Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Wieści z rynku

Nowa Ruda: zabytkowy rynek w nowej odsłonie

Tagi:
Nowa Ruda
,
remont
,
rynek
,
zabytek

Zabytkowy rynek w Nowej Rudzie przeszedł kompleksowy remont. Oficjalne otwarcie odnowionej przestrzeni odbyło się 1 października. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz województwa dolnoślaskiego oraz lokalni samorządowcy. Koszt remontu wyniósł ponad 11 mln złotych.

Galeria
Pokaz slajdów:

Noworudzki Rynek przeszedł kompleksowy remont. Przebudowa objęła zabytkową część miasta wraz z restauracją Ratusza. Całkowita wartość projektu wyniosła 11 812 tys. złotych netto, z czego ponad 6 mln złotych to dofinansowanie z Funduszu Europejskiego.

Przeczytaj również: Warszawa: szpital przy Niekłańskiej będzie większy

Prace remontowe - zakres

Modernizacja zabytkowej inwestycji obejmowała m.in.: wymianę nawierzchni na wykonaną z kostki granitowej i częściowo z miejscowego piaskowca oraz z kostki bazaltowej. Ponadto, remont objął:

  • odnowienie elewacji Ratusza i jej detali, renowację stolarki okiennej i drzwiowej,
  • renowację rzeźby św. J. Chrzciciela: oczyszczenie, uzupełnienie brakujących elementów i zabezpieczenie przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, wraz z oświetleniem obiektu,
  • budowę parkingu z kostki betonowej na zapleczu ul. Bohaterów Getta: budowa toalety publicznej dla turystów wraz z niezbędną infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, wykonanie fontanny przyściennej zasilanej z ujęcia po starym browarze, zagospodarowanie zieleni, budowa schodów terenowych i murku oporowego, wykonanie oświetlenia.

Rynek w nowej odsłonie

Oficjalne otwarcie nowej płyty zabytkowego Rynku odbyło się 1 października 2011 roku.
W uroczystości wzięli udział: marszałek Dolnego Śląska - Rafał Jurkowlaniec oraz lokalni samorządowcy. Wydarzenie zainicjowało odegranie w samo południe, hejnału z wieży Ratusza. Uroczystości towarzyszyły występy artystyczne oraz pokaz sztucznych ogni.
Noworudzki rynek jest zlokalizowany na obszarze zidentyfikowanym w Lokalnym Programie Rewitalizacji miasta Nowa Ruda na lata 2008 - 2015, jako obszar do rewitalizacji.
Remont był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Prace remontowe wykonało konsorcjum firm, którego liderem była warszawska spółka budowlana Lindner Polska.


Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: