MIB wspiera koalicję na rzecz uczciwego budownictwa

2017-03-17 18:01
Konferencja Chcemy uczciwego budownictwa
Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Uczciwość polega przede wszystkim na dialogu z partnerem. Dialog z przedsiębiorcami i branżą jest niezbędny przy tworzeniu prawa. Dziś ten dialog ma charakter instytucjonalny – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji "Chcemy uczciwego budownictwa", która odbyła się 17 marca 2017 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało na swojej stronie internetowej, że minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski uczestniczyli w konferencji „Chcemy uczciwego budownictwa”. Minister Adamczyk zapewnił, że m.in. dzięki nowym standardom budownictwa drogowego, które resort i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowały wspólnie z przedstawicielami firm wykonawczych, działalność w sektorze budowlanym jest bezpieczniejsza dla przedsiębiorców. Eksperci, pracujący na co dzień w ramach Rady Ekspertów, opracowali nowe standardy zamówień publicznych i zasady dotyczące procesu optymalizacji budowy inwestycji infrastrukturalnych.

– Po latach przychodzi czas na dyskusję, jak uczciwie i etycznie konkurować w zamówieniach publicznych – podkreślił minister Adamczyk. Jak dodał, w resorcie kładziony jest nacisk na eliminowanie z przestrzeni prawnej takich przepisów, które są nieostre i pozwalają bardzo szeroko interpretować obowiązujące prawo, a przez to pozwalają na nieuczciwość.

– W projekcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego zawarto zapisy, które określają odpowiedzialność uczestników procesu inwestycyjnego i je precyzują. Zasady uczciwości muszą być bowiem określane normami prawa – wskazał A. Adamczyk. Jak dodał wiceminister Tomasz Żuchowski, rząd powinien dokładać starań, by stawiać na uczciwość: eliminować dwuznaczne zapisy w prawie, ale również dawać narzędzia swobodnego kształtowania realizacji inwestycji, wskazujące odpowiedzialność wykonawców.

– Istotą naszych działań jest utrzymywanie relacji i dialog z branżą - istotą działań rządu jest uczciwość – podkreślił Tomasz Żuchowski.

Od lat zmorą branży budowlanej są szara strefa i nieuczciwa konkurencja. Jej ofiarą padają uczciwi przedsiębiorcy, ich pracownicy oraz konsumenci. Budowlany serwis branżowy Murator Plus zaproponował stworzenie koalicji, która upomni się o ich interes i przeciwstawi patologiom w różnych sferach budownictwa. Uczciwa konkurencja jest bardzo ważna w gospodarce wolnorynkowej. Tylko wtedy, gdy przestrzegane są jej reguły, rośnie wydajność firm i rozwija się przedsiębiorczość, zaś konsumenci mają większy wybór towarów i usług. Poprawia się też ich jakość i spadają ceny.

W konferencji uczestniczyli również prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał, prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk, główny inspektor nadzoru budowlanego Jacek Szer oraz zastępca głównego inspektora pracy Dariusz Mińkowski.

Koalicją na rzecz uczciwego budownictwa zainteresowały się do tej pory m.in. Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Związek Polskie Okna i Drzwi, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

Sygnatariusze_loga
Autor: Muratorplus.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej