolnych nadzoru budowlanego, będą one wykorzystane.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Przypomnijmy jeszcze, że Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu powstało w roku 2009. Zrzesza obecnie 25 producentów izolacyjnych płyt styropianowych, którzy reprezentują 70% rynku. Wszyscy będą uczestniczyć w programie „Gwarantowany styropian”, a więc będzie to miało duży wpływ na jakość znajdującego się na rynku styropianu. PSPS uczestniczy ponadto w współtworzeniu norm technicznych i przepisów prawnych dotyczących produkcji i zastosowań styropianu do izolacji w budownictwie, prowadzi działania edukacyjne wśród producentów i konsumentów.

Logo Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu
Autor: PSPS
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej