Konkurs na najlepszy obiekt sportowy i rekreacyjny. Polska edycja bramką do międzynarodowej rywalizacji

2012-11-20 12:29
Konkurs Najlepszy obiekt sportowo-rekreacyjny
Autor: IAKS Polska

Polską edycję konkursu na "Najlepszy Obiekt Sportowy i Rekreacyjny" organizują Polski Komitet Olimpijski (PKOl) wraz z Polskim Komitetem Paraolimpijskim (PKPar), Polskim Stowarzyszeniem Rozwoju Infrastruktury Sportu i Rekreacji (IAKS Polska) oraz Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). W konkursie zostaną nagrodzone obiekty o wybitnych walorach architektonicznych i funkcjonalnych, które powstały z dbałością o ochronę środowiska naturalnego i są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W konkursie są dwie kategorie nagród: "Najlepszy Obiekt Sportowy i Rekreacyjny" oraz "Najlepszy Obiekt bez Barier".

Laureaci polskiego konkursu - nad którym patronat honorowy objął Prezydent RP Bronisław Komorowski - wezmą udział w jego międzynarodowej edycji. Konkurs jest organizowany od 1987 roku przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski i IAKS International.

- W ostatnim czasie powstało w naszym kraju wiele nowoczesnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Są to zarówno duże stadiony zbudowane lub zmodernizowane w związku z organizacją EURO 2012, jak również średnie i małe obiekty. Dlatego postanowiliśmy zainaugurować konkurs w Polsce i promować krajowe obiekty sportowe na arenie międzynarodowej . W ten sposób urzeczywistniamy cel Międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego, jakim jest upowszechnianie sportu w poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko naturalne – wyjaśnia Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl.

Do konkursu można zgłosić nie tylko obiekty najnowsze. Liczy się ostanie 5 lat, jednak obiekty musiały zostać oddane do użytkowania nie później niż 31 grudnia 2011. Mogą to być m.in. zbudowane niedawno czy zmodernizowane stadiony, boiska piłkarskie (w tym „Orliki”), hale sportowe, tereny rekreacyjne i sale gimnastyczne.

- Obiekt zgłoszony do konkursu powinien wyróżniać się poprzez dobrze dobrane materiały budowlane, energooszczędne technologie, innowacyjność, właściwe zintegrowanie obiektu z otoczeniem, niskie koszty eksploatacji oraz walory estetyczne, jednocześnie zapewniając jak najlepsze wykorzystanie funkcji sportowych i rekreacyjnych oraz dostępność dla wszystkich użytkowników, bez barier dla osób niepełnosprawnych – mówi Jakub Wacławek z SARP, przewodniczący konkursowego jury.

Konkursowy obiekt może zgłosić jego użytkownik lub operator, ale również inwestor, architekt – generalny projektant oraz wykonawca. Jeden zgłaszający może wskazać więcej niż jeden obiekt. W jury zasiadają przedstawiciele wszystkich organizatorów polskiej edycji konkursu. Najlepszy obiekt wybiorą również internauci, o czym poinformujemy, gdy tylko rozpocznie się głosowanie w sieci.

Tu regulamin konkursu i informacje o sposobie zgłoszenia obiektu >>

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 stycznia 2013 roku. Zwycięzcy zostaną wyłonieni do 28 lutego. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas gali, która odbędzie się w kwietniu, w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
Więcej informacji >>

W międzynarodowej edycji tego konkursu nagrody w 7 kategoriach przyznaje międzynarodowe jury. W 2011 roku oceniono 133 obiekty z 36 państw. Wręczenie nagród odbyło się na 22. Kongresie IAKS w Kolonii.
Nagrody i wyróżnienia w konkursie mają charakter honorowy. Polscy laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymują statuetki, a zwycięzcy dodatkowo tytuł,: „Najlepszy Obiekt Sportowy i Rekreacyjny” lub „Najlepszy Obiekt bez Barier”. Nagroda główna to jednocześnie „paszport” do konkursu międzynarodowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej