Nowe prawo zamówień publicznych to bankructwo wykonawców. WIDEO

2012-07-24 10:46
Witold Jarzyński, Forum Obywatelskiego Rozwoju
Autor: www.newseria.pl

Bankructwo dotyka głównie budownictwo. W ciągu zaledwie 5 miesięcy upadłość ogłosiło blisko 300 firm z tego sektora. Co gorsza eksperci szacują, że do końca 2012 roku, liczba to może wzrosnąć do 800, co będzie najgorszym wynikiem od 8 lat. Czy nowe prawo zamówień publicznych ochroni firmy budowlane przed kryzysem? Sprawę komentuje Witold Jarzyński z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).

Wojna cenowa przy zdobywaniu kontraktów w przetargach oraz rosnące zatory płatnicze spowodowały, że firmy budowlane upadają. Od stycznia do maja 2012 roku bankructwo ogłosiło 85 spółek z branży, czyli o 60% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Nowe prawo zamówień publicznych ochroni firmy budowlane?

Receptą na poprawę sytuacji w branży ma być nowe prawo zamówień publicznych. Wielu uważa, że zmiany te są konieczne, ponieważ niektórzy wykonawcy biorą udział w przetargach z propozycjami poniżej kosztów realizacji. Są i tacy, którzy pomysł krytykują. Chodzi przede wszystkim o przepis, który umożliwi wykluczenie wykonawcy, z powodu różnorakich błędów, z rynku zamówień publicznych na następne trzy lata.

– To złe i korupcjogenne rozwiązanie – komentuje Witold Jarzyński, ekspert Fundacji Obywatelskiego Rozwoju (FOR):

Nowe prawo zamówień publicznych a prawo unijne

Dyrektywa obronna 2009/81/WE koordynuje procedury udzielania zamówień publicznych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa na terenie UE. Termin jej implementacji minął prawie rok temu. Grozi nam skarga Komisji Europejskiej do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Przeciwnicy proponowanych zmian uważają, że kontrowersyjny przepis wykracza poza zapisy dyrektywy. Najlepiej byłoby, gdyby przepisy, które nie są związane z dyrektywą obronną zostały wyłączone z ustawy, wprowadzającą tę dyrektywę. Przypomnijmy, że projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i aktualnie zajmuje się nim sejowa podkomisja, która analizuje zgłaszane przez wykonawców propozycje zmian do projektu. Kolejne posiedzenie podkomisji ma odbyć się 26 lipca.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej