Państwo będzie pożyczać na budowę mieszkań

2015-06-16 12:22
Warszawskie osiedle mieszkaniowe Miasto Wola. I etap nowej inwestycji
Autor: 4AM Architekci Warszawskie osiedle mieszkaniowe Miasto Wola. I etap nowej inwestycji

Coś drgnęło w rządowych pomysłach popierania budownictwa mieszkaniowego. Rada ministrów zaakceptowała nowelizację ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Od pracy Sejmu zależy, czy już w tym roku rozpocznie się rządowy program finansowania społecznego budownictwa czynszowego.

Na czym ma polegać ów program budownictwa mieszkaniowego? Otóż, chodzi o preferencyjne kredyty i gwarancje nabycia emisji obligacji udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Źródłem finansowania ma być  Fundusz Dopłat. Finansowanie zwrotne ma być udzielane towarzystwom budownictwa społecznego, spółdzielniom mieszkaniowym oraz spółkom gminnym. Jak szacują rządowi eksperci, w ramach tego programu w ciągu najbliższych 10 lat miałoby powstać 30 tysięcy nowych mieszkań. Na realizację tego programu w ciągu 10 lat na zasilenie Funduszu Dopłat ma być wyasygnowana kwota prawie 752 mln zł, co pozwoli na udzielenie kredytów o łącznej kwocie ponad 4 mld zł.

Celem wprowadzenia nowych przepisów ma być reaktywacja społecznego budownictwa pod wynajem. Beneficjentami programu mają być ludzie młodzi oraz rodziny z dziećmi, osiągające niskie bądź umiarkowane dochody, ale wyższe od kwot, które decydują o ubieganiu się o lokal komunalny lub za niskie, by otrzymać kredyt mieszkaniowy. Program dopłat może być łączony z programem  „Mieszkanie dla Młodych”.
Istotną zmianą jest w proponowanej nowelizacji ustawy jest określenie maksymalnej wysokości dochodów gospodarstwa domowego, która uprawnia do ubiegania się o najem lokalu. Zaproponowano zasadę, że średni miesięczny dochód gospodarstwa w roku poprzedzającym nie może przekroczyć:
 -    80% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
 -  120% w gospodarstwie 2-osobowym,
 -  165% gospodarstwie 3-osobowym,
 -  200% w 4-osobowym,
 -  200% w gospodarstwie powyżej 4 osób, powiększone o 40% na każdą następną osobę w tym gospodarstwie (podstawą będzie ostatnio ogłoszone przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny).

Najemca mieszkania będzie musiał co dwa lata składać wynajmującemu lokal deklarację o miesięcznym dochodzie w roku poprzednim. Mieszkania wybudowane przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego nie będą wyodrębniane na własność. Jednak najważniejszą kwestią mieszkań na wynajem jest wysokość czynszu. W przypadku nowych mieszkań pod wynajem, np. dla lokali wybudowanych przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego limit ten ustalono na poziomie 5% wartości odtworzeniowej, co oznacza, że czynsz w tych mieszkaniach powinien być niższy niż stawki na rynku komercyjnym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej